Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Ίζι » 13 Μάι 2013, 12:10

Πολύνιους έγραψε:κάπως έτσι την έχω πάθει με τον Woody Allen. Έχω δει καμιά δεκαριά ταινίες του (έχει βγάλει και άπειρες ο άτιμος) και δεν μου άρεσε καμία (ούτε το Μανχάταν, ούτε το 10 πράγματα που πάντα θέλατε να μάθετε μπλα μπλα, ούτε ο νευρικός εραστής, ούτε το βίκι, κριστίνα, ούτε, ούτε), εκτός ίσως λίγο από το Πορφυρό Ρόδο του Καϊρου.

Έχεις δει το Match Point; Τη θεωρώ καταπληκτική ταινία και καθόλου χαρακτηριστική του στυλ του Γούντι Άλεν. Επίσης, μια τέλεια ταινία, για βιβλιόφιλους και παρισό-φιλους ( :ρ ) είναι το Midnight in Paris, αν κι αυτή είναι γενικά στο ύφος του Άλεν και δεν παίρνω κι όρκο ότι θα σου αρέσει.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Μάι 2013, 12:18

Νομίζω πως ο Γούντη Άλλεν είναι χαρακτηριστική περίπτωση καλλιτέχνη που ή σου πάει πολύ ή δεν σου πάει καθόλου.

Εμένα μου αρέσει τρελά. Πολύπλευρος (από Bananas μέχρι Interiors) και με ευφιέστατο και μοναδικό χιούμορ. Μεγαλύτερη δική μου αδυναμία οι πρώτες του ταινίες, Bananas, Όλα όσα θέλατε να μάθετε για το σεξ..., Sleeper, Love and Death κτλ.

:χαχα:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Αξία
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 211
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:36
Θέση: Θεσσαλονίκη

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Αξία » 13 Μάι 2013, 13:44

Δε μου άρεσε καθόλου ο Κυνόδοντας και Τίγρης και Δράκος. Μα καθόλου όμως!

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Ίζι » 18 Ιουλ 2013, 11:11

Είδα χθες μια τέτοια ταινία, τον Οδηγό Αισιοδοξίας μαζί με άλλα τρία άτομα. Ξετρελάθηκαν όλοι, και οι άντρες. Έχει και βαθμάρα (7,9) στην imdb. Βαρέθηκα τόσο πολύ... με το ζόρι θα της έβαζα 5. :ωιμέ:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Ίζι » 15 Μάι 2014, 12:48

Το ξανάπαθα με το Grand Hotel Budapest. Έχει 8,4 στην imdb, πήρε Αργυρή Άρκτο σκηνοθεσίας στο φεστιβάλ του Βερολίνου, χαρακτηρίστηκε "αριστούργημα" πολλές φορές από τους αναγνώστες του Αθηνοράματος και ενθουσίασε την παρέα μου. Εγώ όμως έπληξα αφόρητα :ανέκφραστος:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Μάι 2014, 17:37

Πάντως, ξέρεις τί γίνεται; συμβουλή για ταινία μπορεί να σου δώσει μόνο κάποιος που σε γνωρίζει. Εμένα ενίοτε έρχεται η αδερφή μου και μου λέει "αυτή θα σου αρέσει" και πέφτει πάντα μέσα. Από εκεί και πέρα οι κριτικές και η υψηλή βαθμολογία στην imdb δεν είναι εγγύηση για τίποτα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Ίζι » 15 Μάι 2014, 17:56

Σ' αυτό έχεις δίκιο. Έχω διαπιστώσει όμως ότι συνήθως συμφωνώ με τη βαθμολογία της imdb ή τέλος πάντων είμαι κι εγώ κάπου εκεί κοντά.
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 15 Μάι 2014, 19:18

Ο Γουες Άντερσον είναι πολύ χαρακτηριστικός σκηνοθέτης, αγαπητός κατά βάση, βέβαια, αλλά και πάλι, όταν είναι τόσο χαρακτηριστικό ένα στυλ είναι λογικό να μην αρέσει σε κάποιους. Έχεις δει άλλες ταινίες του (και αν ναι σ' άρεσαν ή όχι);
Κι εγώ την είχα πάθει με το moonrise kingdom του ίδιου, νόμιζα ότι θα μ' αρέσει τρομερά γιατί μου την είχαν προτείνει πολλοί τρελαμένοι μ' αυτήν την ταινία, αλλά εμένα δεν μου έκανε κλικ. Σκηνοθετικά μου άρεσε βέβαια, η φωτογραφία και όλ' αυτά, αλλά δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα στο σύνολο της ταινίας, μονάχα μεμονωμένες σκηνές μπορώ αν πω ότι με ενθουσίασαν.
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Ίζι » 16 Μάι 2014, 21:02

Όχι, είναι η πρώτη ταινία του που είδα :)
Νομίζω έχει κάνει και την "Οικογένεια Τενενμπάουμ" που ήθελα να δω αλλά όλο το ανέβαλα. Τώρα δεν βλέπω να τη βλέπω :ρ
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νοστρομο
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 26
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 21:15

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Νοστρομο » 18 Μάι 2014, 08:14

Ο Μονομάχος είναι κατά την γνώμη μου η πιο ανόητη ταινία με το πιο κοινότυπο σενάριο. Οταν κατέβηκε και ο αυτοκράτορας στην αρένα ήθελα να κλάψω και να γελάσω από την απέραντη βλακεία του σεναρίου. Αμερικανιά όσο τίποτα άλλο.


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες