Madagascar (Μαδαγασκάρη) (2005)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Madagascar (Μαδαγασκάρη) (2005)

Ανάρτησηαπό Αξία » 19 Απρ 2013, 15:23

Image
Τίτλος: Madagascar
Ελληνικός Τίτλος:Μαδαγασκάρη
Έτος παραγωγής: 2005
Σκηνοθέτης: Eric Darnell, Tom McGrath
Σενάριο: Mark Burton, Billy Frolick
Ηθοποιοί: Ben Stiller, Chris Rock, David Schwimmer
Πρωτότυπη μουσική: Elmer Bernstein
imdb


Πλοκή
Στο ζωολογικό κήπο της Νέας Υόρκης ο Άλεξ το λιοντάρι, ο Μάρτιν η ζέβρα, η ιπποπόταμος Γκλόρια και ο Μέλμαν η καμηλοπάρδαλη ζουν μια άνετη ζωή. Ο Μάρτιν όμως που λαχταρά να γυρίσει στην άγρια φύση (που δε γνώρισε ποτέ), το σκάει από το ζωολογικό κήπο και οι φίλοι του τον ακολουθούν. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να τους πιάσουν και να τους στείλουν στην άγρια φύση. Εξαιτίας μια συμμορίας πιγκουίνων θα καταλήξουν στη Μαδαγασκάρη κι εκεί θα ανακαλύψουν επιτέλους τι εστί άγρια φύση.

Image


Άποψη
Καλώς ήρθατε στη Μαδαγασκάρη! Αυτή η ατάκα του Τζούλιαν, βασιλιά των λεμούριων, αρκεί για να μας βάλει στο κλίμα της ταινίας. Πρόκειται για μια απίστευτη κωμωδία με πολύ πετυχημένη μουσική επένδυση (στην Ελλάδα για ένα φεγγάρι μέχρι και στα κλαμπάκια έπαιζαν 'Γουστάρω να χορεύω, γουστάρεις;Δώσε). Το σενάριο είναι πολύ έξυπνο και μου αρέσει που στο τέλος δείχνει ότι η πραγματική φιλία μπορεί να ξεπεράσει οποιοδήποτε εμπόδιο, ακόμα και την ίδια τη φύση (λίγο ουτοπικό βέβαια, αλλά τελοσπάντων...).

Ξεχώρισα τον βασιλιά Τζούλιαν με τον αβάσταχτο ναρκισσισμό του, του πιγκουίνους και τον υποχόνδριο Μέλμαν! Οι ηθοποιοί που επιλέχθηκαν για τους χαρακτήρες ήταν πραγματικά πολύ καλοί και μπορώ να πω ότι ούτε η ελληνική μεταγλώτηση πάει πίσω.

Πιστεύω ότι της αξίζει άνετα ένα 9.


Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Madagascar (Μαδαγασκάρη) (2005)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 19 Απρ 2013, 21:13

Ωραιο παιδικο..

οσο απολαυσα τους πιγκουινους παντως, δεν απολαυσα ολοκληρη την ταινια.

Τους αξιζε που καναν δικη τους σειρα μετα που την εβλεπα απο το star

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Madagascar (Μαδαγασκάρη) (2005)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Απρ 2013, 22:44

Καλό και με ωραία ευρήματα. Για εμένα, πέρα από τους πινγκουίνους, κορυφή και ο Βασιλιάς Χούλιαν και το βιντεάκι "I like to move it"..




:πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Madagascar (Μαδαγασκάρη) (2005)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 19 Απρ 2013, 23:13

Ίσως είναι από τα λιγότερο αγαπημένα μου παιδικά. Για κάποιον λόγο, δεν μου έκανε το κλικ. Κάπου 7* θα της έβαζα εγώ. :ανέκφραστος:

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Madagascar (Μαδαγασκάρη) (2005)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 20 Απρ 2013, 00:29

Για εμενα αξιζει 5!!Πολυ μετρια ταινια,δεν με κερδισε,μονο καποιες σκηνες ηταν αστειες.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Madagascar (Μαδαγασκάρη) (2005)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 20 Απρ 2013, 12:32

Η πρώτη μου άρεσε αρκετά (όχι, όμως, και τρελά). Η δεύτερη μου φάνηκε αρκετά αδύναμη. Στην τρίτη άντεξα κανένα δεκάλεπτο, κι αυτό με το ζόρι!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Αμελί
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 34
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:58

Re: Madagascar (Μαδαγασκάρη) (2005)

Ανάρτησηαπό Αμελί » 22 Απρ 2013, 19:42

Πολύ ωραία ταινία :)
Φυσικά οι πιγκουίνοι και ο βασιλιάς Τζουλιαν κλέβουν την παράσταση αλλά γενικότερα η ταινία είχε πολύ χιούμορ και ήταν ευχάριστη!
Έχω δει και το δεύτερο μέρος και με περιμένει κάποια στιγμή και το τρίτο που από όσο διαβάζω δεν είναι εξίσου καλό αλλά θα του δώσω την ευκαιρία του...

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Madagascar (Μαδαγασκάρη) (2005)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 23 Απρ 2013, 11:26

Προσωπικά δε μου άρεσε καθόλου. δεν ξέρω αλλά το όλο θέμα του επιστροφή στη φύση δεν το βρήκα και τόσο αστείο. Μόνο οι λεμούριοι και οι πιγκουίνοι κάτι έκαναν. Ίσως φταίει το ότι δεν είμαι παιδί της πόλης.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες