Τα αρνητικά του σινεμά

Αβατάρι χρήστη
Χρυσηίδα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 19
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:34
Θέση: Αθήνα
Επικοινωνία:

Τα αρνητικά του σινεμά

Ανάρτησηαπό Χρυσηίδα » 02 Απρ 2013, 20:00

Σίγουρα η μεγάλη οθόνη του σινεμά δεν συγκρίνεται με καμία τηλεόραση και φαντάζομαι πως οι περισσότεροι θα συμφωνούμε πως μια ταινία την απολαμβάνουμε αλλιώς στο σινεμά παρά στο σπίτι. Δεν είναι βέβαια μόνο η οθόνη, αλλά και ο ήχος και επίσης όλη η φάση της εξόδου, ότι βγαίνω για να δω ταινία.

Υπάρχουν όμως και τα αρνητικά σημεία ή κάποια θεματάκια τα οποία κάποιους μπορεί να μην τους ενοχλούν καθόλου, σε άλλους όμως σπάνε τα νεύρα. Μπορεί για παράδειγμα, να κάθεται δίπλα σου ένας που τρώει ποπ κορν και να σου σπάει τα νεύρα με το κρίτσι - κρίτσι. Αλλά γι' αυτό υπάρχει λύση: δεν μπαίνουμε ποτέ στην αίθουσα χωρίς το κατιτίς μας :ρ Έτσι, το δικό μας κρίτσι - κρίτσι θα καλύψει μια χαρά του διπλανού.

Ένα άλλο αρνητικό που μάλλον πρέπει να το ανεχτεί κανείς, είναι να κάθεται δίπλα σε πολύ ομιλητικούς θεατές. Πολύ δύσκολη φάση και σε αναγκάζει πολλές φορές να κάνεις παρατήρηση.

Το άλλο που με ενοχλεί είναι να κάθομαι πλάι σε ζευγαράκια, από τα οποία ακούγονται σματς και σμουτς και μου αποσπούν πλήρως την προσοχή. Επίσης, παιδάκια που φωνάζουν συνεχώς "μαμά, τι είπε τώρα;"

Τέλος, κάτι άλλο που με ενοχλεί είναι κάποιες αντιδράσεις του κοινού, τις οποίες αδυνατώ να καταλάβω. Για παράδειγμα, μπορεί να γελάνε ενώ τίποτα αστείο δεν συμβαίνει, ή να φωνάζουν "μπράβο" ή διάφορες παρόμοιες εκδηλώσεις.

Αναρωτιέμαι, τώρα, αν είμαι εγώ η περίεργη...

Για πείτε, λοιπόν, ενοχλείστε κι εσείς από παρόμοια πράγματα; Ή μήπως είστε απ' αυτούς που θα μου έσπαγαν τα νεύρα; :))))
Well, Clarice, have the lambs stopped screaming?

Αβατάρι χρήστη
Άνθρωπος Χωρίς Όνομα
Μύστης
Αναρτήσεις: 100
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 22:04

Re: Τα αρνητικά του σινεμά

Ανάρτησηαπό Άνθρωπος Χωρίς Όνομα » 02 Απρ 2013, 20:13

Εάν κατι απο τα παραπανω με ενοχλει , μου αποσπα την προσοχη κλπ, φταιει η ταινια. Αρα φευγω. Εάν η ταινια εχει ενδιαφερον , επανερχομαι στην πραγματικοτητα με τα φωτα . Συμβαινει τόσο στο σινεμα, οσο και στο σπιτι . Αυτο που δεν μπορω να ανεχτω πανω απο μια φορα, ειναι το κινητο στην σκοτεινη αιθουσα.Στο σινεμα δεν τρωω , δεν πινω (θα ηθελα να καπνιζω αλλα αυτο μονο στα θερινα γινεται), οποτε μαλλον δεν θα "υπαρχω" τριγυρω για να ενοχλήσω .

Εκεινο που μου κανει εντυπωση, οχι οτι με ενοχλει, αλλα μου κανει καπως ειναι το χειροκροτημα όταν σε καποιο σημειο του εργου συμαβινει κατι ηρωικο. Δεν θα ξεχασω ποτε την πρωτη προβολη του Ροκι, οπου με πηρε ενας θειος μου μαζι με το ξαδερφο μου και οταν ο Ρωσος τρωει το "ξυλο της μαιμους" απο τον Αμερικανο τις ιαχες και τους πανηγυρισμους του σινεμα ... Ακομα το ψαχνω !
There's Two Kind of People, my friend, Those With Loaded Guns and Those Who Dig

Αβατάρι χρήστη
Μαντυ
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 35
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36

Re: Τα αρνητικά του σινεμά

Ανάρτησηαπό Μαντυ » 02 Απρ 2013, 20:21

α κ μενα μου συμβαινει να αναρωτιεμαι ''καλα τωρα γιατι γελανε;;''
δε θελω να μιλανε δυνατα κ να γινονται αγενεις. κοινως μπορει να μη με πολυενοχλουν στην παρουσα φαση αλλα η σκεψη οτι γραφουν μια ολοκληρη αιθουσα κ κανουν οτι τους κατεβει μου γυρναει το ματι κ ναι, μου τη δινουν
I 'm not bad, i 'm just drawn that way

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τα αρνητικά του σινεμά

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 02 Απρ 2013, 20:23

Πλέον αποφεύγω να πηγαίνω σινεμά όπου έχουν πρόσβαση γυμνασιόπαιδα (βλ. Odeon ).Είχα πάει να δω με τις φίλες μου τη Χαραυγή το πρώτο μέρος και κυριολεκτικά ήθελα να χτυπήσω μερικά παιδάκια :οργή: Γελούσαν , μιλούσαν , έλεγαν πόσο κούκλια είναι οι πρωταγωνιστές , σφύριζαν και στη σκηνή του γάμου (αν είναι δυνατόν!!!!!! ) σηκώθηκαν όρθιοι και χειροκροτούσαν,χειροκροτούσαν στην οθόνη :κατάρα: πφφφ τραυματική εμπειρία .
Ένα πολύ αρνητικό για μένα είναι οι τιμές στα ποπ κορν κλπ , θα μου πεις μην πάρεις αφού ειναι ακριβά όμως προσωπικά δεν μπορώ να αντισταθώ στα κιτρινιάρικα ποπ-κορν του σινεμά ή στα ντορίτος με το λιωμένο κασέρι :μιαμ:
Με ενοχλούν κι εμένα τα ζευγαράκια που φιλιούνται όλη την ώρα στην ταινία ή όταν ο από πίσω μου κλοτσάει συνέχεια την καρέκλα μου.

Αβατάρι χρήστη
Τρίνιτυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 252
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 16:47

Re: Τα αρνητικά του σινεμά

Ανάρτησηαπό Τρίνιτυ » 02 Απρ 2013, 20:36

Διαβάζοντας τον τίτλο του νήματος, το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν η ταινία "Ο μύθος του ακέφαλου καβαλάρη". Την είχα δει σε αίθουσα του Village, στις οποίες δεν κάνουν διάλειμμα και δεν ήξερα ότι η ταινία διαρκεί σχεδόν 3 ώρες. Προς το τέλος.. βιαζόμουν υπερβολικά να τελειώσει, ελπίζω να καταλαβαίνετε γιατί.. Όλα βέβαια, πήγαν καλά. :ρ

Απολαμβάνω όταν πηγαίνω σε θερινό σινεμά, που μπορώ να τρώω μέχρι και καλαμάκι. Στις άλλες αίθουσες δεν θα με ενοχλήσει ιδιαίτερα, αλλά σίγουρα προτιμώ να μην ακούω κράτσα κρούτσα (εγώ παίρνω ποπ κορν σε χάρτινο κουτί), ομιλίες και κινητά. Ευτυχώς βέβαια, όλα αυτά μου έχουν τύχει σε μικρό βαθμό. Έχει συμβεί όμως να γελάσει όλη η αίθουσα από αστεία σκηνή και ήταν ωραίο συναίσθημα. :ναι:
Τελευταία αλλαγή από Τρίνιτυ στις 02 Απρ 2013, 20:49, στο σύνολο 1 αλλαγή.
SYSTEM FAILURE

Αβατάρι χρήστη
Χρυσηίδα
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 19
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:34
Θέση: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τα αρνητικά του σινεμά

Ανάρτησηαπό Χρυσηίδα » 02 Απρ 2013, 20:48

Τρίνιτυ έγραψε:Την είχα δει σε αίθουσα του Village, στις οποίες δεν κάνουν διάλειμμα και δεν ήξερα ότι η ταινία διαρκεί σχεδόν 3 ώρες. Προς το τέλος.. βιαζόμουν υπερβολικά να τελειώσει, ελπίζω να καταλαβαίνεται γιατί.. :ρ


Μα πώς το ξέχασα αυτό; Το διάλειμμα το θεωρώ απαραίτητο ακόμα και για τις δίωρες ταινίες. Δεν το ευχαριστιέμαι όταν δεν κάνουν διάλειμμα καθόλου.
Well, Clarice, have the lambs stopped screaming?

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Τα αρνητικά του σινεμά

Ανάρτησηαπό Ίζι » 02 Απρ 2013, 21:42

Γενικά δεν ενοχλούμαι στο σινεμά, γιατί χαίρομαι απίστευτα την όλη εμπειρία: τον ήχο, τη μυρωδιά του ποπκορν, τη ζεστασιά της αίθουσας (εκτός αν έχουν βάλει πολύ aircondition), το σκοτάδι κ.λπ. Μ' αρέσουν και οι γεμάτες αίθουσες, και οι αντιδράσεις του κοινού. Η εμπειρία γίνεται, ας πούμε, πιο συλλογική. Κάτι που με ενοχλεί, όμως, πολύ είναι να βλέπω το κεφάλι του μπροστινού μου αντί για την ταινία. :(
ένα πολύ θετικό της διακοπής του τσιγάρου είναι ότι δεν ανυπομονείς να τελειώσει η ταινία για να καπνίσεις
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Τα αρνητικά του σινεμά

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Απρ 2013, 21:47

Εμένα με ενοχλούν οι ομιλίες, ειδικά αν κάποιος το κάνει επίμονα, γιατί μια κουβέντα κάποια στιγμή, λίγο-πολύ οι περισσότεροι την λέμε.

Τότε κάνω παρατήρηση και ευτυχώς, η όψη μου και το ύφος μου βοηθάνε να γίνω πειστικός.

:σινεμαδάκι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τα αρνητικά του σινεμά

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 02 Απρ 2013, 21:48

Ίζι έγραψε:ένα πολύ θετικό της διακοπής του τσιγάρου είναι ότι δεν ανυπομονείς να τελειώσει η ταινία για να καπνίσεις

Γενικά σπάνια ανυπομονούσα να τελειώσει η ταινία για να καπνίσω , εκτός από κάτι τεράστιες ταινίες αλλά μόλις τελείωνε η ταινία έτρεχα γρήγορα έξω γι' αυτό το λόγο !! Ενώ τώρα δεν έχω τέτοιο πρόβλημα :))))

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Τα αρνητικά του σινεμά

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 02 Απρ 2013, 21:56

Γενικά δεν δέρνω, αλλά αν αρχίσουν και μιλάνε ασταμάτητα ή χαζογελάνε, παίζει να το κάνω. :γρμβ:


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες