Περί καταστημάτων ενοικίασης ταινιών (βιντεοκλάμπ)..

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Περί καταστημάτων ενοικίασης ταινιών (βιντεοκλάμπ)..

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 04 Δεκ 2016, 22:10

Εγώ ονειρεύομαι καμιά φορά να ξαναγυρνούσαμε στα βίντεο κλαμπ. Αν και, 1,50-2,00 ευρώ για να δεις μια ταινία - που είναι ο μέσος όρος στην περιοχή μου - είναι όντως αρκετά λεφτά, αν βλέπεις συχνά, δεν μου φαίνονται εντέλει και τόσα πολλά για να ψυχαγωγηθείς, ας πούμε, μια φορά τη βδομάδα και να περάσεις ένα όμορφο βράδυ χωρίς άλλα έξοδα. Το σινεμά είναι πολύ πιο ακριβό, κι εντάξει είναι μεγάλη οθόνη καλός ήχος κ.λπ, όμως πλέον και σπίτι μπορείς να έχεις προτζέκτορα ή μεγάλη τηλεόραση και μια χαρά είναι. Επίσης, μου φαίνεται πως είναι κρίμα να καταφεύγουμε όλοι στην πειρατεία, κάτι που, όπως και να το κάνουμε, δεν είναι νόμιμο, και είναι και πολυτέλεια (σε άλλες χώρες π.χ. Γερμανία, Γαλλία που ξέρω σίγουρα, το να κατεβάσεις ταινία δεν παίζει με τίποτα).

Απ' την άλλη, πριν λίγα χρόνια που με είχαν πιάσει τύψεις, και από νοσταλγία για τις εποχές στο γυμνάσιο, που βγαίναμε έξοδο με την κολλητή μου στο βίντεο κλαμπ, πήγα και γράφτηκα σ' ένα της περιοχής, και πέρα που δεν είχε καθόλου ποικιλία, έκανα πάλι το λάθος και καθυστέρησα την ταινία και πλήρωσα τα μαλλιοκέφαλά μου... Ίσως το ξαναδοκιμάσω τώρα, που νιώθω πως έχω ωριμάσει σχετικά με την αναβλητικότητά μου :))))
:χμ:
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Περί καταστημάτων ενοικίασης ταινιών (βιντεοκλάμπ)..

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 04 Δεκ 2016, 22:24

Στη δική μου περίπτωση δεν είναι μόνο η τιμή ούτε μόνο η αύξηση. Η αύξηση δεν έγινε σταδιακά και ήταν και υπερβολική. Ίσως αν κάποιος νοικιάζει μια ταινία στο τόσο να μην το προσέχει καν. Για μένα που βλέπω 1-2 την ημέρα μίνιμουμ, δεν μπορώ να το παραβλέψω.. άσε που είναι η βασική μου ψυχαγωγία αλλά και δε μπορώ να στραφώ ούτε στην πειρατεία!! Θέλω να παρανομήσω και δεν μπορώ!! :ρ :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Πολύνιους
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 529
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 18:21

Re: Περί καταστημάτων ενοικίασης ταινιών (βιντεοκλάμπ)..

Ανάρτησηαπό Πολύνιους » 04 Δεκ 2016, 22:27

Η δική σου περίπτωση συμφωνώ πως είναι τραγική :( Αναφερόμουν σ' εμάς - και σ' εμένα δηλαδή - που δεν μου περνάει καν από το νου να πληρώσω για να δω ταινία.

ΥΓ: Αυτό που κάνω με την αδερφή μου που μένει εξωτερικό, είναι πως της στέλνω ταινίες με wetransfer. Αν έχεις κάποιον φίλο που μπορεί να το κάνει ίσως σου λύσει τα χέρια. Αν δεν έχεις κάποιον φίλο, μπορώ να σε βοηθάω μια στο τόσο, οπότε αν θες στείλε μου π.μ.. - - Εντιτ: Άκυρο, βέβαια, μιας που δεν έχεις σύνδεση στο ίντερνετ :)))) :)))) :))))
σεξ και ντραγκζ και ροκ και ρολ

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Περί καταστημάτων ενοικίασης ταινιών (βιντεοκλάμπ)..

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 04 Δεκ 2016, 22:40

Ευχαριστώ όμως για τη σκέψη.. ;) προβλέπω ταινιοστέρηση.. :λυγμ: θα καταφύγουμε στο προσωπικό μας αρχείο, να ξεσκονίσουμε όσες έχουν κάτσει καιρό αθέατες.. :)

* :χμ: Μήπως να βγω στη ζητιανιά?? "Φιλαράκι.. έχεις κανα ευρώ να νοικιάσω μια ταινία??" :χαχα: :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Περί καταστημάτων ενοικίασης ταινιών (βιντεοκλάμπ)..

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 05 Δεκ 2016, 12:34

Τόνιασινε έγραψε:Εγώ αυτό πιστεύω!! Κάνε ενα ωραίο περιβάλλον, ενημερώσου για τις ταινίες, όταν σε ρωτάω αν έχεις την τάδε ταινία μη βαριέσαι να πατήσεις δέκα πλήκτρα στον υπολογιστή σου, κάνε προσφορές και πακέτα, τράβα την προσοχή των πελατών ή κάνε ένα δώρο.. ανέβασε λίγο τις τιμές αν χρειάζεται αλλά λίγο. 0,20 για παράδειγμα. Δεν πιστεύω ότι προς το παρών ο συγκεκριμένος αντιμετωπίζει πρόβλημα. Αλλά προβλέπω ότι με την πλεονεξία, θα αποκτίσει.. έτσι την πατήσανε κι οι υπόλοιποι της περιοχής. Τώρα ας τις έχει με 2,00 να κάθονται στα ράφια!! Αλλά δεν την αγαπάνε τη δουλειά τους! Δεν έχουν πάθος με τις ταινίες! Εγώ αν μπορούσα να έχω βιντεοκλάμπ θα προτιμούσα να τις έχω όσο πιο οικονομικά μπορώ κι αντί να μπαίνει μέσα ο πελάτης και να πάρει μόνο μία, να πάρει τρεις.. να γνωρίσει το σινεμά, να το αγαπήσει όπως κι εγώ και το κέρδος μου να είναι απ' την ποσότητα, όχι απ' την υψηλή τιμή.


Τόνια δεν μπορείς να φανταστείς πόσο συμφωνώ με αυτή σου την τοποθέτηση.. :μπράβο:

Το φαινόμενο του επαγγελματικού τυχοδιωκτισμού και του εφήμερου κέρδους είναι κάτι το οποίο επηρεάζει όλους τους κλάδους... Κι αυτό συμβαίνει διότι ο Έλληνας δεν έχει καμια επαγγελματική συνείδηση...
Τι πουλάει σήμερα;; Το DVD, ανοίγω ντιβιντάδικο, αύριο πουλάν τα μπακάλικα ανοίγω μπακάλικο και μεθαύριο τα μανταλάκια άρα βουρ να πουλήσουμε μανταλάκια...

Αποτέλεσμα αυτής της αλλοπρόσαλλης συμπεριφοράς είναι να υποφέρουν και οι σωστοί επαγγελματίες που αγαπούν το αντικείμενό τους.
Δεν μπορεί να μπαίνεις σε ένα ντιβιντάδικο και ο ιδιοκτήτης/πωλητής να μην έχει να σου προτείνει μια ταινία πέρα των κλασικών...
Θυμάμαι ένα βιντεοκλαμπ στην γειτονιά μου που η ιδιοκτήτρια όποτε νοικιαζα καμια πιο άγνωστη ταινία μου έλεγε" Πάλι στις ψαγμένες πήγες;;;" :νατώρα:
Μιλάμε τώρα για ταινίες τύπου Ταραντίνο, Λιντς και τέτοιες... :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Περί καταστημάτων ενοικίασης ταινιών (βιντεοκλάμπ)..

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 05 Δεκ 2016, 13:13

:σύμφωνοι: για να πετύχεις σε κάτι και να έχει και διάρκεια η επιτυχία, όχι μόνο εφήμερα κέρδη, πρέπει να το αγαπάς και να εξελίσσεσαι διαρκώς και φυσικά να είσαι επαγγελματίας. Γι αυτό όσοι κάνουν αυτό που λες Νικόλα, βγάζουν κέρδος στην αρχή κι όταν τελειώσει το μπραφ μετά "δεν πάει καλά, το κλείνουμε". Σίγουρα υπάρχουν και άνθρωποι πολύ καλοί στη δουλειά τους, που τους έτυχαν κάποιες ατυχίες και δεν έφταιγαν οι ίδιοι. Αλλά στο μεγαλύτερο ποσοστό όλων των επαγγελμάτων, όπως είπες κι εσύ, συναντάμε το αντίθετο.. θυμήθηκα τη φράση του Χατζηχρήστου.. "το 'κλεισε βέβαια, μα δεν ήτανε νοικοκύρης άνθρωπος, δεν ήταν άνθρωπος της δουλειάς.. το 'χαμε καταντήσει ψάρι και πλερέζα.."!! :))))

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Re: Περί καταστημάτων ενοικίασης ταινιών (βιντεοκλάμπ)..

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 10 Δεκ 2016, 00:11

Τόνιασινε έγραψε:Δε ρωτήσατε?? Μάλλον τις έκανε ημέρας και σας χρέωσε 1€ καθυστέρηση..

Μπα, στο δικό μας βίντεοκλαμπ (της περιχής εννοώ :ρ ) δε χωρίζονται σε ημέρας, βδομάδας κλπ. Όλες ήταν 2€ για 2 μέρες. Και μία μέρα να το κρατούσες, τόσο θα σου έπαιρνε. Τώρα γιατί μας την κράτησε 3€, θα σε γελάσω και δεν το θέλω. ;)
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Περί καταστημάτων ενοικίασης ταινιών (βιντεοκλάμπ)..

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 08 Ιαν 2019, 22:29

Χθες περνούσα μπροστά από τα Seven και είδα γενικά αρκετό κόσμο! Δεδομένου ότι η ενοικίαση ταινιών πλέον τείνει να εξαφανιστεί μου έκανε εντύπωση η πολυκοσμία και μπήκα μέσα να δω τι ακριβώς συμβαίνει.
Καταρχάς το μαγαζί ήταν πλήρως ανακαινισμένο και έμοιαζε περισσότερο με κατάστημα ηλεκτρονικών παρά με "ντιβιντάδικο" :))))
Υπήρχαν γκατζετάκια, μινιατούρες, παιχνίδια για κονσόλες και κάπου εκεί και μερικά DVD...
Όμως η ανακαίνιση των συγκεκριμένων καταστημάτων περιλάμβανε κάτι ακόμα. Ιδιωτική αίθουσα προβολών.
Δλδ κάποιος μπορεί να πάει με παρέα λίγων ατόμων και να δει μια ταινία σε ένα "μικρό" και ιδιωτικό σινεμά. Μάλιστα πρόσεξα ότι στο κατάστημα υπάρχει και μηχάνημα για ποκ-κορν, αναψυκτικά, ντορίτος και πάει λέγοντας! :αργκ:

Δεν μου φαίνεται κακή ιδέα!
Να πάω να δω είτε με την γυναίκα μου είτε με 1-2 φίλους μια ταινία σε πριβέ αίθουσα (4Κ ) αποφεύγοντας την πολυκοσμία και τους κάγκουρες που συζητάν και ψιθυρίζουν (τι μάστιγα :όχισουλέω: )

Μήπως αυτή είναι η εξέλιξη των βιντεοκλαμπ τον 21ο αιώνα;;
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Περί καταστημάτων ενοικίασης ταινιών (βιντεοκλάμπ)..

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 10 Ιαν 2019, 21:02

4k; Θεοί φυλάξοι... 360p, άντε το πολύ 480p να το συζητήσουμε :))))

Αβατάρι χρήστη
Θλιμμένη Κουκουβάγια
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 210
Εγγραφή: 18 Νοέ 2018, 00:58

Re: Περί καταστημάτων ενοικίασης ταινιών (βιντεοκλάμπ)..

Ανάρτησηαπό Θλιμμένη Κουκουβάγια » 04 Μάρ 2019, 02:53

Πολύ ωραία τα λέει η Τόνιασινε, συμφωνώ σε όλα, μπράβο Τόνια!!
Και φυσικά είναι άσχετοι η πλειονότητα των βιντεοκλαμπάδων, ανήκουν (ανήκαν) στην ίδια κατηγορία επιχειρηματιών που ανοίγουν φαγάδικα η καφετέριες, ακούγεται πεζό αλλά έτσι είναι.
Τώρα πάνε βέβαια, στην περιοχή μου υπάρχουν 2-3 που νοικιάζουν και games για κονσόλες αλλιώς θα είχαν κλείσει από καιρό, σε λίγα χρόνια που δεν θα υπάρχει υλικό μέσο και όλα θα διανέμονται από το διαδίκτυο θα είναι ένα επάγγελμα που χάθηκε στην λήθη του χρόνου. :ρ
There are two kinds of spurs, my friend. Those that come in by the door; (††† R.I.P. †††) those that come in by the window.





Επιστροφή “Διάφορα Άσχετα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες