Κατηγοριες επεισοδιων σιριαλ.

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Κατηγοριες επεισοδιων σιριαλ.

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 09 Δεκ 2016, 22:48

Στις ελληνικες σειρες εχω παρατηρησει τις εξης συνταγες να επαναλαμβανονται σαν κλισε.
  • Το επεισοδιο με το μωρο: ενα μωρο εμφανιζεται στη ζωη των πρωταγωνιστων, το φροντιζουν, το ερωτευονται, στο τελος παρουσιαζεται η μητερα του και το παιρνει πισω.
  • Το επεισοδιο με το παρτι: ημι-εορταστικο επεισοδιο. Γινεται παρτι και κατα το ημισι οι πρωτγωνιστες χορευουν και τραγουδανε.
  • Το επεισοδιο με το νοσοκομειο: καποιος χτυπαει ή γενναει και η δραση γινεται το νοσοκομειο με διεφθαρμενους γιατρους και σεξι νοσοκομες.
  • Το επεισοδιο με το δικαστηριο: οι πρωταγωνιστες βρισκονται στο δικαστηριο για μια υποθεση, και κλασσικα βγαζουν το δικαστη απο τα ρουχα του.
  • Το επεισοδιο με την εκδρομη: οι πρωταγωνιστες πανε εκδρομη στα χιονια.
  • Το επεισοδιο στο εξωτερικο: καποοι πρωταγωνιστες πανε εκδρομη στο εξωτερικο. Το επεισοδιο "υπερπαραγωγη" της εκαστοτες σειρας :)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Κατηγοριες επεισοδιων σιριαλ.

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Δεκ 2016, 17:22

Πολύ εύστοχες παρατηρήσεις! :πάνω: Όλα αυτά που είπες μου θύμισαν συγκεκριμένα επεισόδια διαφόρων σειρών, ελληνικών και ξένων. Θα προσθέσω και το επεισόδιο με το σκύλο, που μοιάζει στη δομή με το επεισόδιο με το μωρό που ανέφερες. (Στα Φιλαράκια μόνο θυμάμαι επεισόδιο με σκύλο, με πάρτυ, με νοσοκομείο, με εκδρομή, με εξωτερικό).
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Κατηγοριες επεισοδιων σιριαλ.

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 22 Δεκ 2016, 22:47

Στις αμερικανικες σειρες υπαρχουν τα clipper episode τα οποια μισω. Ειναι συνηθως μια ξεπετα για να αντιμετωπιστει ο προϋπολογισμος η καποια απεργια πχ. σεναριογραφων.

Προκεται για ενα επεισοδιο οπου γινεται ατι το σημαντικο (πχ. γαμος, γιορτη) και ενας χαρακτηρας αναπολει το παρελθον, με αποσπασματα απο περασμενα επεισοδια. Προκειται δηλαδη για ενα "best of" ποτ πουρι.

Σε ελληνικες σειρες δεν εχω δει κατι παρομοιο, εκτος απο τη Νταντα, που ειναι διασκευη απο αμερικανικο.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Κατηγοριες επεισοδιων σιριαλ.

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Δεκ 2016, 10:44

:κόλλα5:

μαζί σου. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τέτοια επεισόδια στα Φιλαράκια. Αλλά πηγαίνοντας ακόμα πιο πίσω, πιτσιρικάς, θυμάμαι στο Αυτός Αυτή και τα Μυστήρια ένα επεισόδιο όπου παντελώς στο άσχετο παίζουν μια παρωδία της Στρίγγλας που Έγινε Αρνάκι του Σαίξπηρ.

Αν δεν πρόκειται για απεργία, μάλλον πρόκειται για στιγμή όπου οι σεναριογράφοι έχουν στερέψει από ιδέες αλλά το επεισόδιο πρέπει να βγει.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Κατηγοριες επεισοδιων σιριαλ.

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 23 Δεκ 2016, 14:28

Χαχα αυτο πρεπει να ειναι το μονο επεισοδιο που θυμαμαι απο το ΑΑκτΜ. Δεν ξερω ομως αν το αναφερεις για αρνητικό. Θυμαμαι ειχε πολυ γελιο :)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Κατηγοριες επεισοδιων σιριαλ.

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Δεκ 2016, 20:01

Ούτε για αρνητικό ούτε για θετικό. Απλά για άσχετο! :)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Κατηγοριες επεισοδιων σιριαλ.

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 19 Νοέ 2017, 12:06

(Μετα απο αρκετο καιρο)

Ναι αυτο που λεει ο Φαρος για εκεινο το επεισοδιο μου φερνει στο μυαλο μια αλλη κατηγορια:

  • Το "εναλλακτικο" επεισοδιο: οι χαρακτηρες διαβαζουν ή βλεπουν κατι και φαντασιωνονται οτι ειναι σε μια αλλη εποχή, οπου το καστ της σειρας αναλαμβανει αλλους ρολους. Συνηθως αυτα ειναι εορταστικα επεισοδια
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Κατηγοριες επεισοδιων σιριαλ.

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Νοέ 2017, 12:45

Φέρνε και κανα παράδειγμα. :)))

Μου ήρθε κατα νού άλλος ένας τύπος επεισοδίου. Αυτό που στα αγγλικά το ονομάζουν "bottle episode". Την ορολογία την έμαθα βλέποντας ένα bottle episode του Community όπου εκεί το λένε οι ίδιοι, πως "για δες, μάλλον κάνουμε ένα bottle episode".

Στο bottle episode γίνεται μια προσπάθεια να χρησιμοποιηθούν ήδη στημένα σκηνικά, να μην υπάρξουν έξτρα ηθοποιοί κτλ. ώστε να κρατηθεί το κόστος χαμηλά.

Έτσι, στο συγκεκριμένο bottle episode του Communicty, που ανέφερα, σε όλο το επεισόδιο είναι κλεισμένοι σε ένα δωμάτιο και ψάχνουν να βρουν... έναν χαμένο στυλό.


"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Κατηγοριες επεισοδιων σιριαλ.

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 19 Νοέ 2017, 14:57

Κωνσταντινου και Ελενης ειχε 2 τετοια "εναλλακτικα" επεισοδια, ενα οπου ο Κατακουζηνας εγραφε ενα μυθιστορημα στο Βυζαντιο και ενα με ενα φλας μπακ με παλιους ηθοποιους που γυριζαν μια ταινια. Αλλα τετοι θυμαμαι στους Μεν και Δεν. Απο Απαραδεκτους υπηρχαν εορταστικα επεισοδια.

Τωρα, καποια σιριαλ οπως Ντολτσε βιτα, Εγκληματα, 50-50 και Παρα Πεντε εβγαζαν χιουμορ κυριως μεσα απο φαντασιωσεις και υποθεσεις. Αλλα αυτα τα σιριαλ δεν ηταν αυτοτελη.

Μαλλον σχεδον καθε επεισοδιο απο τα ελληνικα σιριαλ ειναι bottle episode.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Κατηγοριες επεισοδιων σιριαλ.

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Νοέ 2017, 15:26

Μια άλλη κατηγορία ισως ειναι το πήδημα του καρχαρία δηλ. το jump the shark, όπως λένε στα Αγγλικά.

Η συγκεκριμένη έκφραση έχει περάσει πια και στην αγγλική γλώσσα και είναι συνώνυμο της παρακμής. Το έχω αναφέρει κι αλλού.

Έχει την καταγωγή της στο "Happy Days" όπου ο Φόνζη πηδάει με το θαλάσσιο σκι πάνω από έναν καρχαρία. Το επεισόδιο θεωρήθηκε πως ήταν παρακμιακό, πως έδειχνε ότι οι σεναριογράφοι είχαν στερέψει από ιδέες, και πως αποτέλεσε την αρχή του τέλους για την σειρά.


Ο Φόνζη πηδάει τον καρχαρία

Αντίστοιχα επεισόδια, που σήμαναν την αρχή του τέλους για κάποια σειρά, μάλλον έχουν υπάρξει και σε άλλες σειρές και π.χ. με μια πρώτη ματιά βλέπω να αναφέρονται μερικά σε διάφορα σάιτ, όπως εδώ: 11 TV Shows That Jumped The Shark

Μπορεί να σκεφτεί κανείς κανα τέτοιο επεισόδιο κάποιας άλλης σειράς; :χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Γενικά για την τηλεόραση”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες