How to Train Your Dragon (2010)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

How to Train Your Dragon (2010)

Ανάρτησηαπό Αξία » 14 Απρ 2013, 14:27

Image

Τίτλος: How to Train Your Dragon
Ελληνικός Τίτλος: Πώς να Εκπαιδεύσεται το Δράκο σας
Έτος παραγωγής: 2010
Σκηνοθέτης: Dean DeBlois, Chris Sanders
Σενάριο: William Davies, Dean DeBlois
Ηθοποιοί: Jay Baruchel, Gerard Butler, Craig Ferguson
Πρωτότυπη μουσική: Jon Thor Birgisson
imdb

Υπόθεση
Κάπου στο μακρινό Βορρά, σε ένα νησί ονόματι Μπερκ, ο νεαρός Βίκινγκ Χίκαπ ονειρεύεται να ακολουθήσει την παράδοση του χωριού του και να κυνηγήσει τους μεγάλους τους εχθρούς τους δράκους. Παρά το γεγονός ότι ο πατέρας του είναι ο καλύτερος κυνηγός, ο Χίκαπ είναι τελείως άχρηστος σε αυτόν τον τομέα καθώς δεν έχει σωματική δύναμη. Έτσι επιστρατεύει άλλα μέσα για το σκοπό του και καταλήγει με ένα δράκο για κατοικίδιο! Ανάμεσα σε δύο ορκισμένους εχθρούς θα αναλάβει το δύσκολο έργο να τους φέρει κοντά.

Image

Άποψη
Άλλο ένα animation λοιπόν (μα τι έκπληξη!) με εξαιρετικά γραφικά και έξυπνη ιστορία. Οι δράκοι ήταν πάντα ένα πασιάρικο θέμα και στη συγκεκριμένη περίπτωση το διαχειρίζονται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Στο προσκύνιο έρχονται θέματα όπως το πόσο δύσκολο είναι να ξεπεράσει κάποιος τις προκαταλήψεις και τα στερεότυπα που έχει διαμορφώσει από μικρός και ότι συνήθως η έχθρα είναι κάτι που καλλιεργείται εσκεμμένα για να εξυπηρετήσει κάποιους σκοπούς. Με άγγιξε ιδιαίτερα η σχέση του πατέρα με το γιο του, αφού τους έβλεπα να θέλουν να συνεννοηθούν, να προσπαθούν, αλλά πολλές φορές να μην τα καταφέρνουν όπως είναι πολύ φυσικό.
Οι δράκοι είναι εντυπωσιακοί και οι δευτεραγωνιστές ξεκαρδιστικοί! Πιστεύω ότι έγινε πολύ καλή δουλειά στον τομέα των χαρακτήρων.
Αγαπημένη μου σκηνή είναι εκεί που η Night Fury (δυστυχώς αυτήν την στιγμή δε μου έρχεται το όνομα του δράκου στα ελληνικά) προσπαθεί να γελάσει!!!!
Από εμένα η ταινία παίρνει ένα 9!

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: How to Train Your Dragon (2010)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 14 Απρ 2013, 14:33

Πολυ ωραιο,ειχα πεθανει απο τα γελια :γιούπι: :γιούπι:
10*

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: How to Train Your Dragon (2010)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 14 Απρ 2013, 15:14

Εγώ βλέπω πως δεν έχουμε αφήσει ανιμέισον για ανιμέισον. :χαχα:

Ένα όμορφο 9* του δίνω εγώ. :)

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: How to Train Your Dragon (2010)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 14 Απρ 2013, 17:29

10 κι από μένα! Καταπληκτική ταινία. Μου αρεσε τόσο που δεν την έσβησα κι ας πιάνει χώρο στον υπολογιστή. Την έχω δει 2-3 φορές ως τώρα, μπορεί και παραπάνω, αλλά στα γαλλικά, που το παιδάκι λέει τον δράκο "mon grand" (=μεγάλε μου), μια έκφραση που μου φαίνεται κάπως αστεία..

Αβατάρι χρήστη
Συνικός
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:40

Re: How to Train Your Dragon (2010)

Ανάρτησηαπό Συνικός » 14 Απρ 2013, 18:32

Από τα πιο απολαυστικά και διασκεδαστικά ανιματιον. Τρομερή περιπέτεια!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: How to Train Your Dragon (2010)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Απρ 2013, 12:48

Την είδα εχθές βράδυ, με παρότρυνση από αυτό το νήμα.

Πολύ καλή. Κάπως σκοτεινή, μιας και πολλές σκηνές εκτυλίσσονται μέσα στην νύχτα. Είναι χτισμένη πάνω στην φόρμα του παρείσακτου που γίνεται ήρωας —ένα θέμα που μου αρέσει πολύ— κι άλλο θέμα μοιάζει να είναι το μίσος ανάμεσα σε γειτονικούς λαούς, όπως π.χ. είμαστε εμείς με τους γείτονες Τούρκους. Ένα 7* από εμένα.
:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαίη
Μύστης
Αναρτήσεις: 80
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 12:45
Θέση: Ιωάννινα

Re: How to Train Your Dragon (2010)

Ανάρτησηαπό Φαίη » 03 Νοέ 2013, 14:21

Μού άρεσε πολύ η συγκεκριμένη ταινία! Σίγουρα θα την ξανάβλεπα.


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες