Kim Ki-Duk

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Μάι 2017, 16:32

Καταρχήν, τί διαολο παραπονιέσαι. Μέσα σε μια μέρα πήρε φωτιά το νήμα. :ναι:

Τώρα, όσον αφορά την κλήρωση, το κριτήριο είναι να μην κληρωθεί ζευγάρι που έχει ξαναπέσει στον προηγούμενο γύρο. Από εκεί και πέρα η κλήρωση είναι γκαραντί και γι'αυτό κι έχει και αταίριαστα ζευγάρια (π.χ. εγώ με τον Ζόφο :)))) Ακόμα δεν βρήκα το κουράγιο για τα γιαπωνέζικα αλλά πιστεύω πως μέχρι το ΣΚ θα προβώ σε κινήσεις)

Εάν θέλετε, τους συζητάμε τους κανόνες (στο εκεί νήμα, βέβαια). :ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 05 Φεβ 2019, 16:49

Ιδιαίτερος σκηνοθέτης!
Έχω δει 3 ταινίες του.
Οι 2 ήταν εξαιρετικές και η μια μάπα!!!

Το Bad Guy και το Pieta ήταν εξαιρετικές. Βλέπω ότι τις έχω τιμήσει με ένα 9άρι και ένα 8άρι αντίστοιχα!!
Ειδικά η πρώτη νομίζω πως είναι πολύ ιδιαίτερη δημιουργία.

Το Moebius πάλι μου φάνηκε ενοχλητικά κακό...
Και παρόλο που την είδα σχετικά πρόσφατα δεν μπορώ να θυμηθώ πολλά πράγματα.

Τώρα σειρά έχουν το 3-iron και το Samaritan Girl! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Θεατής » 06 Φεβ 2019, 13:37

Για μένα το Moebius είναι απο τις καλύτερές του...

Καταπιάνεται με το θέμα του χωρισμού ενός ζευγαριού και τα δεινά που προκαλεί στους πρώην συντρόφους καθώς επίσης (και το σημαντικότερο) και στο παιδί, με τρόπο που κανει το Κράμερ εναντιον Κράμερ να μοιάζει με βόλτα στο λούνα παρκ...

Η αδυσώπητη εκδίκηση χωρίς σκέψη για τις συνέπειες, οι τεράστιες τύψεις, το αθώο θύμα...μέσα απο την σκηνοθεσία και τους ευγλωττους συμβολισμούς του Κορεάτη μαέστρου σε χτυπούν σαν γροθιά στο στομάχι...κι όλα αυτά...χωρίς να ειπωθεί σε ολόκληρη την ταινία ούτε μια λεξη...

Αν είναι ενοχλητική?
Φυσικά και είναι...ουτε δράμι όμως περισσότερο απο τις καταστάσεις που περιγράφει...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 07 Φεβ 2019, 21:49

Αν και καταλαβαίνω την αλληγορία με το κομμένο πουλί :)))) και τις προεκτάσεις αυτής Θεατή, εντούτοις νομίζω πως ο σκηνοθέτης έδειξε μια μανία στο να σοκάρει και έτσι έχασε στο υπόλοιπο κομμάτι της ταινίας!!
Όπως σου είπα βέβαια δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα εκτός από τις φρικαλεότητες φυσικά που είναι αδύνατο κάποιος να ξεχάσει!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Θεατής » 08 Φεβ 2019, 00:45

Προφανώς Νικόλα σοκαρεσαι ευκολότερα απο ότι εγώ... :ρ
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 28 Μάι 2019, 07:57

Είδα χθές το 3-iron / Ολομόναχοι μαζί (2004)

Με πολύ απλά λόγια ένα μαγικό παραμύθι μέσα σε μια εκκωφαντική σιωπή.
Μου άρεσε πάρα πολύ η ταινία και γενικά ο Kim Ki-Duk σπανίως με απογοητεύει όπως φαίνεται!! :)

Πρωτότυπη η υπόθεση καταρχάς. Ένας νεαρός μπαίνει μέσα σε σπίτια που οι ιδιοκτήτες λείπουν και ζει μια-δυο μέρες εκεί, σαν να ήταν το σπίτι, τα ρούχα, τα αντικείμενα δικά του. Μέσα σε ένα τέτοιο σπίτι θα γνωρίσει κατα λάθος μια γυναίκα που την κακοποιεί ο άντρας της. Ο νεαρός θα την πάρει μαζί του και να ζήσουν έναν από τους πιο δύσκολους αλλά και ποιητικούς έρωτες της ιστορίας του κινηματογράφου!!

Οι διάλογοι είναι πολύ λίγοι, σχεδόν ανύπαρκτοι. Ειδικά οι 2 βασικοί πρωταγωνιστές δεν μιλάν καθόλου κι όμως τα συναισθήματα είναι τόσο δυνατά.... Η σκηνοθεσία του Νοτιοκορεάτη είναι εκπληκτική. Τα πλάνα, η μουσική τα κοντινά στους πρωταγωνιστές.
Όσο για την κατάληξη;;
Μαγική και ανατρεπτική!!

8/10
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Θεατής » 28 Μάι 2019, 12:26

Νικόλα :πάνω:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 27 Δεκ 2019, 09:22

Χθες είδαμε το Bi-Bong / Dreams (2008) του αγαπημένου πλέον σκηνοθέτη!

Τελικά, μάλλον μου ταιριάζει αρκετά ο συγκεκριμένος! :)))
Όλες οι ταινίες του έχουν κάτι το μαγικό και κυρίως πάντα με ξαφνιάζει με ένα δυνατό φινάλε.
στην συγκεκριμένη ταινία ένας νεαρός κατασκευαστής σφραγίδων διαπιστώνει πως τα όνειρά του επηρεάζουν μια άγνωστη κοπέλα. Λόγω ενός δυστυχήματος θα την ανακαλύψει και εν συνεχεία θα προσπαθήσουν μαζί να ανακαλύψουν τι συμβαίνει.
Όπως και στο 3-iron έχουμε κι εδώ μια περίεργη ερωτική ιστορία. Οι διάλογοι βέβαια είναι περισσότεροι και η κατάληξη ελαφρώς αναμενόμενη, αλλά και πάλι. Το όλο αποτέλεσμα είναι πολύ δυνατό.

8/10!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Θεατής » 09 Ιαν 2020, 11:45

Νικόλα χαίρομαι που πολύ σου αρέσει! θα ήθελα κάποια στιγμή να δεις και το Amen και να μου πεις την γνώμη σου...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Kim Ki-Duk

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 24 Μάρ 2020, 12:22

Είδα πρόσφατα άλλη μια ταινία του συγκεκριμένου σκηνοθέτη.
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003)

Νομίζω μου ταίριαξε νομίζω, πιο πολύ από όλες τις δικές του που έχω δει έως τώρα! Τα τοπία, η μουσική, η σχέση δασκάλου μαθητή, οι σχεδόν ανύπαρκτοι διάλογοι, τα στοιχεία μαγικού ρεαλισμού όλα εξαιρετικά συνδυασμένα μεταξύ τους!
Επίσης μου άρεσε πολύ η ερωτική ιστορία του μαθητή με την άγνωστη κοπέλα, από την βάση του ως την κορύφωση του.

9/10
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Σκηνοθέτες”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 3 επισκέπτες