Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 10 Μάι 2013, 12:11

Στα 120 χρόνια της ιστορίας του ο κινηματογράφος έχει να δείξει μια πληθώρα αριστουργιματικών ταινιών.
Ταινίες που οι κριτικοί επαινούν και που φιγουράρουν σε όλες τις λίστες με τις καλύτερες ταινίες.
Ταινίες που κάθε σινεφίλ νοιώθει την ανάγκη να δει και να απολαύσει.
Καθώς όμως τα προσωπικά γούστα διαφέρουν από άτομο σε άτομο συχνά βλέπουμε μια ταινία που θεωρητικά είναι μια από τις κορυφαίες που γυρίστηκαν ποτέ και η ταινία δεν μας αρέσει καθόλου, μας φαίνεται βαρετή, αδιάφορη "δήθεν". Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι είναι κακή η ταινία απλά σε εμάς δεν λειτούργησε και τόσο καλά.

Εδώ θα βγάλουμε τον πόνο μας αναφέροντας τις ταινίες που ενώ ξεκινήσαμε να τις βλέπουμε με λαχτάρα, τις μισήσαμε, βαρεθήκαμε και μετά περιμέναμε με λαχτάρα το τέλος τους (αν δεν αλλάξαμε το κανάλι ή κλείσαμε το DVDplayer και δώσαμε το DVD στον σκύλο για να παίξει).

Ξεκινώντας μερικές ταινίες που με έκαναν να βαρεθώ:

Το θωρηκτό Ποτέμκιν: Δεν ξέρω την πρώτη φορά το μίσησα, το ξαναέβαλα να το δω μερικά χρόνια μετά και δεν άντεξα να το δω μέχρι τέλους. Ακόμη και ο Οκτώβρης ποιο ενδιαφέρον μου φάνηκε

Οι περισσότερες ταινίες του Μπέργκμαν (εκτός από τις: Άγριες φράουλες, Η 7η σφραγίδα, η Πηγή των παρθένων και το Καλοκαίρι με τη Μόνικα) παλιά αγόραζα το περιοδικό Σινεμά που για κάποια περίοδο είχε σε κάθε τεύχος και από μια ταινία του Μπέργκμαν, τις είδα όλες αλλά πέρα από κάποιες σκόρπιες σκηνές εδώ κι εκεί οι άλλες μου φάνηκαν από θλιβερές έως βαρετές (το γελοίο είναι ότι κάπως έτσι ο Μπέργκμαν είναι ο δεύτερος σκηνοθέτης σε πλήθος DVD στη συλλογή μου).

Το θεώρημα και η Μήδεια του Παζολίνι. Αν και ο Παζολίνι είναι από τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες αυτές τις 2 ταινίες του τις βρήκα πολύ βαρετές για τα γούστα μου.

Από πιο καινούριες Ο Ελέφαντας του Γκας βαν Σαντ, με πλήθος βραβεία κτλ είναι η μόνη ταινία που κοιμήθηκα παρακολουθώντας την.

Από ελληνικές ταινίες ο Δράκος του Κούνδουρου. Ο Κούνδουρος δεν είναι από τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες και αυτή εδώ η ταινία (παρά την φοβερή ερμηνεία του Ηλιόπουλου) μου φάνηκε πολύ κατώτερη των προσδοκιών μου.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Μάι 2013, 12:29

Ο Πολίτης Κέιν, Fight Club, Inception, The Fountain, Notebook, Doctor Zhivago (αυτήν πραγματικά τη μισώ).
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 10 Μάι 2013, 12:38

The fountain,amour,λευκη κορδελα.Γενικα δεν μου αρεσει ο Χανεκε.

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 10 Μάι 2013, 13:57

Ούτε κι εμένα μου πολυαρέσει ο Χάνεκε
Το Hiroshima, Mon Amour (1959) δεν μου άρεσε καθόλου κ νομίζω θεωρείται κλασική πολύ καλή. Τη βρήκα βαρετή, τις ερμηνείες υπερβολικές και το θέμα νομίζω ότι δε το κατάλαβα. :ρ

Κόρτο Μαλτέζε έγραψε:Οι περισσότερες ταινίες του Μπέργκμαν (εκτός από τις: Άγριες φράουλες, Η 7η σφραγίδα, η Πηγή των παρθένων και το Καλοκαίρι με τη Μόνικα) παλιά αγόραζα το περιοδικό Σινεμά που για κάποια περίοδο είχε σε κάθε τεύχος και από μια ταινία του Μπέργκμαν, τις είδα όλες αλλά πέρα από κάποιες σκόρπιες σκηνές εδώ κι εκεί οι άλλες μου φάνηκαν από θλιβερές έως βαρετές (το γελοίο είναι ότι κάπως έτσι ο Μπέργκμαν είναι ο δεύτερος σκηνοθέτης σε πλήθος DVD στη συλλογή μου).


Εμένα μ' αρέσει ο Μπεργκμαν, αλλά κάπως έτσι την έχω πάθει με τον Woody Allen. Έχω δει καμιά δεκαριά ταινίες του (έχει βγάλει και άπειρες ο άτιμος) και δεν μου άρεσε καμία (ούτε το Μανχάταν, ούτε το 10 πράγματα που πάντα θέλατε να μάθετε μπλα μπλα, ούτε ο νευρικός εραστής, ούτε το βίκι, κριστίνα, ούτε, ούτε), εκτός ίσως λίγο από το Πορφυρό Ρόδο του Καϊρου.
Τελευταία αλλαγή από Πολύνιους στις 10 Μάι 2013, 14:10, στο σύνολο 1 αλλαγή.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Χόλντεν
Μύστης
Αναρτήσεις: 72
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:31

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Χόλντεν » 10 Μάι 2013, 14:04

Θα θυμηθώ και άλλες αλλά η πρώτη ταινία που μου έρχεται στο μυαλό όταν μιλάμε για ταινία που θεωρήθηκε πολύ καλή αλλά εμένα με απογοήτευσε ήταν η Ελληνική "Πολίτικη κουζίνα".
...you are fighting for the biggest nothing in history!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Μάι 2013, 19:14

Εμένα δεν μου πολυάρεσε η Καζαμπλάνκα..
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 10 Μάι 2013, 23:11

Η Καζαμπλάνκα έχει σχολιαστεί ως η καλύτερη "κακή" ταινία,οχι βέβαια οτι είναι κακή,αλλά υπερτιμημένη μάλλον.Απέκτησε την τεράστια φήμη της λόγω του Μπόγκαρτ πιστεύω.Εγώ την αγαπώ λόγω εκείνου και μόνο,κατά τα άλλα δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.Ταινία που δεν μου άρεσε και θέλω να την ξαναδώ κάποια στιγμή μήπως αλλάξω γνώμη, είναι η Οδύσσεια του Κιούμπρικ.Αισθάνομαι οτι έχω ανοιχτούς λογαριασμούς μαζί της.

Αβατάρι χρήστη
Τραβιατα
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 380
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 23:12

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Τραβιατα » 11 Μάι 2013, 00:46

Φαροφύλακας έγραψε:Εμένα δεν μου πολυάρεσε η Καζαμπλάνκα..

Oυτε εμενα.........μονο το τελος κατι ελεγε.

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 12 Μάι 2013, 00:31

Εμένα η Καζαμπλάνκα μου άρεσε πολύ. :ναι:

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 12 Μάι 2013, 22:46

και εμένα μου άρεσε η Καζαμπλάνκα και γενικά μου αρέσει ο Γούντι Άλεν αν τα τα τελευταία χρόνια σπάνια με άγγιξε κάποια ταινία του... Συμφωνώ στον Χάνεκε, έχω δει δυο ταινίες του (Κρυμμένος και η Ώρα του λύκου) που τις βρήκα πολύ βαριές για τα γούστα μου, έχω σε DVD άλλες 3 αλλά δεν τολμώ να τις δω :ναι: Ένας άλλος σκηνοθέτης που δεν τον μπορώ είναι ο Γκοντάρ, με εξαίρεση την εξαιρετική (κατά τη γνώμη μου) Περιφρόνηση.
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες