Ηρωας του σινεμά που μας μοιάζει

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Ηρωας του σινεμά που μας μοιάζει

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 30 Ιούν 2014, 09:45

Υπάρχει κάποιος ηρωας ή ηρωιδα που εχετε μαζί του κοινά από την ζωή του ή τον χαρακτήρα του; Που εχετε ταυτιστεί μαζί του, με τις περιπέτειες ή τα βάσανα του μα και τις καλές του στιγμές, τις αποτυχίες και τις επιτυχιες του. Παρακαλείστε να το μοιραστείτε μαζί μας :)))

Αν και είναι άνδρας νομιζω πως εχω ταυτιστεί κατά κάποιον τρόπο με τον Γκίλπερτ/ δες Τζονυ Ντεπ στην ταινια τι τρωει τον Γκίλπερτ Γκρειπ, καθως εχω αντιμετωπίσει πολλά οικογειακά προβλήματα αλλά πάντα με την αισιοδοξία του Γκίλπερτ( με εχουν βεβαια καταβάλει δεν λέω αλλα ατενιζω και με αισιοδοξία το μέλλον) και ζω σε μια μικρή πόλη από την οποια θα'θελα να ξεφυγω και να ανοιξω φτερά :ναι: και φυσικα να ταξιδεψω με το ετερον ημισυ σε ένα τροχόσπιτο, σκεφτεστε κάτι καλύτερο;

Από γυναικες με τον ρόλο της Μισελ Ουίλιαμς στο γουεντι και Λουσυ, δηλ. αυτην την κοπέλα την ένιωσα πολύ καλά και τον συναισθηματικό της πόνο και την απόρριψη που ειχε υποστεί αλλά και την μεγάλη της αγάπη για την σκυλίτσα της, το μόνο πλάσμα που της έδινε αγάπη :)

Image

Εσεις;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ηρωας του σινεμά που μας μοιάζει

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Ιουλ 2014, 16:09

Αληθινά δυσκολεύομαι να θυμηθώ κάποια ταύτιση. Ίσως με τον Ιντιάνα Τζόουνς, τον περιπετειώδη αρχαιολόγο, και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος.
:))))

Φαντάζομαι πως συχνά ταυτιζόμαστε υποσυνείδητα με τον ηρώα μιας ταινίας, αλλά δεν έχω στο μυαλό μου κάτι πιο ξεκάθαρο.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Ηρωας του σινεμά που μας μοιάζει

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 17 Ιουλ 2014, 00:21

Νομίζω ότι ο μεγαλύτερος κινηματογραφικός μου ήρωας είναι ο Μπράιαν στη ταινία με θέμα τη ζωή του και συγκεκριμένα εκεί που τον πιάνει ο εκατόνταρχος να ζητάει επιτακτικώς από τους Ρωμαίους να επιστρέψουν σπίτι τους.
Στη θέση του, εξαιτίας της ορθογραφικής και γραμματικής ανυπαρξίας μου, θα με είχαν σταυρώσει εκατό φορές :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Τζακ
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 09 Φεβ 2014, 23:11

Re: Ηρωας του σινεμά που μας μοιάζει

Ανάρτησηαπό Τζακ » 21 Ιουλ 2014, 16:09

Καταπληκτικη κωμωδια! :χαχα:

Η δικη μου ταυτιση θα πρεπει να ειναι προφανης απο παρωνυμιο και αβαταρι!

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 435
Εγγραφή: 30 Σεπ 2013, 03:14

Re: Ηρωας του σινεμά που μας μοιάζει

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 20 Μάι 2015, 20:30

Αρκετές οι κινηματογραφικές ταυτίσεις μου, όμως μία αυτοσαρκαστικά χαρακτηριστική είναι ο Φιλ (Μπιλ Μάρει) από την ταινία "Groundhog Day \ Η μέρα της Μαρμότας" (1993) :))))
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Ηρωας του σινεμά που μας μοιάζει

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 22 Μάι 2015, 02:08

Κανείς αλλά για κάποιο λόγο μου έχει μείνει το American Splendor που θα προσπαθήσω να γράψω σύντομα άποψη.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ηρωας του σινεμά που μας μοιάζει

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 22 Μάι 2015, 12:39

Να φανταστώ πως το κόμιξ γυρίστηκε ταινία;
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ηρωας του σινεμά που μας μοιάζει

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 22 Μάι 2015, 15:40

Πολλές φορές αισθάνομαι ότι η πραγματικότητα με απογοητεύει... Θα έλεγα ότι σε αυτές τις φάσεις τις ζωής μου μπορώ να ταυτιστώ με τον Σαμ Λόρι (Jonathan Pryce ) πρωταγωνιστή του αριστουργήματος του Τέρι Γκίλιαμ "Brazil" :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Ηρωας του σινεμά που μας μοιάζει

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 29 Μάι 2015, 12:57

Φαροφύλακας έγραψε:Να φανταστώ πως το κόμιξ γυρίστηκε ταινία;
Τελικά δε μπόρεσα να το ξαναδώ και να γράψω. Μου έπεσε βαρύ τέτοια εποχή και προτίμησα κάτι άλλο. Βιογραφία υποτίθεται είναι του Harvey Pekar αλλά ναι έχει σχέση και με το κόμικ, ότι καλύτερο έπαιξε ποτέ ο Paul Giamatti!

Αβατάρι χρήστη
Αριαδνη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 217
Εγγραφή: 08 Ιούν 2014, 10:34

Re: Ηρωας του σινεμά που μας μοιάζει

Ανάρτησηαπό Αριαδνη » 05 Δεκ 2015, 17:39

Ολοι εχουμε μεσα μας πολλους κινηματογραφικούς ηρωες τελικά, λίγο από εδώ, λίγο από εκει αλλα η ζωη του καθενος είναι τελείως μοναδική! με ηρωα παλιας ταινιας με ποιον θα λέγατε πως ταιριαζετε; εγω λίγο με τον ηρωα από το ''a wonderful life'' επικαιρο πια λόγω και χριστουγεννων
http://www.imdb.com/title/tt0038650/


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες