Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Ταινίες που θεωρούμε υπερεκτιμημένες

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 28 Αύγ 2018, 11:31

Το ίδιο ακριβώς σκεφτόμουν Νικόλα.. :χαχα: νήμα για εμφύλιο!! :χαχα: :χαχα:
(Άσε που νομίζω ότι το νήμα "καλές ταινίες που εμάς δε μας άρεσαν" καλύπτει το θέμα αρκετά..)

Μπιατριξ, δε χρειαζόταν ολόκληρο νήμα.. ξέρουμε ότι θέλεις να δηλώσεις ακόμα μια φορά, πόσο ΔΕ σου άρεσε το παλπ φίξιον..!! :ρ :ρ :μουάχαχα: :μουάχαχα: :μουάχαχα: :μουάχαχα:

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ταινίες που θεωρούμε υπερεκτιμημένες

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 28 Αύγ 2018, 20:40

Εγω θα πω μαλλον το Ματριξ, κυριως το πρωτο. Θυμαμαι το hype που ειχε γινει, και ποσο συναρπαστικη ηταν η ιδεα οτι ο κοσμος του πρωταγωνιστη δεν ηταν ο αληθινος κοσμος αλλα μια ψευδαισθηση. Μου ειχε κανει εντυπωση που καποια ατομα δεν ειχαν καταλαβει το σεναριο, το βρηκαν περιπλοκο ή μπερδεμενο, ενω εμενα μου φανηκε απλουστατο και τετριμμενο. Προσωπικα ολες αυτες τις ιδεες (νοητος κοσμος, κυβερνοδιαστημα, συνδεση εγκεφαλου κλπ) τις ειχα δει ηδη απο αλλου. Περιμενα στο τελος ενα mindfuck, μια ανατροπη, αλλα δεν εγινε.
Παντως παραδεχομαι οτι εγινε καλη δουλεια συνδυαζοντας πολλα ετεροκλητα και φιλοσοφικα στοιχεια απο εργα ΕΓ σε μια ταινια, μαζι με θεαματικη δραση.




Επισης δεν μου αρεσει καθολου η καινουργια τριλογια του Πολεμου των Αστρων, πιστευοντας οτι εχει παρει λαθος τροπη. Πιστευω οτι τα ρεκορ εισπραξεων που εχει σπασει οφειλονται απλα στο ονομα και στους πορωμενους φανς, παρα στο οτι ειναι καλες ταινιες, η οτι ανταποκρινονται στην παραδοση που εχει αφησει το επος.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Ταινίες που θεωρούμε υπερεκτιμημένες

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 29 Αύγ 2018, 00:08

Με κίνδυνο να με αφορίσουν από το φόρουμ, θα δηλώσω περίτρανα ότι θεωρώ υπερεκτιμημένη την Λάμψη του Κιουμπρικ. Λίγο ότι δε μου αρέσει ο Τζακ Νίκολσον, λίγο ότι μόλις είχα τελειώσει το βιβλίο και όλοι (κυρίως ο μικρός Ντάνι) ήταν διαφορετικοί στο μυαλό μου, την είχα βρει απλά υποφερτή. :ανέκφραστος:
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ταινίες που θεωρούμε υπερεκτιμημένες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 29 Αύγ 2018, 09:05

Κι εγω θεωρω υπερεκτιμημενο το Deadpool, το Νονο, το Pulp Fiction και ολες τις γκανγκστερικες ταινιες. :P
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Αύγ 2018, 13:51

Το νήμα με τις "υπερεκτιμημένες" ταινίες συγχωνεύθηκε με το "Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν" :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 29 Αύγ 2018, 14:30

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Το νήμα με τις "υπερεκτιμημένες" ταινίες συγχωνεύθηκε με το "Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν" :ναι:

Ναι, κατι καταλαβα.... :γρμβ:
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 195
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 01:29

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 31 Αύγ 2018, 08:19

Από πρόσφατες κινηματογραφικές επιτυχίες δεν ξετρελάθηκα με το Get Out όπως και με κανένα από τα σίκουελ του Star Wars, τα οποία τα βρήκα απλώς υποφερτά .
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 31 Αύγ 2018, 14:06

Τα σίκουελ του Πολέμου των Άστρων θα ήταν πολύ πιο ευχάριστα για μένα εαν δεν προσπαθούσαν όλοι στα ΜΜΕ να με πείσουν ότι είναι πολύ καλά και προχωρημένα και τέλεια.
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 31 Αύγ 2018, 14:23

Οντως, τα σικουελ....ουτε υποφερτα δεν θα τα χαρακτηριζα....δεν εχουν την αιγλη και την αισθητικη των προηγουμενων 6 ταινιων.
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: Ταινίες που θεωρούμε υπερεκτιμημένες

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 17 Οκτ 2018, 12:26

Τόνιασινε έγραψε:Μπιατριξ, δε χρειαζόταν ολόκληρο νήμα.. ξέρουμε ότι θέλεις να δηλώσεις ακόμα μια φορά, πόσο ΔΕ σου άρεσε το παλπ φίξιον..!! :ρ :ρ :μουάχαχα: :μουάχαχα: :μουάχαχα: :μουάχαχα:


Μα δεν ειναι οτι δεν μου αρεσε, απεναντιας...απλα το θεωρω πολυ υπερεκτιμημενο. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ηταν καλο... :)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες