Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Ανάρτησηαπό Ίζι » 24 Μάρ 2015, 13:04

Είναι πολύ ρομαντικό Νικόλα. Πιο πολύ δεν γίνεται! Αν θες να δεις κάτι τέτοιο, υπάρχει στο γιουτουμπ ;)
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 24 Μάρ 2015, 13:11

Αααα πολύ ωραία!!! Θα με πιάσει το ρομαντικό μου!!!

Βεβαίως θα το δω και θα το σχολιάσω στο Νήμα "Ποια ταινία είδες πρόσφατα"
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Μάρ 2015, 16:53

Δεν συμμετείχα μέχρι τώρα στην κουβέντα γιατί, παραδόξως, έχω δει ελάχιστες ελληνικές ταινίες. Τις περισσότερες μάλλον τις έχω δει σε κομμάτια, κλεφτοκοιτώντας, όταν τυχαίνει να κάνω κάτι στο καθιστικό την στιγμή που παίζει κάποια ταινία η τηλεόραση. Από εκεί και πέρα, έχω δει βέβαια και μερικές ολόκληρες, αν και πριν πολλά πολλά χρόνια. Έτσι δεν έχω άποψη για το θέμα, αν και με πολύ ενδιαφέρον διαβάζω εδώ την συζήτηση από...

Κόρτο Μαλτέζε έγραψε:Δεν είμαι τζικ του ελληνικού κινηματογράφου, έχω δει κάμποσες ταινίες. Υπολογίζω ότι έχω δει πχ 101 ταινίες (κινηματογραφικές) και βιντεοταινίες σκηνοθετημένες από τον Κώστα Καραγιάννη (στο λήμμα για το Καραγιάννη στην Βικιπαίδεια αναφέρει ότι έχει σκηνοθετήσει 101 ταινίες, καθώς δεν έχω δει όλη την παραγωγής του υποθέτω ή ότι δεν συμπεριλαμβάνουν τις βιντεοκασέτες ή ότι ένας από τους δυο μας υπολογίζει λάθος)


...ανθρώπους που δεν είναι γκικ, σε καμία περίπτωση! :))))

Μάλλον θα κρατήσω μερικούς τίτλους από αυτούς που αναφέρατε εδώ και θα δω με την πρώτη ευκαιρία.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 25 Μάρ 2015, 16:49

Πολύ ενδιαφέρουσες και κατατοπιστικές όλες οι τοποθετήσεις. Εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι καθώς δεν υπήρξα ποτέ λάτρης του παλιού ελληνικού κινηματογράφου, αν και υπάρχουν λίγες, πολύ συγκεκριμένες ταινίες που αγαπώ κι ας μην τις εκτιμώ όλες το ίδιο... "Ένας Δον Ζουάν για κλάματα", "Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα ", "Γάμος αλά ελληνικά", "Μια τρελή, τρελή σαραντάρα", "Της ζήλιας τα καμώματα" και "Αναζήτησις".

Υπάρχει όμως μία ταινία που έχω πολύ ψηλά, η "Μια ζωή την έχουμε" ανήκει για εμένα στις καλύτερες ταινίες που έχω δει εκείνης της εποχής γενικότερα.

Όσο για το έναυσμα του νήματος, Ίζι συγχαρητήρια!! Επιτέλους ακούω από μία γυναίκα όσα σκεφτόμουν πάντοτε κι εγώ για αυτή την ταινία. Προσωπικά την απεχθάνομαι με πάθος από μικρή, από όταν την πρωτοείδα!
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Ανάρτησηαπό Ίζι » 26 Μάρ 2015, 13:14

Χήθκλιφ, με τιμά αυτό που λες και χαίρομαι που συμφωνούμε :)))

Πάντως τρία στα τρία το "Μια ζωή την Έχουμε" και το "Η δε γυνή να Φοβήται τον Άντρα" (Νικόλας, Χήθκλιφ, Ίζι, που είπαμε τις αγαπημένες μας). Και δικαίως γιατί είναι καταπληκτικές ταινίες :πάνω:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Μάρ 2015, 14:04

Και να από πού θα αρχίσω. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Χρηστος Αλεξανδριδης
Μύστης
Αναρτήσεις: 51
Εγγραφή: 03 Αύγ 2014, 18:01

Re: Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Ανάρτησηαπό Χρηστος Αλεξανδριδης » 26 Μάρ 2015, 18:20

Ίζι έγραψε:Πάντως τρία στα τρία το "Μια ζωή την Έχουμε" και το "Η δε γυνή να Φοβήται τον Άντρα" (Νικόλας, Χήθκλιφ, Ίζι, που είπαμε τις αγαπημένες μας). Και δικαίως γιατί είναι καταπληκτικές ταινίες :πάνω:


Τέσσερα στα τέσσερα, ίσως οι δύο πιο αγαπημένες μου ελληνικές ταινίες. Και τα Κόκκινα φανάρια, αν και δεν το πολυθυμάμαι.

Με ψήσατε πάντως με την κουβέντα σας και θα κάτσω να δω δυο τρεις απ'τις ταινίες που αναφέρατε.:ναι:
What Matters Most is How Well You Walk Through the Fire

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 26 Μάρ 2015, 21:16

Φαροφύλακας έγραψε:Και να από πού θα αρχίσω. :))))


1. Κάλπικη Λίρα
2. Μια ζωή την έχουμε
3. Αλίμονο στους νέους

Και βλέπουμε!!! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 26 Μάρ 2015, 21:31

Την Κάλπικη την έχω δει. Από τα άλλα δύο μόνο αποσπάσματα. Βλέπω π.χ. πως το Μια ζωή το έχει ολόκληρο στο youtube αλλά δεν με ικανοποιεί η ποιότητα. Τέσπα, μάλλον όταν τύχει.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Περί παλιού, καλού ελληνικού σινεμά

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Μάρ 2015, 11:55

Θυμήθηκα άλλη μια αξιόλογη ταινία του παλιού κινηματογράφου!

10. "Θανασάκης ο Πολιτευόμενος" :) . Σάτιρα του Σακελλάριου στην πολιτική ζωή του τόπου αλλά και στο μικρόβιο του πολιτευόμενου Έλληνα!! Πολύ πριν τον Μαυρογιαλούρο λοιπόν, υπήρχε ο Αθανάσιος Γκοβότσος!!!!

Στην ταινία κάνει και μια από τις ελάχιστες εμφανίσεις της η Άννα Συνοδινού σε νεαρή ηλικία (και λάθος επώνυμο στους τίτλους αρχής). Ο Ντίνος Ηλιόπουλος υπέροχος αλλά και ο Βύρων Πάλλης ταιριαστός στον ρόλο του!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες