Η Αθήνα τη Νύχτα (1962)

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Η Αθήνα τη Νύχτα (1962)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 04 Σεπ 2013, 19:05

Image
Τίτλος: Η Αθήνα τη νύχτα
Έτος παραγωγής: 1962
Σκηνοθέτης: Κλέαρχος Κονιτσιώτης
Σενάριο: Νίκου Τσιφόρου, Δημήτρη Ψαθά ("Αν έχεις τύχη.."), Σακελλάριου-Γιαννακόπουλου ("Ο μουγγός"), Λουίτζι Πιραντέλλο ("Απόψε αυτοσχεδιάζουμε" με τον Θίασο ΜΥΡΑΤ), Νικολαϊδη-Λυμπερόπουλου-Μιχαηλίδη-Οικονόμίδη ("Η τροχαία"), Γιαννακόπουλου ("Πώς γυρίζεται μια ταινία"),
Ενδεικτικά εμφανίζονται οι ηθοποιοί: Δημήτρης Χορν, Τζένη Καρέζη, Κώστας Βουτσάς, Νίκος Σταυρίδης, Κώστας Χατζηχρήστος
IMDb

Υπόθεση
Μια βόλτα στη νυχτερινή Αθήνα του '60, στα κλαμπς, τα καμπαρέ, τα ραδιοφωνικά και κινηματογραφικά στούντιο, τα θέατρα και τους φωτεινούς δρόμους της.

Άποψη
Η ταινία-ντοκιμαντέρ είναι δοσμένη με τη μορφή μικρών κωμικών σκετς τα οποία συνδέονται με τις περιγραφές του αφηγητή, που είναι μία ο Σταύρος Ξενίδης και μία ο Νίκος Τσιφόρος. Αυτό κάνει την ταινία αρκετά ενδιαφέρουσα κ καθόλου βαρετή (ειδικά το πρώτο μισό της κυλούσε αβίαστα) και ορισμένα σκετσάκια είναι πραγματικά εξαιρετικά, όπως αυτό με τον Δημήτρη Χορν να κάνει ζωντανή ραδιοφωνική εκπομπή και στο τέλος να τραγουδάει τις "Θαλασσιές χάντρες", η παντομίμα-ανέκδοτο με τον "Μουγγό", η πανέμορφη χορεύτρια που δεν σταματούσε να χορεύει ακόμα και στο σπίτι της και το live του ORFEO NEGRO. Η διασκέδαση τη νύχτα είναι από τα αγαπημένα μου θέματα κ μου φάνηκε πραγματικά μαγικό που είδα πώς διασκέδαζαν εκείνη την εποχή. Προς το τέλος έδειχνε περισσότερο τους καλλιτέχνες της νύχτας, μπουζούκια, χορευτικά, θέατρα κ άρχισε να γίνεται αρκετά κουραστικό κατά τη γνώμη μου και πιστεύω ότι θα μπορούσε να γίνει ένα κόψε-ράψε ώστε να κυλάει ολόκληρη η ταινία ευχάριστα. Βέβαια, ντοκιμαντέρ είναι, οπότε λογικό να γίνεται και λίγο κουραστικό :ρ

Η ταινία φαίνεται να είναι γυρισμένη με κακό προϋπολογισμό, έχει κακό φωτισμό και δεν φαίνεται πολύ καλά η εικόνα, τόσο που δε νομίζω πως οφείλεται η χαμηλή ποιότητα του βίντεο, αν και αυτό δε συνάδει πολύ με τους τόσους γνωστούς συντελεστές κ παραγωγούς της. Μάλιστα, προβλήθηκε την σεζόν '61-'62 και διαβάζω πως έκοψε 85.013 εισιτήρια.

Πιστεύω πως αν σας γοητεύει η νυχτερινή αθήνα θα σας αρέσει αρκετά αυτό το έργο ή αν σας ενδιαφέρει συγκεκριμένα εκείνη η εποχή. Προσωπικά την απόλαυσα και ειδικά τα λόγια του αφηγητή (γραμμένα από το Νίκο Τσιφόρο) με μουντέρνους για την εποχή ρυθμούς για χαλί, με ταξίδεψαν, όπως και το σκετς με τον Δημήτρη Χορν σαν ραδιοφωνικό παραγωγό με έκανε να γουστάρω πάρα πολύ: καταπληκτική φωνή και ροή στο λόγο του και πολύ χιούμορ.

Τρέιλερ
Δεν βρήκα κάποιο τρέιλερ, αλλά υπάρχει ολόκληρη η ταινία online.

σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Επιστροφή “Ντοκιμαντέρ”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες