Ταινίες "ανοιχτού κώδικα" του Ιδρύματος Blender

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Ταινίες "ανοιχτού κώδικα" του Ιδρύματος Blender

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 18 Ιούν 2013, 22:08

Στην πληροφορική υπάρχει το "κίνημα" (ας πούμε) του ελέυθερου και ανοιχτού κώδικα. Αυτό το κίνημα αναβιώνει τις πρώτες, αγνές, αθώες μέρες της πληροφορικής όταν ακόμα δεν αποτελούσε εμπόριο, θέαμα και βιομηχανία. Ο ανοιχτός κώδικας (FOSS) έχει να κάνει κυρίως με δωρεάν (μη εμπορικό) προγράμματα που διανέμονται με τη μορφή των εντολών, ωστε ο οποιοσδήποτε προγραμματιστής να μπορει να συνεισφέρει με αλλαγές, προσθήκες και διορθώσεις, κάτι που δεν γίνεται με τα εμπορικά προγράμματα καθότι αποτελούν ιδιοκτησία. Αξιόλογα προγράμματα FOSS που ίσως οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε είναι το Firefox, το VLC και το OpenOffice, καθώς και το σύστημα Linux.

Ένα αξιόλογο πρόγραμμα FOSS είναι και το πρόγραμμα 3δ σχεδίασης και ανιμέισον Blender, ένα ίσως απο τα λίγα FOSS προγράμματα που μπορεί να συγκριθεί με αντίστοιχα εμπορικά/επαγγελματικά. Πριν λίγα χρόνια το ίδρυμα που το αναπτύσσει ξεκίνησε ένα δοκιμαστικό πρότζεκτ: να χρησιμοποιηθεί το Blender (καθώς και άλλα FOSS Προγράμματα) στην παραγωγή μιας ταινίας μικρού μήκους επαγγελματικής ποιότητας, η οποία όχι μόνο θα επεδείκνυε τις δυνατότητες των "ερασιτεχνικών" δωρεάν προγραμμάτων, αλλά και θα δοκίμαζε το Blender, θέτοντας νέα στάνταρ για τη βελτίωσή του.

Έτσι λοιπόν μια ομάδα καλλιτεχνών, δουλεύοντας σε υπολογιστές με Linux και χρησιμοποιώντας το Blender και άλλα FOSS προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, βίντεο και ήχου (η μόνη εξαίρεση ήταν το εμπορικό πρόγραμμα μουσικής Reaktor) "γϋρισαν" την 3δ ταινία μικρού μήκους "Elephants Dream", και απο τότε ακολούθησαν κι άλλες.

Οι ταινίες, παρότι είναι ταινίες και όχι προγράμματα, ακολουθούν κι αυτές τη φιλοσοφία του FOSS, δηλ. διανέμονται δωρεάν και με "ανοιχτό κώδικα". Μπορεί ο καθένας να τις δει δωρεάν οπουδήποτε, στο Youtube, ή να τις κατεβάσει απο τα επίσημα sites σαν DVD ή σαν βιντεο υψηλής ανάλυσης ή σε τρισδιάστατο φορμάτ, να κατεβάσει δωρεάν τα soundtracks και υποτίτλους. Επίσης όποιος θέλει μπορεί να κατεβάσει τους 3δ "σκελετούς" της ταινίας, τους ήχους της παραγωγής και όλο τον προγραμματισμό της ταινίας και να τα μελετήσει ή ακόμα και να "γυρίσει" μια δική του εκδοχή.

Και μετά απο αυτόν τον εκτενή πρόλογο σας παραθέτω το πρώτο πόνημα αυτού του πρότζεκτ, το Elephants Dream. Είναι μια σουρρεαλιστική ταινία χωρίς σαφή υπόθεση: ένας ηλικιωμένος προσπαθεί να δείξει σε ένα νεώτερο το πώς λειτουργεί μια ακατάληπτη μηχανή στην οποία βρίσκονται. Σαν ταινία δεν λέει και πολλά, αλλά ποιοτικά απετέλεσε μια καλή επίδειξη για τις δυνατότητες του Blender.


Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Ταινίες "ανοιχτού κώδικα" του Ιδρύματος Blender

Ανάρτησηαπό Αξία » 18 Ιούν 2013, 22:34

Πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση, πρώτη φορά ακούω γιαυτό . Η ταινία όντως ήταν εφετζίδικη και εντυπωσιακή ωστόσο πιστεύω ότι αδικήθηκε από την μπερδεμένη ως ανύπαρκτη υπόθεση. Διότι στο τέλος πάντα αυτό που μας μένει είναι αυτό που ήθελε να μας πει μια ταινία και πραγματικά δεν κατάλαβα τι ήθελε και αν ήθελε να μας πει κάτι η συγκεκριμένη.

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ταινίες "ανοιχτού κώδικα" του Ιδρύματος Blender

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 18 Ιούν 2013, 22:52

Σε μια συνέντευξη ο σκηνοθέτης είπε οτι το κεντρικό θέμα είναι το πώς θέλουμε να επιβάλλουμε την άποψή μας στους άλλους. Κι εγώ πιστεύω οτι το αδύναο σενάριο αδίκησε όλη την παραγωγή. Εφόσον ένας από τους σκοπούς της ήταν η επίδειξη, θα ήταν προτιμότερο να φρόντιζαν σενάριο και χαρακτήρες. Γιατί το να κάνεις σουρρεαλιστική ταινία animation μικρού μήκους είναι πολύ εύκολο, αλλά απο κει και πέρα τί;

Θα έλεγα οτι πρόκειται για την πρώτη και χειρότερη απο τις ταινίες του Blender. Σύντομα θα παρουσιάσω και τις μεταγενέστερες :)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ταινίες "ανοιχτού κώδικα" του Ιδρύματος Blender

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 19 Ιούν 2013, 11:19

Η δεύτερη ταινία του πρότζεκτ, Bug Buck Bunny είναι διαφορετικής φιλοσοφιας. Εχει ζωάκια και είναι η μοναδική ως τώρα που δεν εχει ομιλία. Πρωταγωνιστεί ένα υπερεγεθες κουνέλι που τιμωρεί τρία σκανταλιάρικα σκιουράκια :ρ Νομίζω οτι ειναι η πιο ολοκληρωμένη και αυτοτελής.




Ο "πρωταγωνιστής" εχει επανεμφανιστεί σε ενα ακομα βιντεο που προωθεί την αδεια χρησης Creative Commons.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Ταινίες "ανοιχτού κώδικα" του Ιδρύματος Blender

Ανάρτησηαπό Αξία » 19 Ιούν 2013, 14:35

Αυτή μάλιστα! Πολύ ωραίο ανιμέισον. Έχει πολύ ωραία γραφικά, πετυχημένους ήρωες και μια ιστορία ολοκληρωμένη και αστεία! Άλλωστε έχω μια αδυναμία στα ανιμέισον που είναι "βουβά". Να συμπληρώσω μόνο
Καλά να πάθουν αυτά τα σατανικά σκιουράκια, το φχαριστήθηκα!!!

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ταινίες "ανοιχτού κώδικα" του Ιδρύματος Blender

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 20 Ιούν 2013, 12:50

Η τρίτη ταινία του πρότζεκτ, σε fantasy σκηνικό, πιο σκοτεινό, και με τραγική ανατροπή :λυγμ:

(υπενθυμίζω οτι δημιουργήθηκε με δωρεάν "ερασιτεχνκά" προγράμματα :shock:)



Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Ταινίες "ανοιχτού κώδικα" του Ιδρύματος Blender

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 20 Ιούν 2013, 16:37

Είδα το big buck bunny πολύ αστείο, σχεδόν κάφρικο. Μου άρεσε :πάνω: :χαχα:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ταινίες "ανοιχτού κώδικα" του Ιδρύματος Blender

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 21 Ιούν 2013, 09:30

Τελος, η πιο πρόσφατη ταινια είναι το Tears of Steel, ταινία με ηθοποιούς γυρισμένη σε green screen και μπόλικα φουτουριστικά εφφέ. Μου αφήνει την εντύπωση οτι πάει να γίνει κάτι εντυπωσιακό, αλλά ο περιορισμένος χρόνος δεν το αφήνει. Και ισως να ειναι καλο να μη δωσουμε σημασια στις ερμηνειες. Πάντως υπάρχουν καλές σκηνές και το αποτελεσμα ειναι θεαατικό.

Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “Ταινίες Μικρού Μήκους”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες