Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127
Εγγραφή: 03 Νοέ 2015, 23:36

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 08 Ιαν 2018, 11:34

Μμμ... Ειπα -μετά το Melancholia- να τον αφήσω στην ησυχία του. Κι αυτός στη δική μου, φυθικά :ρ
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Ιαν 2018, 11:50

Ωραία! Χώρισαν οι δρόμοι σας!! :))))

Για πες τώρα άλλες ταινίες που δεν σου άρεσαν!! :ρ
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127
Εγγραφή: 03 Νοέ 2015, 23:36

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 08 Ιαν 2018, 14:13

Κοίτα να δεις, Νικόλα, ανάμεσα στα πολλά μου ελαττώματα, αναγνωρίζω κι ένα προτέρημα το οποίο ήρθε σταδιακά: δεν έχω κανένα προβλημα να αναθεωρήσω άποψη για οποιοδήποτε έργο (συνηθως αυτα που έχουν καταχωρηθει αρχικά με αρνητικό προσημο, μιας και το αντιθετο σπανιως εχει συμβεί), ακόμη κι όταν έχω υπάρξει έντονος πολέμιος του στο παρελθον. Φερ' ειπείν, όταν είχα δει το Dogville (2003) ήμουν 25-26 χρονών και η τότε εκδοχή μου δεν ήταν τόσο κυνική και πραγματίστρια, με αποτέλεσμα να με ζορίσει πάρα πολύ η εκδικήτρια Γκρεης που έβαλε τον μπαμπά να τους δείξει αυτός (δικαίως), ενώ σε όλη τη διάρκεια της ταινίας μου έχτιζε μια άλλη Γκρέης. Νομίζω οτι αν την ξαναδώ τώρα, θα της σφίξω το χερι και θα της πώ: "Και άργησες, κοριτσάκι".

Μεγάλο κράξιμο ειχε φάει το Matrix I, οταν το είχα πρωτοδεί. Αναθεώρησα.

Επίσης, δε μου είχε αρεσει το Playtime, για το οποίο όχι απλά αναθεώρησα, αλλά αγαπω πολύ αυτόν τον χαρακτήρα.

Μου αρέσει πολύ ο ασιατικός κινηματογράφος, διαχρονικά, όμως το 2046, το μόνο που μου προσέφερε ήταν ξεκουραση, μιας και με πήρε ο ύπνος στα καθισματα του Μικρόκοσμου (όxι του δικού μου, στη Συγγρού :ρ).

Mαυρο δαγκωτο, για μένα, πέφτει στο "Χορεύοντας με τους λύκους" καθώς και στο "Braveheart". Επίσης, δε μου αρέσει ο Ιστγουντ κι οι ταινίες του. Η αρχή έγινε με το Mystic River, αν θυμάμαι καλά, και αρνούμαι πεισματικα να δω το Million Dollar Baby. Μου άρεσε, όμως, το Ιβο Τζίμα.

Επίσης, δε συμμερίζομαι τον εντονο ενθουσιασμό για τις "ζωές των άλλων". :αργκ:

Θες να συνεχίσω; :)))
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Ιαν 2018, 18:07

Αφού αναθεώρησες για το Matrix εγώ σε αγαπώ ακόμα!! :ρ

Για το Dogville καλά τα είπες! Εγώ το είδα με διαφορετική ματιά όταν παρακολούθησα την σχετική θεατρική παράσταση του Εθνικού.
Playtime ντεν έχει ντει αλλά τα ντει και τα επανέλτει!! :))))

Και γω το "Braveheart" και το "Χορεύοντας με τους Λύκους" δεν τα έχω σε καμια ιδιαίτερη εκτίμηση...
Κάτι τριαροτεσσάρια βλέπω στην imbd!

Ο Κλιντ από την άλλη μου αρέσει! "Τα Γράμματα από το Ιβο Τζίμα" και το "Grand Torino" είναι οι αγαπημένες μου.
Το "Million Dollar Babe" πραγματεύεται ένα πολύ σκληρό και επίκαιρο θέμα. Αυτό της ευθανασίας και της ελεύθερης επιλογής στην ζωή ή τον θάνατο. Θα στην πρότεινα αλλά δεν θέλω να σε ρίξω ψυχολογικά μέρες που είναι! :αγκαλιά:
Ο Κλιντ πάντως έχει κανει αρκετές ταινίες (μερικά αρκετά σκοτεινές) πριν γίνει mainstream σαν σκηνοθέτης!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127
Εγγραφή: 03 Νοέ 2015, 23:36

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 08 Ιαν 2018, 18:55

Δεν με απασχολουσε ποτέ το ψυχοπλάκωμα κα το βαρυ θεμα στον κινηματογραφο, μέχρι που εγινα η μάνα του ακατονομαστου!

Δηλαδη, οτι θα πλάνταζα με τετοια θεματολογία ή με μουσική ευαισθητη (τις προάλλες, καπου έτυχε να παιζει αυτό, το οποιο μου αρεσει ουτως ή αλλως πολυ, αλλα οτι θα με παιρνανε τα ζουμια, δεν το περιμενα ποτές! Ασε που μουτζουρωθηκα: σκιες, άηλάηνερζ, ρουζ, κ.δ.σ.)
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Ιαν 2018, 19:02

Άσε. Κι εγώ όπου έχει θέμα πατέρα-γιου (και γενικά γονικό θέμα) κατασυγκινούμαι. Κι εμένα σκιές, αϊλάινερ κτλ. τρέχουνε.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Έλλη Μ
Μύστης
Αναρτήσεις: 127
Εγγραφή: 03 Νοέ 2015, 23:36

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Έλλη Μ » 08 Ιαν 2018, 20:10

Εχεις δοκιμασει αδιαβροχο μέηκαπ ; :αγαπώ:
My hovercraft is full of eels.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 08 Ιαν 2018, 20:52

Image
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Θεατής » 08 Ιαν 2018, 22:00

Αααα...είμαστε πολλοί!!!
Και νόμιζα οτι ήμουν εγώ ο κλαψομηντοπεις... :))))

Τα έχω κι ένα κι ένα... Δεν ξέρω απο που να φυλαχτώ... :χαχα:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Καλές ταινίες που εμάς δεν μας άρεσαν

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Ιαν 2018, 15:04

Βρέθηκα μέχρι θανάτου στο "Εξπρές του Μεσονυκτίου"... Δεν ξέρω αν το έχει πάθει άλλος αυτο... :))))
ΕΠίσης βαρέθηκα τον "Ναυαγό" και το στερεοτυπικό παίξιμο του Τομ Χανκς...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες