Toy Story (Η ιστορία των παιχνιδιών) (1995)

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Toy Story (Η ιστορία των παιχνιδιών) (1995)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 11 Απρ 2013, 13:33

Image
Τίτλος: Toy Story
Ελληνικός τίτλος: Η ιστορία των παιχνιδιών
Έτος παραγωγής: 1995
Σκηνοθέτης: John Lasseter
Σενάριο: John Lasseter, Pete Docter
Ηθοποιοί: Tom Hanks, Tim Allen, Don Rickles
imdb

Πλοκή
Στον Άντι, αρέσει πολύ να είναι στο δωμάτιό του και να παίζει με τα παιχνίδια του, ειδικά με μια κούκλα-καουμπόι που τη λενε Γούντι. Αλλά όταν ο Άντι δεν είναι εκεί, τα παιχνίδια ζωντανεύουν. Ο Γούντι πιστεύει ότι έχει την τέλεια ζωή, ως το αγαπημένο παιχνίδι του Άντι, όμως όλα αλλάζουν όταν έρχεται να πάρει τη θέση του ένα νέο παιχνίδι, ένας πραγματικός διαστημάνθρωπος, ο Μπαζ Λάιτγιαρ, ο οποίος παρεπιπτόντως δεν ξέρει ότι είναι παιχνίδι και ψάχνει να βρει τρόπους να επιστρέψει στον πλανήτη του. Ο Γούντι σκασμένος από τη ζήλια θα προσπαθήσει να ξεφορτωθεί τον Μπαζ, πράγμα που έχει ως αποτέλεσμα να χαθούν και οι δύο και τώρα να ψάχνουν τρόπο ο ένας να επιστρέψει στην πρώτη τέλεια ζωή του και ο άλλος στο διάστημα.


Image

Άποψη
Το ότι τα παιχνίδια ζωντανεύουν όταν λείπουμε ή όταν κοιμόμαστε το είχα υποψιαστεί από πολύ μικρή. Μέχρι σήμερα έχω αρκουδάκι στο δωμάτιό μου που το βάφτισα αγαπημένο και το κουβαλούσα παντού μαζί μου για να μη νιώθει παραμελημένο. Συνεπώς η ιστορία των παιχνιδιών μου φάνηκε πολύ λογική και εύστοχη, ακόμα κι αν ήμουν πάνω από 10, μεγάλη κοπέλα πια. Νομίζω με τον ίδιο τρόπο ο αδερφός μου αγόρασε αρκετά παιχνίδια υποστηρίζοντας θερμά ότι εκείνα τον είχαν επιλέξει και δε γινόταν να τα αφήσει πίσω. Όταν ήμουν μικρή, λοιπόν, το βλέπαμε με τον αδερφό μου κάθε μέρα. Είχα φτάσει στο σημείο να το ξέρω όλο απ' έξω και αν τύχαινε καμιά φορά να είμαι κάπου και να βαριέμαι το έπαιζα στο μυαλό μου σε πραγματικό χρόνο (δοκιμασμένα). Είναι το πιο αγαπημένο μου παιδικό και τον Γούντι και τον Μπαζ κάποια στιγμή θέλω να τους αγοράσω σε πραγματικά παιχνίδια κι όχι σαν κάτι μούφες που κυκλοφορούσαν στα πανηγύρια και στα Goodys!! Ιδιαίτερα αγαπημένα τα τραγούδια της ταινίας από τον Τζίμη Πανούση, που τα έχω ακούσει και σε άλλες γλώσσες αλλά πιστεύω ότι στα ελληνικά τους ξεπεράσαμε!!

Στις έξτρα πληροφορίες να πω ότι είναι η πρώτη μεγάλου μήκους ταινία της Pixar καθώς και η πρώτη που δημιουργήθηκε εξ'ολοκλήρου από ηλεκτρονικό υπολογιστή. Επίσης στην πρώτη ταινία δεν είχε συμφωνήσει η Matel να εμφανίζεται η Barbie σε κάποιες σκηνές, γιατί πίστεψαν ότι η ταινία θα αποτύχει και δεν ήθελαν να υπάρχει καμία αποτυχία στο ιστορικό της. Το Toy Story ήταν η μεγαλύτερη εισπρακτική επιτυχία στην Αμερική για το 1995 και η δεύτερη παγκοσμίως. Τέλος ήταν η πρώτη παιδική ταινία στα χρονικά που πήρε υποψηφιότητα για Όσκαρ Πρωτότυπου Σεναρίου.

Τρέιλερ



Από μένα ένα 20+ με άριστα το 10 :ρ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Toy Story (Η ιστορία των παιχνιδιών) (1995)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 11 Απρ 2013, 14:08

Πολύ αγαπημένο ανιμέισον κι αυτό και οι συνέχειες. Από τις πιο όμορφες ιστορίες φιλίες.

Μου αρέσει πολύ το τραγούδι τίτλων όπως αποδόθηκε στα ελληνικά από Πανούση και Ιωαννίδη (παρότι τυχαίνει να μην μου αρέσουν σαν τραγουδιστές αυτοί οι δύο).. Το τραγουδάμε με τον γιο μου καμιά φορά, στο πόδι:


"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Toy Story (Η ιστορία των παιχνιδιών) (1995)

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 11 Απρ 2013, 16:07

Πολυ ωραια και απο εμενα 10* :))))

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Toy Story (Η ιστορία των παιχνιδιών) (1995)

Ανάρτησηαπό Αξία » 11 Απρ 2013, 17:09

Συμφωνώ ότι είναι πολύ καλή ταινία. Το πιο ωραίο θεωρώ ότι είναι το τρίτο. Αυτό με την αποστήθιση που λες το είχα πάθει κι εγώ, ακόμα θυμάμαι μερικές ατάκες.... "'Ει Μπαζ, θα μου δώσεις ένα χεράκι!"
Αυτό για την μπάρμπι δεν το ήξερα!!!!Πφφφφ ποτέ μου δεν τη συμπάθησα έτσι κι αλλιώς...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Toy Story (Η ιστορία των παιχνιδιών) (1995)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 11 Απρ 2013, 17:17

Αλίκη έγραψε:Είχα φτάσει στο σημείο να το ξέρω όλο απ' έξω και αν τύχαινε καμιά φορά να είμαι κάπου και να βαριέμαι το έπαιζα στο μυαλό μου σε πραγματικό χρόνο (δοκιμασμένα).

Τι έκανε λέει; :shock: :ρ
Ήμουν μεγαλούτσικη και το σνόμπαρα το Toy Story τότε που βγήκε. Κι είναι τόσο ωραία ταινία. Το αγαπημένο μου, όμως, είναι το Toy Story 3. Δηλαδή, θα έβαζα 10 στο τρίτο, 8 στο δεύτερο και 9 στο πρώτο.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Toy Story (Η ιστορία των παιχνιδιών) (1995)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 11 Απρ 2013, 17:23

Εγώ ας μην πω τις ατάκες που θυμάμαι :ρ

Ναι Ίζι, το θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά, είχαμε βάλει όπως κάθε μέρα να παίζει το toy story και μόλις άρχισε με παίρνει ο μπαμπάς να πάμε να αγοράσουμε απ' έξω να φάμε. Πηγαίνουμε στο μαγαζί, αλλά έκανε μια ώρα να ψηθεί (το κοτόπουλο). Εγώ που βαριόμουν από τη στιγμή που φύγαμε από το σπίτι έπαιζα την ταινία στο μυαλό μου, με τους διαλόγους με τα πάντα. Και όταν γυρίσαμε κάπου μια ώρα μετά (γιατί ο μπαμπάς κάποιον πρέπει να είχε βρει έξω και να μιλούσε) η ταινία ήταν ακριβώς στο ίδιο σημείο που ήταν στο μυαλό μου!!! :ναι:

Πάντως το έβλεπα προολίγου στα γαλλικά και μου έκανε εντύπωση πώς μεταφράζουνε κάποια αστεία αρκετά διαφορετικά. Επιμένω στην ελληνική μεταγλώτιση, τα ελληνικά τραγούδια, τις ελληνικές φωνές και τα ελληνικά αστεία! Και ναι, το 3 ήταν καταπληκτικό, αλλά το πρώτο έχει ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου :γιούπι: Λέω να κάνω μαραθώνιο toy story αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα δω τα επόμενα στα γαλλικά ή στα ελληνικά... :χμ:

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Toy Story (Η ιστορία των παιχνιδιών) (1995)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 11 Απρ 2013, 17:27

Αλίκη έγραψε:Εγώ που βαριόμουν από τη στιγμή που φύγαμε από το σπίτι έπαιζα την ταινία στο μυαλό μου, με τους διαλόγους με τα πάντα. Και όταν γυρίσαμε κάπου μια ώρα μετά (γιατί ο μπαμπάς κάποιον πρέπει να είχε βρει έξω και να μιλούσε) η ταινία ήταν ακριβώς στο ίδιο σημείο που ήταν στο μυαλό μου!!! :ναι:

:ααργκ:
:προσκυνώ:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Toy Story (Η ιστορία των παιχνιδιών) (1995)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 06 Ιαν 2019, 13:00

Προσωπικα, τη θεωρω λιγο υπερεκτιμημενη ταινια... αλλα μου αρεσε αρκετα. Απλα θεωρω οτι οι ταινιες της Ντισνευ που δεν ηταν σε 3D Pixar animation ηταν πολυ καλυτερες απο τις σημερινες. Απο μενα 7/10! :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Toy Story (Η ιστορία των παιχνιδιών) (1995)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 22 Σεπ 2019, 12:33

Η αληθεια ειναι, Ιζι, οτι κι εγω προτιμω την τριτη ταινια απο ολες. Πρωτα μου αρεσε η 3η, μετα η 2η και μετα η 1η. Αντε να δουμε αν και η 4η θα ειναι τοσο καλη....
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 5 επισκέπτες