Gabriel Yared

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Gabriel Yared

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 20 Απρ 2013, 18:40

Image
O Gabriel Yared είναι ένας λιβανέζος συνθέτης μουσικής ταινιών με μεγάλη και σημαντική φιλμογραφία.

Μια απ' τις πρώτες δουλειές του και η αγαπημένη μου, είναι αυτή για την ταινία 37,2 Le Matin (Betty Blue) (1986), μια υπέροχη μουσική, μαγευτική, νοσταλγική κ παθιασμένη, απόλυτα εναρμονισμένη με το φίλινγκ της ταινίας, έτσι που πλέον όταν σκέφτομαι την Μπέτυ Μπλου, στο πίσω μέρος του μυαλού μου ακούω την μελωδία του C'est la vent, Betty. Εδώ μπορείτε ν' ακούσετε ολόκληρο το soundtrack.

Κάποια χρόνια αργότερα, το 1992 και ενώ είχε επιμεληθεί διάφορες ταινίες στο μεταξύ, έκανε το soundtrack για την ταινία The Lover, για την οποία κέρδισε βραβείο César, αλλά και γενικά αγάπησε πολύς κόσμος, γιατί όπως και στο Μπέτυ Μπλου κατάφερε να αποδώσει τον αισθησιασμό της ταινίας όμορφα και "φινετσάτα". Δικά μου αγαπημένα απ' τον Εραστή, είναι το "Le Depart", το "Nocturne" (η μόνη εκτέλεση που βρήκα είναι αυτή) και το "The Lover".

"A kiss on the window" - σχετικά δημοφιλής σκηνή από την ταινία "The Lover" που ακούγεται το ομώνυμο κομμάτι του Gabriel Yared.



Η επόμενη επιτυχία του ήταν η μουσική που έγραψε για την ταινία The English Patient (1996), του Antony Minghella και για την οποία κέρδισε Όσκαρ Best Music - Original dramatic score, BAFTA, Golden Globe και Grammy award. Είναι πραγματικά όμορφη δραματική μουσική, χωρίς να ξεφεύγει από το συνηθισμένο στυλ του o Yared, είναι σίγουρα στα καλύτερά του με το "Herodotus", το "Convento di Sant'Anna" και άλλα.

The English Patient- OST

H συνεργασία των Yared και Minghella φάνηκε να αποδίδει κι έτσι αυτοί οι δύο δούλεψαν κι άλλες φορές μαζί, με μεγαλύτερη επιτυχία την ταινία The Talented Mr Ripley το 1999, που, όμως, ενώ ήταν υποψήφιο για αρκετά βραβεία δεν πήρε κανένα. Γνωστό είναι το "Proust" και το "Lullaby for Cain", που το ανεβάζει η ερμηνεία της Sinead O' Conor.

Κάποιες άλλες δουλειές του αργότερα που αξίζει ίσως να σημειωθούν είναι το "Forever and Always" από την ταινία The Next Best Thing και τα τέσσερα κομμάτια που έγραψε για το Cold Mountain (2003), όπως τα Ada Plays και Love theme.

Image

Μια ιστορία που έχει ενδιαφέρον είναι η δουλειά του για την ταινία Troy, το 2004, του Wolfgang Petersen. Ο σκηνοθέτης είχε επιλέξει τον Yared για να γράψει την μουσική της ταινίας, γνωρίζοντας ο ίδιος πως "ρισκάρει", αφού ο συνθέτης δεν είχε γράψει ποτέ κάτι παρόμοιου ύφους. Παρ' όλ' αυτά, ένα χρόνο έγραφε o Gabriel Yared μουσική και φαινόταν πως ο σκηνοθέτης είναι ενθουσιασμένος (πώς θα τον άφηνε αλλιώς να ολοκληρώσει την δουλειά του), αλλά όμως ένα μήνα πριν βγει η ταινία στους κινηματογράφους, αποφάσισε να την απορρίψει, γιατί σε μια προβολή που είχε γίνει, το κοινό θεώρησε τη μουσική "ξεπερασμένη". Έτσι, έβαλε τον James Horner (βλ. Τιτανικό) να αναλάβει να ολοκληρώσει την υπόθεση σε μόλις 4 βδομάδες.
Τα τραγούδια του Γκαμπριέλ για την ταινία αυτή μου άρεσαν, όπως κ σε πολλούς άλλους, οι οποίοι όταν η Warner Bros αποφάσισε πως πρέπει να κατέβουν από την προσωπική ιστοσελίδα του συνθέτη, έσπευσαν να τα ανεβάσουν στο utube.
Gabriel Yared - Approach of the Greeks
Gabriel Yared - Hector's Funeral
Gabriel Yared - End Credit Song

Από τότε φυσικά έχει κάνει κι άλλες δουλειές για ταινίες, όπως το Coco Chanel&Igor Stravinsky, το Οι ζωές των άλλων, το Le Herisson (2010), ταινίες που μου άρεσαν όλες κ που η μουσική έδενε όμορφα, απλά και αποτελεσματικά. Αυτά είναι έτσι κι αλλιώς τα χαρακτηριστικά του Gabriel Yared, με τα οποία έχει φτιάξει ένα πολύ συγκεκριμένο ύφος εδώ και 30 χρόνια, χωρίς όμως να είναι ανέμπνευστος ή κουραστικός και χωρίς να έχει κουραστεί και ο ίδιος.

Gabriel Yared - Le Herisson - Mademoiselle Paloma
Gabriel Yared - The lives of others

Εγώ τον αγαπώ πιο πολύ πάντως για την μουσική της Μπετυ Μπλου, γιατί απογειώνει τα συναισθήματα που μου γεννά έτσι κι αλλιώς η ιστορία της.

σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Gabriel Yared

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 20 Απρ 2013, 19:09

Ωραία η παρουσίασή σου για έναν συνθέτη που μου αρέσει.Ειδικά η μουσική του στον Αγγλο ασθενή είναι υπέροχη (ωραία ταινία κιόλας).Δεν ήξερα οτι έχει κάνει την μουσική στις ζωές των άλλων.Και στις 2 ταινίες,η μουσική φορτίζει απίστευτα το συναίσθημα.


Επιστροφή “Συνθέτες”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες