"Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Ίζι » 23 Ιαν 2016, 17:44

Για να είμαι ειλικρινής, ούτε κι εγώ θα τολμούσα να δω ταινία με 2,8. Νομίζω ότι το τεσσάρι είναι το όριό μου, κι αυτό μόνο αν έχω πολύ μεγάλη περιέργεια για την ταινία ή μου την έχει συστήσει κάποιος που εμπιστεύομαι.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 23 Ιαν 2016, 20:50

Μια ταινία που ανήκει σίγουρα στο προσωπικό μου top-50, είναι το Stay. Μπορεί να μην θεωρείται κακή ταινία, αλλά το 6,9 στο imdb και το 49 metascore, απέχουν πολύ από το δικό μου εννιαράκι που το παίρνει αβίαστα. Την έχω δει (κυριολεκτικά) γύρω στις 10 φορές και την ξαναβλέπω άνετα όποια ώρα να 'ναι.
You can't take a picture. It's already gone...

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 23 Ιαν 2016, 20:53

Είχα γράψει γι'αυτή εδώ.

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 23 Ιαν 2016, 21:15

Ναι, το διάβασα και δεν συμφωνώ για το τέλος. Μπορεί να μην ήταν τόσο πολύπλοκη όσο υποψιάζεσαι βλέποντάς την, αλλά προσωπικά το τέλος με άφησε παραπάνω από ικανοποιημένο.
You can't take a picture. It's already gone...

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 25 Ιαν 2016, 14:18

Φαινεται ενδαφερουσα Χρηστο θα την βαλω στα προσεχως.Παιζει και η Naomi Watts :γιούπι:
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 25 Ιαν 2016, 17:04

Εχει πολύ καλό καστ Στιλλ. Μου έκανε πάντα εντύπωση το πόσο λίγο γνωστή έγινε. Θέμα μάρκετινγκ ίσως;
You can't take a picture. It's already gone...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Ιαν 2016, 13:50

Εμένα μου άρεσε πολύ το "Crossroads" το οποίο γενικά είναι ψιλοπατάτα (και με Ραλφ Μάτσιο :όχισουλέω: ), αλλά την έχω δει καμια 10αρια φορές λόγω της μπόλικης κιθάρας που είχε και λόγω του ΘΕΟΥ Steve Vai :προσκυνώ: :προσκυνώ: !!!

Κατά ένα περίεργο λόγω στο imbd σκοράρει ψηλά... :αργκ:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 27 Ιαν 2016, 21:56

Χωρίς να λαμβάνω υπόψιν την βαθμολογία του imdb (το σάιτ όπου η επική Μεγάλη απόφραξη του Τάκη Βουγιουκλάκη σκοράρει με ένα πενιχρό 8,1/10) κάποιες ταινίες που θεωρώ ότι δεν μπορούν να σταθούν απέναντι σε αντικειμενική κριτική, εμένα μου αρέσουν όμως είναι:

Από ελληνικές:
-The κόπανοι του Γιώργου Κωνσταντίνου. Κακογραμμένη, με κάποιες μέτριες και πολλές κακές ερμηνείες και χιούμορ λυκείου και στάνταρ παραγωγής... ποια στάνταρ παραγωγής; Αλλά προσωπικά πρέπει να την έχω δει 15-20 φορές.
-Ο Δράκουλας των Εξαρχείων του Νίκου Ζερβού. Οι ταινίες του Ζερβού (της δεκαετίας του 80 τουλάχιστον) έχουν αυτό το ημιτελές, το μαζευτήκαμε πέντε φίλοι, ήπιαμε δυο κασόνια μπύρες (και ενισχύσαμε και την οικονομία του ορεινού Μυλοποτάμου) και μετά αρχίσαμε να γράφουμε. Νυστάξαμε σταματήσαμε ως εκεί που φτάναμε για να κοιμηθούμε αλλά το άλλο πρωί έπρεπε να αρχίσουμε γύρισμα. Δεν είχαμε ξεσουρώσει κι όλας...

από ξένες:
-Πάρα πολλές ταινίες του Λουγκόζι, θα πω εδώ (για αρχή) μόνο τους Μαύρους δράκους και το Ο μυστηριώδης κύριος Γουόνγκ του Γουίλιαμ Νάι και τα δυο (1942 το πρώτο, 1935 το δεύτερο) ασήμαντα αστυνομικά "θρίλερ" (αφού παίζει ο Λουγκόζι την σημαίνει ποιος είναι ο δολοφόνος; )
-Τα μπαλάκια του διαστήματος του Μελ Μπρουκς. Παρωδία του σταρ γουόρς και άλλων ταινιών ε.φ. χωρίς ιδιαίτερο κέφι αλλά και πάλι έχει κάποιες καλές στιγμές.
-Ο τρίτος σούπερμαν με τον Ριβς. Για ταινία με υπερήρωα πήγαιναν, κωμωδία τους βγήκε αλλά σε σχέση με την τέταρτη ταινία που δεν του βγήκε καθόλου είναι τέλεια.
-Μπάτμαν για πάντα του Τζόελ Σουμάχερ με Κίλμερ, Ο'Ντόνελ, Κίντμαν, Κάρεϊ, Τόμι Λι Τζόουνς. Τα ίδια με την προηγούμενη.

αυτά για τώρα
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 27 Ιαν 2016, 22:05

(Κι εμένα μου αρέσει ο Δράκουλας των Εξαρχείων! - Δράκουλας να'ναι, δεν κάνω διακρίσεις :χαχα: )
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Ιαν 2016, 22:13

Κόρτο Μαλτέζε έγραψε:The κόπανοι του Γιώργου Κωνσταντίνου. Κακογραμμένη, με κάποιες μέτριες και πολλές κακές ερμηνείες και χιούμορ λυκείου και στάνταρ παραγωγής... ποια στάνταρ παραγωγής; Αλλά προσωπικά πρέπει να την έχω δει 15-20 φορές.


ρε συ, το είδα όταν βγήκε στο σινεμά! (κι έμεινα στην μία φορά! :)))) Νομίζω πως τότε μου είχε αρέσει, πάντως...)

Κόρτο Μαλτέζε έγραψε:-Ο τρίτος σούπερμαν με τον Ριβς. Για ταινία με υπερήρωα πήγαιναν, κωμωδία τους βγήκε


Κι αυτό στο σινεμά όταν βγήκε! :)))) μην ήταν και 3Δ; :χμ:

Παρεμπιπτόντως, ο Δράκουλας είναι όντως μισός. Στο τέλος πετάξαν μια άσχετη συναυλία του Πανούση για να γεμίσουν τον προσδοκώμενο μήκος. :ρ
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες