"Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

"Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Ίζι » 22 Ιαν 2016, 17:19

Με αφορμή τη συζήτηση για τον Σιάμαλαν, θυμήθηκα την περίπτωση του Σκοτεινού Χωριού (The Village). Το 2004 που κυκλοφόρησε είχα πάει να τη δω με μεγάλη παρέα στον κινηματογράφο και, τελικά, άρεσε μόνο σε μένα. Οι υπόλοιποι όχι απλά απογοητεύτηκαν αλλά την έθαψαν κανονικά. Εμένα πάλι, μου άρεσε πάρα πολύ, και στα χρόνια που ακολούθησαν την ξανάδα 1-2 φορές ακόμα, και πάντα μου άρεσε ακόμα περισσότερο. Ούτε και το χλιαρό 6,5 της imdb καταλαβαίνω, μια που για μένα αξίζει σίγουρα πάνω από 8. Σήμερα πια έχει πάρει τη θέση της στις αποτυχίες του Σιάμαλαν...

Με έκπληξη είδα πρόσφατα ότι το Raising Cain του Ντε Πάλμα έχει μόλις 5,9. Για μένα είναι ξεκάθαρα μια υπέροχη ταινία (8/10). Οκτάρι έχω επίσης στην κωμωδία Shallow Hal που γενικά θεωρείται μια χοντροκομμένη χαζοκωμωδία, πράγμα με το οποίο συμφωνώ, όμως ομολογώ ότι με διασκεδάζει.

Άλλα παραδείγματα:
The Butterfly Effect 2 (imdb 4,4 / εγώ 7)
Indecent Proposal (1993) (imdb 5,8 / εγώ 8)
Hush (1998) (imdb 5,2 / εγώ 7)
Endless Love (1981) (imdb 4,7 / εγώ 7)
All Hallows' Eve (2013) (imdb 4,8 / εγώ 8)
Color of Night (1994) (imdb 5,1 / εγώ 7)
My Stepmother is an Alien (1988) (imdb 5,2 / εγώ 7)
Intersection (1994) (imdb 5,2 / εγώ 7)


Μη σας κουράζω, είναι και πολλές άλλες, που έχουν κακές κριτικές, χαμηλή βαθμολογία και γενικά θεωρούνται "κακές", κι όμως εμένα μου αρέσουν είτε επειδή τις πρωτοείδα μικρή και τις αγάπησα είτε γιατί πραγματικά έχουν στοιχεία που εκτιμώ. Ή και χωρίς σαφή λόγο, γιατί έτσι! Ποιες είναι οι δικές σας αγαπημένες "κακές" ταινίες; Φυσικά χρησιμοποιώ τη λέξη "κακές" καταχρηστικά, μια που τα έργα τέχνης μόνο υποκειμενικά μπορούμε να τα αξιολογήσουμε. Αλλά και σαν απάντηση στο νήμα Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 22 Ιαν 2016, 18:29

Οι πρωτες ταινιες που μου ερχονται στο μυαλo ειναι του Jim Carrey(σχεδον ολες) που τις αγαπω αλλα τρωνε τρελο κραξιμο.Τον θεωρω απο τους πιο ταλαντουχους κωμικους.
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..


Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 22 Ιαν 2016, 23:41

Ίζι μόλις είδα το νήμα σκέφτηκα «εδώ είμαστε!» μια που συχνά οι ταινίες που μου αρέσουν, αρέσουν μόνο σ' εμένα και κανέναν άλλο! (συμφωνούμε σε δύο ταινίες, την «Aνήθικη πρόταση» και φυσικά την «All Hallows' Eve»!) Βέβαια προσωπικά δεν θα έλεγα πως πρόκειται για κακές ταινίες που μου άρεσαν, αλλά ταινίες που εγώ απόλαυσα \ αγάπησα \ λάτρεψα ενώ για την πλειοψηφία υπήρξαν από μέτριες έως κακές.

Αναγνωρίζοντας πως τα γούστα μου είναι συνήθως αμφιλεγόμενα η βαθμολογία της imdb με αφήνει αδιάφορη, αν και πολλές φορές ομολογώ πως διασκεδάζω να βλέπω το χάσμα «ανάμεσα μας». Μολονότι συνήθως αναζητώ λεπτομερείς απαντήσεις, εδώ κρατάω την δική σου αιτιολογία «χωρίς σαφή λόγο, γιατί έτσι!» επειδή κάποιες φορές είναι παραδόξως η πιο ακριβής.

Θα αναφέρω λοιπόν όσες στην - αγαπημένη κατά τα άλλα - imdb έχουν βαθμολογία κάτω από 6 ενώ σ' εμένα προφανώς άρεσαν πολύ περισσότερο:

La fidélité \ Η πίστη (2000) (5,8 \ 10)

Presence of Mind \ Παιχνίδια του μυαλού (1999) (5,6 \ 10)

La visione del sabba \ Η Μάγισσα (1988) (5,4 \ 10)

Uncovered \ Ο πίνακας της Φλάνδρας \ Επικίνδυνες κινήσεις (1994) (5,8 \ 9)

The Clown at Midnight \ Ο κλόουν φάντασμα (1999) (4,2 \ 9)

Sister, Sister (1987) (5,5 \ 9)

Day of the Woman \ Άγρια μέρα (1978) (5,7 \ 9)

Mercy (2000) (5,4 \ 8)

Graveyard Shift (1987) (4,5 \ 8)

La lune dans le caniveau \ Το φεγγάρι στον υπόνομο (1983) (5,9 \ 8)

Chernobyl Diaries \ Ημερολόγια του Τσερνομπιλ (2012) (5 \ 8)

Boxing Helena \ Τεμαχίζοντας την Έλενα (1993) (4,5 \ 8)

Mary Reilly (1996) (5,8 \ 8)

Loser (2000) (5,2 \ 8)

The Marrying Man Κυνηγώντας την γυναίκα της ζωής μου (1991) (5,7 \ 8)

Pola X (1999) (5,9 \ 8)

Holy Smoke \ Ιερός καπνός (1999) (5,9 \ 8)

Zandalee (1991) (4,3 \ 7)

Moment by Moment (1978) (2,8 \ 7)

Grease 2 (1982) (4,1 \ 7)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 23 Ιαν 2016, 02:45

Δε μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό να τσεκάρω στο imdb τις χαμηλότερες βαθμολογίες των αγαπημένων μου ταινιών και κατέληξα με τα παρακάτω:

Χειρότερο εφτάρι μου είναι το Jabberwocky (1977) του Gilliam με 6.2. Χειρότερο οκτάρι μου το Triptikh (1981), του οποίου το 5.8 το θεωρώ απλά αδιανόητο και το χειρότερο εννιάρι μου, το λατρεμένο Nemye svideteli (1914), με ένα απολύτως κατανοητό 6.0.

Πάντως, ενώ όπως παρατηρώ δεν έχω αγαπημένες ταινίες με χαμηλές βαθμολογίες, τα εννιάρια μου τα οποία και είναι πιο προσωπικά, όπως υποψιαζόμουν, έχουν μεγαλύτερο ποσοστό στο 6+ από τα οκτάρια και τα εφτάρια.

Το Moment by Moment Χήθκλιφ το είδες εντελώς τυχαία, ή αντιλήφθηκες την βαθμολογία και δεν της έδωσες σημασία; Ούτε και ΄γω δίνω σημασία στις βαθμολογίες του imdb, αλλά ένα 2.8 δεν μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσα να το προσπεράσω :ααργκ:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Ιαν 2016, 10:33

Φίλε, εσύ καλά είσαι, αν είναι μόνο αυτά. Καταρχήν π.χ. στο Jabberwocky (1977) θεωρητικά έχεις δώσει την ίδια βαθμολογία. τί 6,2 τί 7. Τρόπος του λέγειν, αν ήταν εξετάσεις δεν θα πήγαινε σε τρίτο εξεταστή. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 23 Ιαν 2016, 11:40

Μου αρεσε αρκετα το Postman (Αναμεσα σε Δυο Κοσμους) μια απο τις αποτυχιες του Κεβιν Κοστνερ.

Συμπαθητικη ηταν και το Speed 2. Αρκετα θεαματικη και αγωνιωδης αλλα πιο αναλαφρη απο το 1ο, και λιγοτερο πρωτότυπη, ισως γιαυτο θεωρήθηκε χειρότερη.

Μεγάλο θάψιμο είχε φαει το Hudson Hawk. Το ειχα πετυχει αρκετές φορές στην τηλεόραση απο μικρος και οποτε το εβλεπα μου φαινοταν πολυ εξυπνο, πρωτοτυπο και αστειο. Μεγαλωνοντας και ξαναβλεποντας το, παρατήρησα πολλες ατελειες στην αφηγηση, τη σκηνοθεσία, το μονταζ κλπ.

Το Wild Wild West με ειχε εντυπωσιασει ιδιαιτερα και το αγαπησα αναλογως, αλλα κυριως λογω των εφε και της "πρωτοτυπιας" του (πρεπει να ειναι η πρωτη steampunk ταινια αυτου του ειδους)

Το ιδιο με το The League of Extraordinary Gentlemen, κυριως επειδη εκτος απο το steampunk λατρευω και τη συγκεκριμενη σειρα κομικς. Παροτι απογοητευσε τους φαν των κομικς (και οχι μονο) εμενα με ειχε ικανοποιησει αρκετα.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 23 Ιαν 2016, 13:23

Μυρμηγκοφάγε, την συγκεκριμένη την είδα τυχαία, ωστόσο, εφόσον το στόρι μου έκανε κλικ δεν θα με αποθάρρυνε το 2,8 που συνοψίζει την άποψη ενός πλήθους ασχέτων προς εμένα αγνώστων. Άλλωστε μου αρέσει να βλέπω διαμάντια εκεί που οι άλλοι βλέπουν κάρβουνο... και αν αποδειχτεί πράγματι κάρβουνο, μου μένει η ικανοποίηση της τόλμης! :χαχα:

(Λέω πάντως λόγω δεκαετιών να τσεκάρω το χειρότερο εφτάρι και οχτάρι σου για να δω πόσο κακές θα μου φανούν - υποψιάζομαι το αντίθετο)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Ιαν 2016, 14:26

Για κάποιον λόγο, ταινίες με τον Γουόρεν Μπίτη που θεωρούνται μέτριες έως και "μάπα" εμένα μου αρέσουν, το λιγότερο. Ενδεικτικά:

τίτλος — imdb ★ — εγώ ☆
Ishtar (1987) — 4,1★ — 7☆
Town & Country (2001) — 4,2★ — 7☆
Heaven Can Wait (1978) — 6,9★ — 9☆
The Parallax View (1974) — 7,2★ — 9☆

Υποθέτω πως απλά μου πάει αυτός ο ηθοποιός. (Εντωμεταξύ, το Bulworth που ο λαός το έχει στα 6,8★, εμένα δεν μου άρεσε: 5☆)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 23 Ιαν 2016, 14:53

Ξενέρωτα, όταν είχα δει την παρουσίαση σου για την ταινία του Κόστνερ αυτό ακριβώς σκέφτηκα, πόσο αντισυμβατικό το ότι σου άρεσε ενώ θεωρείται μια από τις χειρότερες ταινίες έβερ! Πάντως έχω περιέργεια για το πώς θα μου φανεί και θα την δω κάποια στιγμή (τελικά αυτό το νήμα έχει ενδιαφέρουσες «προτάσεις» - Μπράβο Ίζι που το σκέφτηκες!)

(Υγ. επειδή κι εμένα μου αρέσει το στίμπανκ, αν έχεις κι άλλες που σου αρέσουν, πρότεινέ μου εδώ !)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες