Ντέιβιντ Κρόνενμπεργκ (David Cronenberg) (μέρος 1ο)

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1011

Ντέιβιντ Κρόνενμπεργκ (David Cronenberg) (μέρος 1ο)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 13 Οκτ 2014, 22:59

Image

Σαν καινούριο μέλος λοιπόν εδώ αποφάσισα να γράψω μερικά λόγια για τον αγαπημένο μου σκηνοθέτη.Απλά θα το κανω σε 2 μέρη για να μην σας κουράζω με μεγάλα κείμενα :ρ

O Ντέιβιντ Κρόνενμπεργκ είναι Καναδός σκηνοθέτης, σεναριογράφος και ηθοποιός. Η κινηματογραφική δουλειά του έμοιαζε πάντοτε να ακουμπάει μια πλευρά της στη λογοτεχνία των παραισθησιογόνων. Δεν είναι τυχαίο ότι μετέφερε στο κινηματογράφο βιβλία όπως το "Γυμνό Γεύμα" του Μπάροουζ και αρκετά του βρετανού συγγραφέα Μπάλαρντ. Σεξ και ασθένεια, ακραία σωματικά πάθη, σκοτεινές διανοητικές εμμονές, η διαστροφή της τεχνολογίας για την ικανοποίηση των προσωπικών έξεων παρέπεμπαν εκεί από τις πρώτες κιόλας ταινίες του.

Κατά το πρώτο μισό της σταδιοδρομίας του ο Κρόνενμπεργκ εξερεύνησε αυτά τα θέματα κυρίως μέσα από τα είδη της ταινίας τρόμου και επιστημονικής φαντασίας, παρότι το έργο του επεκτάθηκε αργότερα πέρα από τα στενά όρια αυτών των ειδών.Θεωρείται ένας από τους κυριότερους εισηγητές του είδους κινηματογραφικών ταινιών που αποκαλείται «ταινίες σωματικού τρόμου» (body horror), οι οποίες εξερευνούν τους ανθρώπινους φόβους της σωματικής μεταμόρφωσης ή μολύνσεων.

Οι πρώτες του ταινίες το Shivers (1975) και το Rabid (1977) θυμίζουν b-moview τρόμου όπου ο Κρονενμπεργκ περνάει τα μηνύματα που θέλει, διότι από τα πρώτα του κινηματογραφικά βήματα ήταν μαέστρος στην αλληγορία. Στο Rabid (με την ηλίθια ελληνική μεταφραση "λυσσαμσένες στα νύχια του τρόμου"!!!!) μετά από ένα ατύχημα και μια πρωτοποριακή επέμβαση , η πρωταγωνίστρια αποκτά ένα είδος σαρκικής βέλονας σε σχήμα φαλλού, που μέσω αυτής μεταδίδεται μια θανατηφόρα επιδημία. Ο σκηνοθέτης προβλέπει το AIDS αλλά την καταγωγή του.

Σε μια επόμενη τανία του το "Scanners" (πασιγνωστη σκηνή με ένα κεφάλι που σκάει on-air) o Κρονενμπεργκ διατυπώνει ένσταση για την υψηλή τεχνολογική εξέλιξη της Ιατρικής και αφήνει ένα ερώτημα ανοιχτό. Αν δηλαδή πρέπει να να την αντιμετωπίσουμε με αρνητική σκέψη ή να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει.

To Videodrome του 1983 δείχνει καθαρά τις προθέσεις του σκηνοθέτη. Ο Άντι Γουόρχολ είχε κάποτε πει ότι το Videodrome είναι το Κουρδιστό Πορτοκάλι της δεκαετίας του 1980. Το αλληγορικό φιλμ του Ντέιβιντ Κρόνενμπεργκ, το οποίο έχει έντονες αναφορές στη χειραγώγηση από την τεχνολογία και τα μέσα ενημέρωσης, καθώς και στην απώλεια των ορίων μεταξύ πραγματικού και φανταστικού. Από κει και μετά ακολουθούν μια μεταφορά ενός μυθιστορήματος του Stephen King (τον οποίο για κάποιο περίεργο λόγο ο σκηνοθέτης τον είχε σε εκτίμηση και επίσης θεωρούσε την "Λ'αμψη" του Κιουμπρικ χάλια ταινία) το "Dead Zone" 1983 και ένα ριμέικ μιας παλιάς ταινίας του 1958 την "Μ'υγα" 1986. Δυο εξαιρετικές ταινίες που απέσπασαν πλέον και καλές κριτικές από τους ειδικούς.

To 1988 είναι χρονιά σταθμός διότι ο Κρόνενμπεργκ γυρίζει το "Dead Ringers". Βασισμένη στην πραγματική ιστορία των δίδυμων γυναικολόγων Μάρκους που το 1975 βρέθηκαν νεκροί στο διαμέρισμά τους στην Νέα Υόρκη, η αριστουργηματική ταινία του μεγάλου Καναδού σκηνοθέτη αποτελεί ταυτόχρονα και μνημείο υποκριτικής τέχνης(Τζέρεμι Άιρονς) από καταβολής κινηματογράφου. Pιστός στις εμμονές του με το ανθρώπινο σώμα και τις λειτουργίες του, χρησιμοποίησε ως όχημα το μυθιστόρημα «Twins» μοιάζει κάπως να απεμπολεί τα ιδιότυπα χαρακτηριστικά τής μέχρι τότε (1988) φιλμογραφίας του.Οι λέξεις όμως από δω και πέρα μοιάζουν ανίκανες να περιγράψουν το μεγαλείο της ερμηνευτικής απόδοσης του Jeremy Irons. Δωρικός ως προς τη θεατρικότητα που γαλουχήθηκε από το βρετανικό του φλέγμα και έχοντας ως αρωγό ένα ευφυές split screen (που επιτρέπει τη σύγχρονη μετακίνηση της κάμερας και της θέσης διαχωρισμού της εικόνας), αντιμετώπισε το διττό ρόλο με τέτοια οξυδέρκεια και υποκριτικό επαμφοτερισμό που κατάφερε σε κάθε πλάνο (μικτό ή μη) να καταστήσει - με μια σχεδόν ψηλαφητή ένταση στο πρόσωπό του - διακριτή την ιδιοσυγκρασιακή διαφορά μεταξύ των δύο χαρακτήρων.

To be continued...

(Φαροφύλακα κάτι δεν κάνω καλά με τις φωτο...)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Comisario Bremón
Αναρτήσεις: 3094

Re: Ντέιβιντ Κρόνενμπεργκ (David Cronenberg) (μέρος 1ο)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 13 Οκτ 2014, 23:01

(θα τις αναλάβουμε εμείς τις φωτογραφίες ;) )
"Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
Honey bee…"

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 13 Οκτ 2014, 23:04

Ευχαριστώ.. Κατα τα άλλα ελπίζω να σας κινήσω το ενδιαφέρον γιαυτό τον μεγάλο "καλλιτέχνη"!!!

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 404

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 14 Οκτ 2014, 04:44

Πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση, χαίρομαι όταν βλέπω πάθος για έναν σκηνοθέτη. Αναμένουμε τη συνέχεια! (Θα δω σίγουρα την "Rabid")
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1321

Ανάρτησηαπό Ίζι » 14 Οκτ 2014, 12:22

Πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση σκηνοθέτη ο Κρόνενμπεργκ. Συνήθως λέω ότι δεν μου αρέσει, κυρίως λόγω της αποστροφής που μου προκάλεσαν οι ταινίες του "Γυμνό Γεύμα" και "Crash". Βέβαια τις είδα σε μικρή σχετικά ηλικία, κι ίσως πρέπει να τους δώσω μια ευκαιρία ακόμα.

Η "Νεκρή Ζώνη" είναι εξαιρετική μεταφορά του μυθιστορήματος του Κινγκ και η αγαπημένη μου του Κρόνενμπεργκ, όμως απόλαυσα επίσης τη "Μύγα", το "eXistenZ" και το "Μ. Butterfly". Ίσως μου αρέσει τελικά, μια που οι ταινίες του που αγάπησα είναι περισσότερες απ' αυτές που μίσησα. Πάντως αδιάφορη δεν με άφησε καμία ταινία του που έτυχε να δω, κι αυτό λέει κάτι :)

Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Stephen King (τον οποίο για κάποιο περίεργο λόγο ο σκηνοθέτης τον είχε σε εκτίμηση

Ίσως γιατί η "Νεκρή Ζώνη" είναι ένα υπέροχο μυθιστόρημα; :μαναι:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 14 Οκτ 2014, 13:37

Ίζι ξεκινώντας από το αγαπημένο μας θέμα, τον King :πανικός: , δεν έχω διαβάσει το βιβλίο οπότε δεν μπορώ να εκφέρω και άποψη!! Άλλα αν σκεφτώ ότι είναι γραμμένο στις καλές εποχές του συγγραφέα θα συμφωνήσω μαζί σου. (το σχόλιο μου ήταν παγίδα :χαχα: :χαχα: :χαχα: ).
Σχετικά με το Γυμνό Γεύμα αλλά και τα βιβλία του Μπάλαρντ έλεγα να γράψω στην λέσχη του βιβλίου κάποια ενδιαφέροντα πράγματα....
Τέλος επειδή λέω να αναλύσω σε αυτό το φόρουμ πιο αναλυτικά κάποιες ταινίες του, και έχω ακόμα και το 2ο μέρος της παρουσίασης μου λέω να μην επεκταθώ άλλο!! Εκεί θα μπορέσουμε να γίνουμε πιο συγκεκριμένοι!!

Βέβαια τελευταία μας τα έχει χαλάσει λίγο με κάτι μετριότητες τύπου "A dangerous Method" και "Cosmopolis" αλλά τι να κάνουμε...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Comisario Bremón

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Οκτ 2014, 13:54

Ίζι έγραψε: όμως απόλαυσα επίσης τη "Μύγα", το "eXistenZ"

Εμένα, πάλι, το εΞίστενΖ δεν με άρεσε.. :όχισουλέω:
Honey bee…"

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 14 Οκτ 2014, 14:03

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δεν σου άρεσε Φαροφύλακα????

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Comisario Bremón

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Οκτ 2014, 15:40

Από όσο μπορώ να θυμηθώ, δεν με έπειθε το στήσιμο και δεν με συνέπαιρνε η πλοκή.

Από εικονική ζωή μέσα σε παιχνίδι μάλλον προτιμώ τα αποσπάσματα με τον Σόλο στο Νιρβάνα.

:)
Honey bee…"

Αβατάρι χρήστη
Τζακ
Μύστης
Αναρτήσεις: 73

Ανάρτησηαπό Τζακ » 14 Οκτ 2014, 21:03

Πιστευω κι εγω πως ειναι απο τους καλους σκηνοθετες. Το βλεπεις πως το παλευει το πραγμα να βγαλει μια σωστη ταινια. Τον εχω παρακολουθησει και συνεχιζω να τον παρακολουθω. :σύμφωνοι:

Ωραια ταινια και το 'Videodrome' που εχεις βαλει αβαταρι.

Επιστροφή “Σκηνοθέτες”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες