Persepolis (2007)

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Persepolis (2007)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 17 Σεπ 2018, 18:45

Image
Τίτλος: Persepolis
Έτος παραγωγής: 2007
Σκηνοθέτης: Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud
Σενάριο: Marjane Satrapi
Ηθοποιοί: Chiara Mastroianni, Catherine Deneuve, Danielle Darrieux, Simon Abkarian
Διάρκεια: 96'
Imdb

Υπόθεση:
Η εννιάχρονη Μάρτζι μεγαλώνει σε μια προοδευτική οικογένεια στην Τεχεράνη του '78, την περίοδο της ανατροπής του Σάχη και του θρησκευτικού φανατισμού της ισλαμικής επανάστασης. Με το ξέσπασμα του πολέμου Ιράν-Ιράκ, οι γονείς της την στέλνουν για σπουδές στη Βιέννη. Μεταφορά του ομώνυμου best-seller κόμικ.

Image

Κριτική:
Αρχικά να αναφέρω ότι η ταινία είναι μόνο για ενηλίκους και όχι για παιδιά. Παρ'όλα αυτά, οι αποχρώσεις σχεδίου και συναισθημάτων κάνουν τη ψυχολογία του θεατή να άγεται και φέρεται σε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον animation film που σε κερδίζει και σε προβληματίζει!
Eν ολίγοις, μια συγκλονιστική ταινία, τόσο πρωτότυπα φτιαγμένη και τόσο αριστοτεχνικά σκηνοθετημένη, που σε αφήνει άφωνο. Ιδού η απόδειξη ότι μία ταινία κινουμένων σχεδίων μπορεί να είναι μεγάλη απόλαυση και για τους ενηλίκους. Το θέμα είναι σκληρό, αλλά η γενική αίσθηση της ταινίας είναι γλυκιά και συγκινητική. Ένα καταπληκτικό επίτευγμα! Θα έβαζα 9.5-10/10!


"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Persepolis (2007)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Σεπ 2018, 22:01

Βασίστηκε πάνω στην πολύ καλή, ευπώλητη εικονιστορία της Marjane Satrapi.

Παρότι είδα μόνο σκηνές από την ταινία, είδα πως καταφέρανε να μεταδώσουν πολύ καλά το ύφος του κόμιξ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Persepolis (2007)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 17 Μάρ 2020, 10:34

Το είδα χθες.
Όντως πολύ καλό. Συγκινητικό στην βάση του αλλά με δόσεις χιούμορ και σάτιρας.
Μου άρεσε πολύ το σχέδιο και η δομή όλων των βασικών χαρακτήρων. Ίσως θα πρέπει να σκεφτόμαστε πως η ελευθερία σκέψης και πράξεων είναι ένα αγαθό που όσο και δεν του δίνουμε σημασία είναι το αμέσως σημαντικότερο μετά την ανθρώπινη ζωή...

Βλέποντας την ταινία σκεφτόμουν πως μια φυσιολογική κοινωνία μπορεί να μετατραπεί σε θεοκρατική από την μια στιγμή στην άλλη.
Τι βασανισμένη χώρα το Ιράν...
8/10
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Σάωρη
Μύστης
Αναρτήσεις: 65
Εγγραφή: 28 Ιαν 2016, 11:39

Re: Persepolis (2007)

Ανάρτησηαπό Σάωρη » 25 Μάρ 2020, 19:57

Και εγώ την έχω δει πολύ καιρό και πως μου ξέφυγε αυτό το νήμα καλέ!

Είναι πολύ ωραίο δείχνει πτυχές μιας κοινωνίας και μιας ζωής που δεν έχουμε επαφή ιδιαίτερα. Και από την άλλη πως η δυτικο-ευρωπαϊκή κοινωνία αντιμετωπίζει άλλες κοινωνίες και τους ανθρώπους της με διαφορετικό πολιτισμικό υπόβαθρο.

Προφανώς, να δείτε την ταινία όσοι δεν την έχετε δει, θα την αγαπήσετε λογικά. Αλλά αν βρείτε την ευκαιρία να πάρετε και τα κόμικς. Ο πρώτος τόμος είναι διαθέσιμος στα ελληνικά, ο δεύτερος όταν το είχα ψάξει δεν υπήρχε. Δεν ξέρω τώρα τι γίνεται. Απ' όσο μπορώ να θυμηθώ η μετάφραση δεν ήταν άσχημη.

Αρκετό ενδιαφέρον έχουν και άλλα κείμενά της ίδιας πάλι που κυκλοφορούν και στα ελληνικά. Γενικά έχει ενδιαφέρον να αποκτάς μία ακόμα οπτική για κάτι που δεν γνωρίζεις μέσα από τα μάτια ενός ανθρώπου που δεν είναι βαθιά φανατισμένα, και δεν κατέχει κάποια μορφή εξουσίας στα χέρια του, ώστε το κείμενο να μεταβαίνει πανεύκολα στο όριο της προπαγάνδας.
Αχ ξέφυγα!
Απλά δείτε την! :))))


Επιστροφή “Κινούμενα σχέδια, ανιμέισον κτλ.”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες