Ανταγωνιστικές ταινίες και ποια προτιμήσαμε

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Ανταγωνιστικές ταινίες και ποια προτιμήσαμε

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Νοέ 2013, 21:23

Υπάρχουν ταινίες που συμπέφτουν σε θέμα αλλά και σε χρόνο κυκλοφορίας.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο «Μάγος Αιζενχάιμ» (The Illusionist) και «The Prestige», καί οι δύο ταινίες εποχής με θέμα έναν χαρισματικό "μάγο" κι επίσης καί οι δύο βγήκαν μαζί και προβλήθηκαν στις αίθουσες το 2006.

Καί οι δύο καλοφτιαγμένες ταινίες αλλά η προτίμησή μου πάει στο «The Illusionist». Μου αρέσει η αίσθηση, τα χρώματα, τα τρικ, ο Έντουαρντ Νόρτον, η ιστορία αγάπης, η έκβαση.

Έχουμε άλλες τέτοιες φανταχτερές περιπτώσεις ανταγωνιστικών ταινιών;

(εάν είναι να πούμε για ανταγωνιστικές σειρές, όπου εκεί μάλλον θα έχει και περισσότερο ψωμί, ας γίνει σε νέο νήμα :) )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Ανταγωνιστικές ταινίες και ποια προτιμήσαμε

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Νοέ 2013, 19:18

Μέσα στο 2012, με 1 μήνα διαφορά, βγήκαν 2 ταινίες με θέμα την ιστορία της Χιονάτης

Mirror Mirror
Snow White and the Huntsman

Τη δεύτερη την είδα και δεν μου άρεσε ιδιαίτερα.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Ανταγωνιστικές ταινίες και ποια προτιμήσαμε

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 08 Φεβ 2014, 20:26

Έχω τσεκάρει στο IMDb το "Antz" (1998) και επειδή δεν είχα δώσει πολύ βάση, νόμιζα ότι πρόκειται για το "Α bug's life", επίσης του '98. Δεν ξέρω αν κάποιος από εσάς γνώριζε την ύπαρξη και των δύο ταινίων, αλλά εγώ ήξερα μόνο το a bug's life και μπαίνοντας στο antz είδα ότι και η υπόθεση ταιριάζει, και το σχέδιο του ανιμέησον είναι προφανώς διαφορετικό, αλλά μοιάζει αρκετά. Έψαχνα στον ιστό για snapshots κι απ' τις δύο ταινίες για τα βάλω δίπλα δίπλα εδώ, αλλά είδα πως κάποιοι το έχουν ήδη κάνει:

Image

Εντάξει δεν είναι και φτυστά, αλλά δεν θα μπορούσε και να είναι. Πάντως σίγουρα πρόκειται για δύο ανταγωνιστικές ταινίες! Όταν δω και το antz θα γράψω εντυπώσεις (δίνει και την φωνή του ο woody allen απ' όσο βλέπω). Την έχει δει κάποιος από σας; Για να δούμε τι θα πει δίπλα στο τέλειο a bug's life..
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ανταγωνιστικές ταινίες και ποια προτιμήσαμε

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Φεβ 2014, 09:24

έχω δει σκηνές από μία από τις δύο αλλά δεν έχω ιδέα ποια.. τώρα συνειδητοποιώ πως υπάρχουν είναι δύο διαφορετικές μυρμήγκοταινίες..

Ανταγωνιστικό τρίο αποτελούν οι ταινίες Platoon (1986) — Full Metal Jacket (1987) — Good Μorning, Vietnam (1987).

Καί οι τρεις πολύ καλές, οι δύο πρώτες υπογράφονται από πολύ μεγάλους σκηνοθέτες και σκοράρουν πολύ υψηλά στην imdb. Το Platoon δίνει έμφαση στην σκληρότητα της μάχης ενώ το Full Metal Jacket ρίχνει και μια αναλυτική ματιά στην στρατικοποίηση των νεοσύλλεκτων. Το Good Μorning, Vietnam είναι από τις ταινίες που τις κουβαλά στην πλάτη ένας πολύ χαρισματικός ηθοποιός.

Η δική μου προτίμηση στο Platoon για το πολύ ρεαλιστικό αποτέλεσμα.


Χρονικά κοντά είναι άλλες δύο πολύ καλές ταινίες για το Βιετνάμ: ο Ελαφοκυνηγός (Deer Hunter) (1978) και το Αποκάλυψη Τώρα (Apocalypse Now) (1979).
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βάσια
Μύστης
Αναρτήσεις: 197
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 15:56

Re: Ανταγωνιστικές ταινίες και ποια προτιμήσαμε

Ανάρτησηαπό Βάσια » 09 Φεβ 2014, 13:27

Η χρονιά 2011 ήταν η χρονιά των υπέρ-ηρώων.
Είχαμε τον Thor, τον Green Lantern και τον Captain America: The First Avenger.
Eπισης το 2012 βγήκε στους κινηματογραφους η ταινία The Avengers με όλους τους υπέρ-ήρωες μαζί.

Περιττό να πω ότι προτιμώ τον Thor. :ρ

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ανταγωνιστικές ταινίες και ποια προτιμήσαμε

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 09 Φεβ 2014, 15:27

Το 1992 που η Αμερικη γιορταζε τα 500 χρονια απο το ταξιδι του Κολομβου ειχαν κυκλοφορησει 2 ταινιες. Δε θυμαμαι τιτλους, αλλα η μια ηταν με το Χωραφά (και πατωσε) και η αλλη ηταν με τον Ζεράρ Ντεπαρντιέ και θεωρουταν πολυ καλυτερη.

Το 1998 βγηκαν οι ταινιες Αρμαγεδδων και Deep Impact με θεμα την ελευση καποιου αστεροειδη. Εχω δεν μονο την πρωτη που ειναι εφηβική/εφετζίδικη, αλλα λεγεται οτι η δευτερη ειναι πιο ποιοτική.

Το 2009 εγω ειχα παρακολουθησει το Αβαταρ και το District 9 και μου εκαναν εντυπωση καποιες ομοιοτητες, οπως "καλοι εξωγηινοι" και "κακοι ανθρωποι", οπως και ο πρωταγωνιστης, που πηγαινει με το μερος των εξωγηινων, και ο "κακος καραβανάς". Το Αβαταρ ειναι απο τις αγαπημενες μου ταινιες, αλλα το District 9 εχει περισσοτερο ενδιαφερον κινηματογραφικα, και λιγοτερο κλισε ιστορια.

Χωρις να θελω να γειώσω τη συζήτηση, μια ενδιαφερουσα λιστα υπαρχει εδω :)


Οι ταινιες που ειναι βασισμενες σε παραμυθια δεν ειναι παντα ανταγωνιστικες γιατι ειναι μια γενικη ταση που μας κατακλυζει τα τελευταια χρονια. Αλλα οπως παρατηρησε και η Ιζι, εδω μπορουμε να μιλησουμε για ανταγωνισμο, αφου την ιδια χρονια ειχαν βγει 2-3 ταινιες βασισμενες στη Χιονατη, 2-3 βασισμενες στην Κοκκινοσκουφιτσα, 2-3 βασισμενες στους Χανς και Γκρετελ και παει λεγοντας

Οι ταινιες με τους υπερηρωες δεν θα ελεγα οτι ειναι ανταγωνιστικες, διοτι και αυτες παιζουν σε ενα trend που υπαρχει τα τελευταια χρονια, αλλα επιπλεον οι περισσοτερες ανηκουν στην ιδια εταιρεια/συμπαν/σειρα (πχ. ο Θορ, ο Αιρονμαν και ο Χαλκ).

Γυρω στο 2000 ειχα παρατηρησει ενα κυμα ταινιων που ειχε να κανει με ενα "κακο δημιουργο", μια πλαστή πραγματικοτητα, και την επιθυμια μας να φυγουμε απο αυτη. Παροτι δεν ηταν ουτε αυτες ανταγωνιστικες με την εννοια που ανεφερα πριν, σε αυτη την κατηγορια βαζω το Dark City, το/τα Matrix, το Pleasantville και το The Truman Show.
Τελευταία αλλαγή από Ξενέρωτας στις 09 Φεβ 2014, 15:42, στο σύνολο 2 αλλαγές.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ανταγωνιστικές ταινίες και ποια προτιμήσαμε

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Φεβ 2014, 15:38

Ενδιαφέρουσα λίστα αν και φτιαγμένη με μεγάλη ανοχή.

Προσωπικά, δεν τα βλέπω τόσο κοντινά το Avatar με το District. Από την άλλη το Happy Feet (2006) με το Surf's Up (2007) μάλλον είναι (η προτίμησή μου στο δεύτερο και μόνο για τον ρεαλισμό στους διαλόγους).
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βου Παπ
Μύστης
Αναρτήσεις: 150
Εγγραφή: 04 Φεβ 2014, 10:11

Re: Ανταγωνιστικές ταινίες και ποια προτιμήσαμε

Ανάρτησηαπό Βου Παπ » 10 Μάρ 2014, 22:50

Πολύνιους έγραψε:Έχω τσεκάρει στο IMDb το "Antz" (1998) και επειδή δεν είχα δώσει πολύ βάση, νόμιζα ότι πρόκειται για το "Α bug's life", επίσης του '98.
Εντάξει δεν είναι και φτυστά, αλλά δεν θα μπορούσε και να είναι. Πάντως σίγουρα πρόκειται για δύο ανταγωνιστικές ταινίες! Όταν δω και το antz θα γράψω εντυπώσεις (δίνει και την φωνή του ο woody allen απ' όσο βλέπω). Την έχει δει κάποιος από σας; Για να δούμε τι θα πει δίπλα στο τέλειο a bug's life..


Εγώ τις είχα δει και τις δύο όταν είχαν βγει! Νομίζω τότε μου είχε αρέσει πιο πολύ το a bug's life... Ίσως για τα χρώματα, πιο ζωηρά... Αλλά πλέον είμαι σχεδόν σίγουρη πως το προτίμησα γιατί ήταν της Disney... Τότε είχα τέτοια κολλήματα... :ρ

Αν τα δεις πάντως, περιμένω να ακούσω ποιο σου άρεσε πιο πολύ...
Τελειώνει πάντα έτσι. Με το θάνατο. Πριν όμως υπήρχε η ζωή, κρυμμένη πίσω από τα μπλα μπλα μπλα...
Jep Gambardella, La Grande Bellezza

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ανταγωνιστικές ταινίες και ποια προτιμήσαμε

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 02 Ιαν 2019, 18:37

La Belle Et La Bête (2014) vs The Beauty & The Beast (2017). Η πρωτη μου αρεσε επειδη ηταν πιο... παραμυθενια, η δευτερη που ηταν σε στυλ μιουζικαλ με απογοητευσε πολυ, κυριως λογω καστ, ερμηνειων και... επειδη ηταν σε στυλ μιουζικαλ (αντιγραφοντας την original ταινια του 1990). :όχισουλέω:


*γιατι μου εβγαλε ενα emoji στον τιτλο?
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Ανταγωνιστικές ταινίες και ποια προτιμήσαμε

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 02 Ιαν 2019, 22:36

(γιατί μάλλον το τσεκαρες.. ενδεχομένως κατά λάθος..)
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες