"Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 31 Ιαν 2016, 12:59

Κι ελεγα τι ξεχασα, τι ξεχασα. Μια αποτυχημενη ταινια με κακες κριτικες που συμπαθησα πολυ ηταν το Suckerpunch. Την εχει βαλει αρκετες φορες το Star τις βραδυνες ωρες.

(εχω την εντυπωση οτι οι ταινιες που θεωρουνται κακες αγοραζονται πιο φτηνα απο τους σταθμους).

Χηθκλιφ, αλλη μια ταινια που πιστευω θα εκτιμησεις την στημ'πανκ αισθητικη της. :)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 03 Φεβ 2016, 23:50

Ξενέρωτα τώρα πρόσεξα την πρόταση σου - σε ευχαριστώ!! Να δω πώς θα τις χωρέσω τόσες ταινιοπροτάσεις που μαζεύτηκαν στο κάπως ασφυκτικό μου πρόγραμμα - όχι πως διαμαρτύρομαι, μου αρέσει! Μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα γράψω εντυπώσεις για όλες και θα σας «καταχωρήσω» όλους εδώ :)))
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 27 Μάρ 2016, 00:55

Τώρα το "κακές" είναι κάπως υποκειμενικό. Ακόμα και στην imdb σκοράρει ένα που δεν το λες και πάτο. Όπως και να 'χει, μια κάπως σαχλή ταινιούλα για παιδάκια που μου άρεσε και γι'αυτό στρώθηκα σήμερα και την ξανάδα είναι το I Am Number Four (2011).
:μαναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 27 Μάρ 2016, 01:09

Στο sucker punch εχω ενα τεσσερα μονο για την αισθητικη (την ολη σκηνοθεσια) και την Bjork !!! :))))
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..


Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 23 Οκτ 2017, 00:20

Να γράψω κι εγώ μερικές!!

Young Sherlock Holmes (1985) (6.8 / 9)

Crash (1996) (6.4/9)

Harley Davidson and Marlboro Man (1991) (6.0/8)

Hulk (2003) (5.7/8)

Ghost Rider (2007) (5.2/7)

The man with the iron mask (1998) (6.5/9)

Rabid (1977) (6.4/10)

Krull (1983) (6.1/9)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 23 Οκτ 2017, 11:04

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 23 Οκτ 2017, 12:51

Και μερικές ακόμα!!

Μέδουσα (1998) (5,8/8)

Fright Night Part 2 (1988) (5,9/8)

The Mephisto Waltz (1971) (6,0/8)

Pirates(1986) (6,1/9)

Warlock (1989) (6.2/9)

Φάρε ο Ρίμο κι εμένα μου άρεσε! Βλέπω 8άρι!! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 30 Δεκ 2017, 11:14

Κακή ταινία που μου άρεσε:
The Last Action Hero.

Ένας πιτσιρικάς που ζει στην μουντή και μίζερη Νέα Υόρκη, χάρη σε ένα μαγικό εισητήριο, του Χουντίνι, εισέρχεται στο σύμπαν της τελευταίας ταινίας του Τζακ Σλέιτερ, ενός μπάτσου που δεν νοιάζεται για τους κανόνες. Γίνεται ο νέος συνεργάτης του και μαζί προσπαθούν να ξεσκεπάσουν τα μοχθηρά σχέδια διαβόητων μαφιόζων
Στην ουσία η ταινία διακωμωδεί τις ταινίες δράσης, πχ όλες οι γυναίκες είναι πανέμορφες και ο Σβαρτσενέγκερ παίζει μια παρωδία του εαυτού του.

Κατά κάποιο τρόπο απευθύνεται και σε σινεφιλ, ειδικά όταν ο μικρός φαντάζεται τον Άρνι στον ρόλο του Άμλετ

Image

ή όταν χάρη στο μαγικό εισητήριο ο Θάνατος από την 7η σφραγίδα έρχεται στον κόσμο μας.

Image
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: "Κακές" ταινίες που εμάς μας άρεσαν.

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 30 Δεκ 2017, 13:50

Ειχα προσπαθησει να μου αρεσει αυτη η ταινια, αλλα δεν τα πολυκαταφερα. Κατι με χαλαγε στην ατμοσφαιρα. Επισης περα απο το Χαρο και καποιες σκορπιες αναφορες, περιμενα να υπαρχει περισσοτερη διαδραση με αλλες υπαρκτες ταινιες, αν και νομικα κατι τετοιο θα ηταν αδυνατο.

Αλλου πηγαινε να σατιρισει καποια στοιχεια αλλα μαλλον δεν τα καταφερνε, πχ. δεν καταλαβα που κολλουσε ενας γατος-καρτουν που εμφανιζεται σε 2-3 σκηνες.

Στη συζητηση να προσθεσω το Street Fighter (1994) που το ξαναειδα χτες μεταμεσονυχτια απο το Μεγκα. Εκτος απο "κακη" ταινια, σεβεται ελαχιστα το πρωτο υλικο, μιας και οι χαρακτηρες εχουν ελαχιστη σχεση (σεναριακα και εμφανισιακα) με τους ηρωες του παιχνιδιου, και ενω καποιοι ειναι πρωταγωνιστες, αλλοι εχουν υποβιβαστει σε τελειως κομπαρσικο ρολο.

Παντως εχει ensemble cast, εχει ωραιο χιουμορ και γενικως ειναι απολαυστικη :))
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες