Geri's Game (1997)

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Geri's Game (1997)

Ανάρτησηαπό Αξία » 23 Μάι 2013, 22:35

Image

Τίτλος: Geri's Game
Έτος παραγωγής: 1997
Σκηνοθέτης: Jan Pinkava
Σενάριο: Jan Pinkava
Ηθοποιοί: Bob Peterson
Πρωτότυπη μουσική: Gus Viseur
Διάρκεια:4 λεπτά
imdb

Πλοκή
Ο Τζέρι είναι ένας γέρος που πηγαίνει στο πάρκο για να παίξει σκάκι. Στήνει το παιχνίδι και παίζει με αντίπαλο τον εαυτό του μετακινούμενος από τη μία θέση στην άλλη. Καθώς όμως το παιχνίδι εξελίσσεται γίνονται εμφανείς δύο διαφορετικές προσωπικότητες που η κάθε μία προσπαθεί να κερδίσει την παρτίδα με τον τρόπο της.

Image

Άποψη
Το παιχνίδι του Τζέρι είναι η πρώτη ταινία της Πίξαρ όπου κεντρικός ήρωας είναι ένας άνθρωπος. Μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα ο σκηνοθέτης μας τοποθετεί στο χώρο και μας παρουσιάζει τον "μοναδικό" χαρακτήρα του έργου. Το είδα μία φορά, δε μου έφτασε και το είδα και δεύτερη. Αρχικά θα ήθελα να δηλώσω το θαυμασμό μου για την τρομερή δουλειά που έγινε στον τομέα της απεικόνισης του προσώπου και των εκφράσεων του γέρου. Καθώς εξελίσσεται η ιστορία ο ένας διχοτομείται τόσο ξεκάθαρα που σε κάνει να αναρωτιέσαι αν δεν κατάλαβες καλά την αρχή....

Χωρίς λόγια ένας συνδυασμός φαινομενικά βαρετός (ένας παππούς να παίζει σκάκι!) με τράβηξε τόσο πολύ που τα 4 λεπτά μου φάνηκαν για μισό! Τον ζήλεψα για το πάθος του και τη διάθεσή του. Αυτό ζητάω από μια ταινία, πάθος και χαρακτήρα, και η συγκεκριμένη το καταφέρνει με μία ανάσα.

Ένα μπράβο και για την τρομερή αίσθηση του χιούμορ. Για μένα αξίζει ένα 10αρι!

Τρέιλερ


Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Geri's Game (1997)

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 24 Μάι 2013, 16:45

Το έχει σε μια συλλογή με μικρού μήκους η Πιξάρ και το θυμάμαι αυτό, καλό μου είχε φανεί. Βέβαια τις είχα δει όλες τις ταινίες μαζεμένες, οπότε ίσως δεν έδωσα την πρέπουσα σημασία, από την άλλη ίσως συγκράτησα μόνο αυτές που μου άρεσαν ιδιαιτέρως.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Geri's Game (1997)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Ιούν 2013, 22:55

καλούτσικο.. ο λευκός δεν ξέρει σκάκι.. :ρ
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Ταινίες Μικρού Μήκους”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες