Νίκος Νικολαίδης

Αβατάρι χρήστη
Βαλεντίν
Μύστης
Αναρτήσεις: 109
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 20:48

Re: Νίκος Νικολαίδης

Ανάρτησηαπό Βαλεντίν » 20 Μάι 2013, 11:30

Την Γλυκιά συμμορία την είχα δεί πριν χρόνια και με είχε εντυπωσιάσει.Ειδικά σκηνογραφικά,το σπίτι που έμενε η παρέα των πρωταγωνιστών κλπ....Μου άρεσε ο cool Μόσχος και η ερωτική εξομολόγηση που έκανε στην (δεν θυμάμαι το ονομά της,νομίζω Μασκλαβάνου) στον κήπο κι όλα αυτά που συνέβαιναν.....Δεν έχω δεί άλλη ταινία του Νικολαίδη αλλά κι εγώ θα δώ τα Κουρέλια κάποια στιγμή. Η συζήτηση για τον Ελληνικό κινηματογράφο δεν έχει τέλος (υπάρχει νήμα;) Προσωπικά είμαι φαν μόνο του παλιού Ελληνικού, και δεν βλέπω ταινίες απο την δεκαετία του 80 και μετά, δεν νομίζω οτι συγκρίνεται ούτε με τον Ευρωπαικό,ουτε με τον Αμερικάνικο.Το να καταφέρνεις απλά να φτιάχνεις μια ταινία με λίγο ενδιαφέρουσα ατμόσφαιρα,και 2-3 γοητευτικούς χαρακτήρες δεν την κάνει μέγιστη.Βέβαια έχω δεί και ταινίες π.χ Γαλλικές που επίσης είναι μέτριες κι όμως τις γουστάρω τρελλά ,σκέφτομαι μήπως υποτιμάμε κάποιες φορές τον Ελληνικό κινηματογράφο.

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Νίκος Νικολαίδης

Ανάρτησηαπό Θεατής » 09 Οκτ 2016, 00:24

Μου άρεσε αρκετά το "Singapore sling"...Το "Ο χαμένος τα παιρνει όλα" το είδα μονο και μόνο για τον πολυαγαπημένο Αγγελάκα και δεν με ενθουσίασε... Τις υπόλοιπες δεν τις έχω δει...
Γενικά πιστεύω οτι οι έλληνες σκηνοθέτες πάσχουν από πολιτικές εμμονές... Αν καταφέρουν να τις βάλουν στην άκρη και να ασχοληθούν με την τέχνη τους ίσως να μας δώσουν κάποια καλή ταινία... Εχει γίνει στο παρελθόν,γιατί όχι και τώρα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Νίκος Νικολαίδης

Ανάρτησηαπό Θεατής » 06 Ιούν 2019, 00:24

Είδα την "Γλυκιά συμμορία"... Δυστυχώς δεν μου άρεσε καθόλου...γυμνό για το γυμνό και λίγη υπόθεση η οποία δεν ήταν και τίποτα το ιδιαίτερο... Δεν ξέρω, ίσως στην εποχή της να ήταν αλλιώς τα πραγματα αλλά στο σήμερα δεν μπορεί να σταθεί, τουλάχιστον για τα δικά μου γουστα...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Τζανάρτι
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 3
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 23:53

Re: Νίκος Νικολαίδης

Ανάρτησηαπό Τζανάρτι » 23 Απρ 2020, 00:47

Αγαπημένος σκηνοθέτης του ανεξάρτητου - εναλλακτικού ελληνικού κινηματογράφου.
Πολυβραβευμένος στο φεστιβάλ ελληνικού κινηματογράφου Θεσσαλονίκης (απο επιτροπές και .. εξώστη!).
Εκτός απο σκηνοθέτης, μεταξύ άλλων, ήταν και συγγραφέας (πιο γνωστό του βιβλίο ο "οργισμένος βαλκάνιος")
Η "γλυκειά συμμορία" (1983) είναι ταινία σταθμός για τους λάτρεις του είδους. Δυστυχώς πολλοί από τους πρωταγωνιστές της έχουν περάσει to the other side..
Τα "κουρέλια" (1979) σαρκαστική, κάπως κυνική και σίγουρα εκτός των καθιερωμένων.
Η "πρωινή περίπολος" (1987) μας μεταφέρει σε έναν τόπο, "μετα την καταστροφή", αναζητώντας σημάδια ζωής. Σϊγουρα παρόμοιο σενάριο έχετε δει και σε άλλες ταινίες, αλλά σίγουρα όχι με την ματιά του Νικολαίδη!
Το "Singapore sling" και η "κόλαση" είναι για μυαλά (και στομάχια) που αντέχουν ακραίες καταστάσεις ..
Η προτελευταία του ταινία "ο χαμένος τα παίρνει όλα" (2002) έχει ως πρωταγωνιστές τον Γιάννη Αγγελάκα και τον γυιο του Συμεών Νικολαίδη (Simon Bloom). Στυλ νουάρ με χιούμορ και γρήγορους ρυθμούς.
όλα είναι δρόμος ..

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Νίκος Νικολαίδης

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 24 Απρ 2020, 18:16

Όταν λες "to the other side" εννοείς έχουν πεθάνει;
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.




Τζανάρτι
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 3
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 23:53

Re: Νίκος Νικολαίδης

Ανάρτησηαπό Τζανάρτι » 01 Μάι 2020, 00:00

Ναι ..
Τάκης Μόσχος (ο Αργύρης) και Τάκης Σπυριδάκης (ο Ανδρέας) μας άφησαν το 2019, σε ηλικία περίπου 68 και 60 ετών αντίστοιχα.
Βέβαια έχει πεθάνει και ο Νίκος Νικολαίδης.
όλα είναι δρόμος ..


Επιστροφή “Σκηνοθέτες”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες