Πώς αξιολογείτε μια ταινία;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Πώς αξιολογείτε μια ταινία;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Ιαν 2017, 00:52

Έβλεπα τώρα το Spoorloos (1988) και ήμουν στο όριο να ψιλοβαρεθώ (άφησα κανα 40λεπτο, αλλά ίσως επιστρέψω). Δεν ήταν άσχημη. Παρότι επρόκειτο για εξαφάνιση είχε ένα πολύ διαφορετικό στήσιμο από ό,τι θα έβγαινε αν ήταν χόλιγουντ (κι αυτό το λέω για καλό).

Αν ήταν να βαθμολογήσω τώρα, στην imdb, θα έβαζα ένα πέντε, έξι το πολύ, κι αναρωτιόμουν γιατί δεν με κερδίζει. Και τελικά καταλήγω πως το πιο σημαντικό για μένα είναι η ταύτιση. Να αναγνωρίσω μέσα στην ταινία στοιχεία του εαυτού μου ή της ζωής μου, να αναγνωρίσω στοιχεία του χαρακτήρα μου σε κάποιον ήρωα, συγγενικές εμπειρίες με τις δικές μου στην πλοκή, ή ίσως και πράγματα που θα μπορούσαν να μου ανήκουν κι ας μην μου συνέβησαν. Ακόμα και τα χρώματα του '70 και του '80 στο φιλμ, που λειτουργούν αβανταδόρικα, έχουν να κάνουν με το πώς πρωτογνώρισα την κινούμενη εικόνα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Πώς αξιολογείτε μια ταινία;

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 30 Αύγ 2018, 14:12

Πως την αξιολογω....αν με συναρπασει σε ολα τα επιπεδα π.χ. σεναριακα (ενδιαφερουσα υποθεση, χαρακτηρες, ανατροπες, κουλ ατακες), σκηνοθετικα (ωραια φωτογραφια, φωτισμοι, χρωματα, εφε, διαφορα τρικακια με τη καμερα), απο αποψη μουσικης επενδυσης, να εχει αξιοπρεπεις ερμηνειες και φυσικα να με συγκινησει, να εχει μια "δυναμικοτητα" και να εχει δραση. Επισης, αν το διακατεχει και μια πρωτοτυπια....ακομα καλυτερα! :μπράβο:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες