Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 10 Φεβ 2015, 06:01

Ο ελληνικός κινηματογράφος για μένα είναι ανύπαρκτος. Η μόνη καινούργια που είδα τελευταία ήταν το September της Πέννυ Παναγιωτοπούλου, κυρίως λόγω θέματος. Εννοείται ο Κυνόδοντας δεν μου είπε τίποτα απολύτως.

Στο θέμα μας τώρα κι από ξένες, το φετινό Ida είναι ένα καλό παράδειγμα που άρεσε σε όλους αλλά όχι σε μένα. Ίσως φταίει που ήταν ασπρόμαυρη, και γενικά δε τα πάω καλά με ταινίες που είναι ή δείχνουν παλιές.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 10 Φεβ 2015, 10:43

Ζόφος έγραψε:Ο ελληνικός κινηματογράφος για μένα είναι ανύπαρκτος. Η μόνη καινούργια που είδα τελευταία ήταν το September της Πέννυ Παναγιωτοπούλου, κυρίως λόγω θέματος. Εννοείται ο Κυνόδοντας δεν μου είπε τίποτα απολύτως.



Εγώ αντίθετα πιστεύω πως ο Κυνόδοντας ήταν μια αξιοπρεπέστατη ταινία που κάποιος μπορεί να την παρακολουθήσει σε πολλά επίπεδα.
Επίσης θεωρώ ότι υπάρχουν Έλληνες σκηνοθέτες που οι ταινίες τους δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από αυτές του εξωτερικού..
Ενδεικτικά θα πω, τον Παντελή Βούλγαρη, τον Αγγελόπουλο, τον Νίκο Νικολαΐδη και το καινούριο αίμα από την Λάρισα, τον Αλέξανδρο Αβρανά :ναι:
Δεν θέλω να πάω πίσω σε ιερά τέρατα τύπου Τζαβέλλα για να μην μπλέξω εποχές...

Δεν πρέπει να είμαστε αφοριστικοί λοιπόν με τα εγχώρια προιόντα μας :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 10 Φεβ 2015, 13:10

Εγώ πάλι ξενέρωσα ακόμα περισσότερο με τον Κυνόδοντα όταν διάβασα πως μέχρι και το σενάριο ήταν κλεμμένο από το μεξικάνικο El castillo de la pureza. Τίποτα αυθεντικό τελικά κι ερμηνείες κάτω του μετρίου πάντα.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Φεβ 2015, 14:00

Κι εγώ δεν ενθουσιάζομαι ιδιαίτερα με το ελληνικό σινεμά. Είχε πολλές καλές στιγμές την δεκαετία του '80 (Οι Τεμπέληδες της Εύφορης Κοιλάδας, Ρεβάνς, Αρχάγγελος του Πάθους, Παραγγελιά, Γλυκιά Συμμορία, Ρεμπέτικο κτλ) αλλά μετά, μέσ’ στο ’90, σαν να άρχισε να πέφτει η επίδοση, παρά τις προσπάθειες για κάτι καλό (Τέλος Εποχής κτλ.) και, κατά την γνώμη μου, έκτοτε μοναχά φθίνει με αποκορύφωμα όλο το μετέπειτα ποπ κιτς τύπου Safe Sex.

Από εκεί και πέρα, θεωρώ τον Κυνόδοντα από τις σχετικά καλές προσπάθειες. Συμμερίζομαι τις επιφυλάξεις του δε Κιντ σχετικά με τις ερμηνείες, κι ίσως και με την σκηνοθετική δεινότητα, αλλά σίγουρα δεν με ξενερώνει πως βασίστηκε στο el castillo de la pureza. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να ξενερώνω που το αριστουργηματικό Child in Time αποτελεί «κλεψιά» του Bombay Calling των It's a Beautiful Day. Δεν ψάχνω παρθενογέννεση στην τέχνη, ή κι όπου αλλού, αλλά πράγματα να μου εγείρουν τις αισθήσεις.

Απλά ίσως θα έπρεπε να το αναφέρει στα γράμματα τίτλου και θα είχε ξεμπερδέψει από τα αρνητικά σχόλια.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 10 Φεβ 2015, 14:07

Αν δεν την δεις την μεξικάνικη τανία δεν μπορείς να έχεις άποψη νομίζω...

Στα μπλογκ και γενικά στο διαδίκτυο ο καθένας γράφει την χαζομάρα του....
Αν εγώ γράψω εδώ πως ο Σκορσεζε έκλεψε την ιδέα του για τον Ταξιτζή από μια παλιά ταινία της Ονδούρας σε μερικές μέρες μπορεί να γίνει και βάιραλ...
Επίσης δεν βλέπω κάτι κακό στο να βασιστεί μια ταινία σε μια προηγούμενη ταινία!!

Οι ερμηνείες πιστεύω ότι ήταν αυτές που έπρεπε και σε μετέφεραν ακριβώς στην αρρωστημένη κατάσταση της οικογένειας. :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 10 Φεβ 2015, 14:30

Φαροφύλακας έγραψε:Παραγγελιά, Γλυκιά Συμμορία, Ρεμπέτικο




Φάρε ανέφερες κάποια διαμάντια του ελληνικού σινεμά!!!
Πάντως έχω να συμπληρώσω πως η "καταραμένη" δεκαετία του 90 και της ψευτοκωμωδίας των Ρώμα, Καφετζόπουλο και τα ρέστα πήγε πίσω πολλά χρόνια τον ελληνικό κινηματόγραφο.. :όχισουλέω:

Και τέλος μιας και είπες Φάρε και για την μουσική, θα σου πω κάτι το οποίο συζητούσα με ένα μουσικολόγο και πιστεύω πως μπορεί πάνω κάτω να συμβεί και στο σινεμά.

Του έλεγα ότι όταν πάω να γράψω ένα κομμάτι στην κιθάρα μου έρχονται διάφορες ιδέες και διάφορες μουσικές φόρμες. Από αυτές κάποιες μου θυμίζουν διάφορα κομμάτια κάποιες όχι. Ο μουσικολόγος λοιπόν μου εξήγησε πως επειδή άλλες φορές ακούμε και άλλες φορές αφουγκραζόμαστε την μουσική έχουμε ακούσματα στα αυτιά μας που τα γνωρίζουμε αλλά και κάποια που δεν τα γνωρίζουμε.
Έτσι λοιπόν μπορούμε να φτιάξουμε ένα κομμάτι παρόμοιο με ένα άλλο άθελά μας... :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Φεβ 2015, 14:47

Το el castillo de la pureza υπάρχει ολόκληρο στο youTube. Δεν κάθισα να το δω, μοναχά το έτρεξα, και από όσο μπορώ να καταλάβω από τις βιαστικές ματιές, πρόκειται για το ίδιο θέμα. Άλλωστε κι ο τίτλος σημαίνει: το κάστρο της αγνότητας. Όμως, όπως είπα, αυτό δεν δρα ανασταλτικά σε μένα.

Η αντιγραφή στην μουσική ίσως συμβαίνει πιο ασυνείδητα, αν και στην τελική κάποια στιγμή σου έρχεται από πού συγκεκριμένα είναι οι επιρροές σου ή το αντιγραμμένο ριφ, αλλά εδώ μάλλον δεν μιλάμε τόσο για επιρροές όσο για το να πάρεις την ιδέα μιας ταινίας και να θελήσεις να την δοκιμάσεις μόνος σου.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Μάρκος
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 4
Εγγραφή: 12 Μάρ 2015, 15:37

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Μάρκος » 12 Μάρ 2015, 15:44

Απ¨τις -κατα κοινή ομολογία- καλές ταινίες που είδα τελευταία,δεν μου άρεσε το birdman.Προσπάθησα πάντως να αντέξω να την δώ ολόκληρη ωστε να πιαστώ από κάπου και να δικαιολογήσω το ντόρο που έχει γίνει γι αυτήν την ταινία αλλά δεν τα κατάφερα,Αφού δεν πέθανα από ψυχοπλάκωμα..Κάτι είναι κι αυτό υποθέτω.
Κααθρά υποκειμενική άποψη φυσικά.Η ταινία άρεσε σε αρκετό κόσμο.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Ίζι » 10 Απρ 2015, 15:14

Είδα για πρώτη φορά το Alien του Ρίντλεϊ Σκοτ. Κλασικό αριστούργημα στο είδος του (ένα είδος που μ' αρέσει), άψογα φτιαγμένο, με θέαμα και εφέ μπροστά απ' την εποχή του, βαθμολογία 8,5... όμως βαρέθηκα :(
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 07 Οκτ 2016, 11:00

Νο νο νο νο νο.. δεν ξέρω που βασίστηκε ο κυνόδοντας κι αν απέσπασε σεναριακά στοιχεία από αλλού, ξέρω πάντως ότι είναι ξεκάθαρη ιδέα του σπηλαίου του Πλάτωνα κι αν άλλες ταινίες πραγματεύονται παρόμοια θεματολογία.. δική μας ιστορία, δική μας κι η ταινία!! Αυτά βέβαια θα μου πείτε είναι θέμα γούστου, πάντως διάβασα και ταύτηση του μάτριξ με το σπήλαιο του Πλάτωνα (και ταύτηση του τρούμαν σόου με το μάτριξ και πάει λέγοντας), οπότε ναι. Πολλές βασισμένες ταινίες σε ένα κοινό σκεπτικό. Είναι ο τρόπος που το αποδίδει κανείς. Αλλά μιας και ο Λάνθιμος είναι και δικό μας παιδί και ένας πολλά υποσχόμενος σκηνοθέτης, σίγουρα αξίζει το σεβασμό μας για την εξαιρετική του προσπάθεια. Άλλωστε φαίνεται η ανοδική του πορεία και με τον αστακό. Άλλη μια εξαιρετική του δουλειά. Περιμένω τις επόμενες δύο που σιγά σιγά θα είναι στα προσεχώς!!


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 4 επισκέπτες