Τίτλοι αρχής στον κινηματογράφο

Μακρυγιάννης
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 8
Εγγραφή: 16 Νοέ 2015, 13:46

Re: Τίτλοι αρχής στον κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Μακρυγιάννης » 30 Νοέ 2015, 13:26

Οι τίτλοι αρχής στην ταινία "Αναπαράσταση" του Θ. Αγγελόπουλου (1970). Στην αρχή ακούγεται μόνο η βροχή. Ο μετανάστης από τη Γερμανία τρώει αμέσως μετά την επιστροφή στο σπίτι του. Η οικογένεια του τον παρακολουθεί. Εκεί και η γυναίκα του που θα τον σκοτώσει σε μερικές μέρες. Η εικόνα παγώνει και ακούγεται το πολυφωνικό της Ηπείρου: "Μάρκος Μπότσαρης" σε μια συγκλονιστική εκτέλεση. Η ταινία έχει μερικά ακόμη τραγούδια της Ηπείρου.


Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Τίτλοι αρχής στον κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Ίζι » 30 Νοέ 2015, 14:06

Καλωσόρισες κι από δω Μακρυγιάννη :))

Οι απίστευτοι τίτλοι αρχής του Spectre!
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127
Εγγραφή: 03 Νοέ 2015, 23:36

Re: Τίτλοι αρχής στον κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 10 Ιαν 2016, 22:54

Το πρώτο που μου έρχεται πάντα στο μυαλό ειναι το παρακάτω:
Sympathy for Lady Vengeance (2005), Park Chan-wook

My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Τίτλοι αρχής στον κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 13 Νοέ 2016, 13:10

Pulp fiction χωρίς δεύτερη σκέψη!! "..honey bunny..!!" ;) ;)

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Τίτλοι αρχής στον κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 13 Νοέ 2016, 16:39

Νομιζω ειχα αναφερει στο παρελθον το καινουργιο συστημα στις πιο προσφατες ταινιες, συμφωνα με το οποιο εμφανιζονται στην αρχη μονο λογοτυπα και τιτλοι, και να ξεκιναει αμεσως η ιστορια.

Σε αυτες τις ταινιες ομως υπαρχει εντυπωσιακη σεκανς με τιτλους στο τελος. Αυτο ειναι κακο για διαφορους λογους, οπως οτι λιγοι θα κατσουν να τις δουν (στο σινεμα θα σηκωθεις και θα φυγεις, στην τηλεοραση δε θα τις δειξουν ολοκληρες κλπ).

Σε οσες αναφερατε θα ηθελα να προσθεσω τις Περιπετειες του Τεντεν, με animated σκηνες που παραπεμπουν σε διαφορες ιστοριες του.
https://www.youtube.com/watch?v=CgFbAIQguS4

Στο Ροτζερ Ραμπιτ, αντι για τιτλους αρχης υπαρχουν "ψευτικοι" τιτλοι ενος καρτουν, και το ιδιο το καρτουν :)
https://www.youtube.com/watch?v=1HsIBqZGFIQ
...το οποιο διακοπτεται αποτομα αποκαλυπτοντας οτι ειναι "γυρισματα", και περναει κατευθειαν στη live action υποθεση :)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Στιλλ Ιλλ
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 506
Εγγραφή: 01 Νοέ 2014, 14:38

Re: Τίτλοι αρχής στον κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Στιλλ Ιλλ » 13 Νοέ 2016, 17:17




Oι φαν των βιβλίων θα συνειδητοποιήσουν οτι κάνει και μια σύντομη επισκόπηση της ζωής της Λίσμπετ :προσκυνώ:
I'll show you light now. It burns bright forever. No more blue tomorrows. You on high now, love..

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Τίτλοι αρχής στον κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 11 Δεκ 2016, 13:56

Lemony Snickett: Ξεκιναει παρουσιαζοντας μια παιδικη ταινια stop-motion με τιτλο "The Smallest Elf". Τοτε σταματαει και ο αφηγητης λεει "Δε θα δειτε αυτη τη ταινια. Αν θελετε να δειτε κατι ευχαριστο για παιδια, πηγαινετε στη διπλα αιθουσα. Η ταινια που θα δειτε ειναι πολυ πιο δυσαρεστη." :))))
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Τίτλοι αρχής στον κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 15 Φεβ 2017, 22:03


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 296
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:35

Re: Τίτλοι αρχής στον κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 01 Μάι 2017, 13:36


So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Τίτλοι αρχής στον κινηματογράφο

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Αύγ 2018, 16:35

Ίζι έγραψε:Ο Godzilla που παρακολούθησα χθες είχε σεκάνς τίτλων αρχής (opening credits), κάτι που είχα καιρό να δω σε ταινία. Ήταν μάλλον το καλύτερο κομμάτι της ταινίας. Κάποτε όλες (ή σχεδόν) οι ταινίες είχαν ολόκληρες σεκάνς τίτλων αρχής. Τώρα πια δεν τους βλέπουμε πολύ συχνά στον κινηματογράφο, και ξεχωρίζουν αυτοί των τηλεοπτικών σειρών. Εσάς ποιοι είναι οι αγαπημένοι σας;

Οι πρώτοι που μου έρχονται στο μυαλό είναι οι τίτλοι του Ροζ Πάνθηρα με την απίστευτη μουσική του Henry Manchini, με έναν χαρακτήρα καρτούν που ανεξαρτητοποιήθηκε και έκανε δική του, λαμπρή καριέρα.




Οι τίτλοι του Kill Bill είναι υπέροχα ψαρωτικοί και υποβλητικοί.




Πολύ χαριτωμένοι και διασκεδαστικοί και οι τίτλοι του My Best Friend’s Wedding




Και βέβαια...




Έχω και πολλούς άλλους στο νου μου, όμως πείτε κι εσείς :)



Το ηξερα οτι θα εβαζες Kill Bill, χεχε! :))))
Εξαιρετικα καταπληκτικη opening σκηνη σε film noir, με υπεροχο σαουντρακ και οφειλω να ομολογησω οτι ο μακιγιεζ της ταινιας (που επαιζε τον Τομι/γαμπρο στην ιδια ταινια), εχει κανει πολλη καλη δουλεια. :χαχα:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες