Ψεύτικες τηλεοπτικές διαφημίσεις μέσα σε ταινίες

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Ψεύτικες τηλεοπτικές διαφημίσεις μέσα σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 31 Ιαν 2018, 23:59

Σε αρκετές ταινίες υπάρχουν τηλεοπτικές διαφημίσεις που εξυπηρετούν την πλοκή κι έχουν φάση με τον τρόπο τους.

Έβλεπα μόλις, στο "Kiss Kiss Bang Bang" (2005) την διαφήμιση για το ποτό "Genaros" :




Από σειρές, κορυφαία η διαφήμιση του Joey για το "Ichiban, Lipstick For Men"


"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Ψεύτικες τηλεοπτικές διαφημίσεις μέσα σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 01 Φεβ 2018, 11:20

Δελτια ειδησεων και διαφημισεις ειναι παραδοση σε ολες τις ταινιες Ρομποκοπ. Με πολυ μακαβριο χιουμορ σε βαζουν στο κλιμα του δυστοπικου μελλοντος του Ρομποκοπ :)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Ψεύτικες τηλεοπτικές διαφημίσεις μέσα σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 01 Φεβ 2018, 16:04

Εγώ θυμήθηκα την διαφήμιση του αντηλιακού Sunblock 5000 από την ταινία "Robocop"!! :)




Εδώ που τα λέμε δεν απέχουμε και πολύ από κάτι τέτοιο!!! :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ασάρα
Μύστης
Αναρτήσεις: 145
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 10:02

Re: Ψεύτικες τηλεοπτικές διαφημίσεις μέσα σε ταινίες

Ανάρτησηαπό Ασάρα » 17 Φεβ 2018, 07:44

Στο Six Feet Under στον πιλότο είχαν αρκετές διαφημίσεις για νεκροθάφτες αλλά για κάποιο λόγο αποφάσισαν να μην τις βάλουν και στα υπόλοιπα επεισόδια...




Οι πιο σιχαμένες διαφημίσεις είναι σε ένα ψευδοντοκυμαντέρ με τίτλο C.S.A.: The Confederate States of America το οποίο εκτυλίσσεται σε μια Αμερική όπου οι Νότιοι κέρδισαν τον πόλεμο και η δουλεία εξακολουθεί να υφίσταται.
Κάποιες από τις διαφημίσεις που παρεμβάλλονται βασίζονται όντως σε ρατσιστικές διαφημίσεις παλαιότερων εποχών, ενώ άλλες αφορούν μοντέρνα προιόντα για δουλέμπορους...




Ίσως η πιο καλή ψεύτικη διαφήμιση είναι από το Χαμένοι στην Μετάφραση, Suntory Time

Image
"When I was four years old, I watched my mother kill a spider... with a teacosy. Years later, I realised it was not a spider - it was my Uncle Harold."


Επιστροφή “Γενικά για το σινεμά”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες