Η Συλλογή μου από τον τάδε σκηνοθέτη

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Η Συλλογή μου από τον τάδε σκηνοθέτη

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Μάι 2016, 13:12

Ο Χίτσκοκ είναι ένας σκηνοθέτης του οποίου είδα κάμποσες ταινίες, διαχρονικά, και κατά κύριο λόγο μου άρεσαν. Έτσι, όταν πριν κάμποσα χρόνια άρχισαν να βγάζουν προσφορές με τις ταινίες του οι εφημερίδες, φρόντισα να τις τιμήσω.

"Το Βήμα" είχε προσφέρει σε χάρτινο άλμπουμ:
  • Τα Πουλιά (1963)
  • Ο Άνθρωπος που Γνώριζε Πολλά (1956)
  • Ψυχώ (1960)
  • Η Θηλιά (1948)
  • Οικογενειακή Συνωμοσία (1976)
  • Το Χέρι που Σκοτώνει (Shadow of a Doubt) (1943)
  • Ποιος Σκότωσε τον Χάρη; (The Trouble with Harry) (1955)

Image

"Τα Νέα", επίσης σε χάρτινο άλμπουμ:
  • Σιωπηλός Μάρτυρας (1954)
  • Μάρνι (1964)
  • Σχισμένο Παραπέτασμα (1966)
  • Τοπάζ (1969)

Image

Και επίσης σε χάρτινο άλμπουμ βλέπω να έχω:
  • Η Κυρία Εξαφανίζεται (1938)
  • Ο Άνθρωπος που Γνώριζε Πολλά (1934)
  • Σαμποτάζ (1936)
  • Μυστικός Πράκτορας (1936)

Image

Από εκεί και πέρα έχω και μεμονωμένες ταινίες, που υπήρξαν κι αυτές σε προσφορά, όπως το Spellbound (1954). Είναι ένας αγαπητός σκηνοθέτης, τον οποίον οι εφημερίδες καλύψανε σχετικά καλά.

:)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Η Συλλογή μου από τον τάδε σκηνοθέτη

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 07 Μάι 2016, 03:09

Από απορία Φάρε, οι ταινίες αυτές έχουν κρατήσει ακέραιο το aspect ratio; Το Family Plot για παράδειγμα, που είναι μια από τις τελευταίες του, το βλέπω στο 1,85:1.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Η Συλλογή μου από τον τάδε σκηνοθέτη

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 07 Μάι 2016, 10:29

Αχ, πιάνεις μια πονεμένη ιστορία. Δίχως να θυμάμαι γι' αυτές εδώ συγκεκριμένα, τις περισσότερες παλιές που κυκλοφόρησαν σε dvd τις βλέπεις σε 4:3
:λυγμ:

Από περιέργεια θα ρίξω μια ματιά αργότερα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Η Συλλογή μου από τον τάδε σκηνοθέτη

Ανάρτησηαπό Ίζι » 07 Μάι 2016, 14:48

Ωραία συλλογή! Κι εγώ θα ήθελα να είχα συλλογή με τις αγαπημένες μου ταινίες και σειρές, όμως τα dvd εξακολουθούν να είναι πανάκριβα. Έτσι δεν έχω κάποια συλλογή από αγαπημένο μου σκηνοθέτη. Παρ' όλα αυτά έχω αυθεντικές 7 σεζόν των Simpsons (και θέλω να συμπληρώσω μέχρι και την 10η - από κει και πέρα δεν με ενδιαφέρει η σειρά), ολόκληρη τη Μαύρη Οχιά (Blackadder), ολόκληρο τον Μονκ και αρκετά ντοκιμαντέρ του BBC με τον Ντέιβιντ Ατένμπορο.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Σινεμάνιακ
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 1
Εγγραφή: 22 Μάι 2016, 14:00

Re: Η Συλλογή μου από τον τάδε σκηνοθέτη

Ανάρτησηαπό Σινεμάνιακ » 22 Μάι 2016, 14:14

Πολύ ωραία συλλογή..είμαι καινουριος στη λεσχη και χαίρομαι πολύ που βρισκω ατομα με κοινα ενδιαφεροντα γιατι τα ατομα της ηλικιας μου δεν βλεπουν ουσιαστικα κινηματογραφο αλλα <περιπετειουλες> που πολλες φορες ειναι διασκεδαστικες μπορω να πω.
Οσο αναφορα τον Χιτσκοκ,κατα την αποψη μου το αριστουργημα του ειναι το <Strangers on a train>

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Η Συλλογή μου από τον τάδε σκηνοθέτη

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Μάι 2016, 14:28

Καλωσόρισες Σινεμάνιακ. Κλασική ταινία που πατάει σε μια ενδιαφέρουσα ιδέα. Δεν ξέρω αν έχεις δει και την παρωδία "Πέτα την Μαμά απ' το Τρένο", που βασίστηκε στην ταινία του Χίτσκοκ, με τον Μπίλη Κρίσταλ και τον Ντάνη ντε Βίτο. Πολύ καλή. :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες