Εφήμερο σουξουμούξου

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 18 Ιαν 2018, 20:01

Ναι βρε, ξέρω πως λέγεται Τόνυ Σφήνος, αν και τον έχω δει μόνο σε αφίσες και φωτογραφίες. Δεν ξέρω αν είναι άφωνος (για να το λες σίγουρα), ούτε αν έχει μπρίο στην σκηνή. Η εικαστική κιτς αναπαράσταση, η οποία είναι και η μόνη που έχει φτάσει σε μένα, είναι για μένα θαυμαστή.

Μέσα στο γενικότερο τοπίο αναβίωσης του '80, μου αρέσει αυτή η (και πάλι, εικαστική) νότα του '70.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Θεατής » 19 Ιαν 2018, 01:00

Καταλαβαίνω (νομίζω) τι θέλει να πει ο Φάρος και συμφωνώ μαζί του...η εικόνα είναι πολύ καλή και πετυχαίνει τον σκοπό της,αυτόν της ειρωνικης αποτύπωσης μιας περασμένης εποχής και κουλτούρας που παρόλα τα στραβά της βγάζει και μια νοσταλγία...

Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι οτι πλεον το κιτς ορισμένα πολύ ταλαντούχα άτομα το έχουν κανει ένα ακόμα ρεύμα αισθητικής όπως και τα υπόλοιπα και καθότι είναι αρκετά δύσκολο το κιτς να μην καταντήσει όντως κιτς το κάνει ακόμα πιο ιδιοφυές και εξεζητημένο...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Θεατής » 02 Φεβ 2018, 14:59

Είδα την συνέντευξη του Ντάνιελ Ντέι Λιούις στον Κουτσογιαννόπουλο...εντάξει απλά δεν υπάρχει ο Ντάνιελ, φοβερός ηθοποιός και απιστευτος άνθρωπος...

Δυστυχώς με την Αόρατη Κλωστή δήλωσε πως ολοκληρώνει την καριέρα του... :λυγμ:

Ελπίζω να πάρει το 4ο Οσκαρ και να αλλάξει το επίθετο σε Λιουιόπουλος να ερθει και μόνιμα να εγκατασταθεί με την αγάπη που έχει για την χώρα μας... :)
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Φεβ 2018, 18:47

Πιστεύω Θεατή πως το Όσκαρ Α' Ανδρικού ρόλου φέτος είναι καπαρωμένο από τον Γκάρυ Όλντμαν... :ναι:

Ο Ντάνιελ Ντέι Λίουις πάντως είναι εκπληκτικός ηθοποιός και μου αρέσει πολύ σαν Ντάνυ Φλύνν στην ταινία "The Boxer" (1997), μια από τις όχι τόσο γνωστές του ταινίες!!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Θεατής » 04 Φεβ 2018, 19:50

Ναι Νικόλα το έχω πληροφορηθεί για τον Ολντμαν, άλλος ένας ηθοποιός που για κάποιο λόγο μου είναι αρκετά συμπαθής...

Εμένα μου άρεσε πολύ ο Λιούις και στο "Εις το όνομα του Πατρός"...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Μάρ 2018, 22:07

Ποιος ετοιμάζει φέτος τρελά στατιστικά για το redux στο τέλος της χρονιάς; :))))

(μέσοι όροι, σύνολα, γραφήματα κτλ. υπολογίζονται αυτόματα, βέβαια)

Επίσης, ίσως θα μπορούσα να δω αν γίνεται να συνδέσω το εξελάκι απευθείας στην ΒΔ της imdb αλλά πραγματικά, θα έπρεπε να κάνω άλλα πράγματα τώρα...



Image
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 06 Μάρ 2018, 02:27

Παράξενη περίοδος. Αν και έχω χάσει τελείως τον ρυθμό μου, κατάφερα και βρήκα μαζεμένες τρεις ταινίες που ήθελα πολύ καιρό να δω και δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ. Δυστυχώς όμως καμία δεν με ενθουσίασε από αυτές και μόνο την πρώτη βρήκα ικανοποιητική (El desencanto” (1976), Chanson d'Armor (1934) και A Time for Peace (1965)). Και μέχρι τώρα, σε σύνολο 55 ταινιών μέσα στο 18, δεν έχω βρει μια που θα μπορούσα να αναφέρω στο επόμενο redux και έχω μέσο όρο 2,1/10, οπότε μάλλον καλά θα έλεγα ότι τα πηγαίνεις Φάρε :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Μάρ 2018, 07:30

Ναι, δεν έχω παράπονο. Πάντως, συνεχίζω να έχω την αίσθηση πως είμαι ελαφρώς χουβαρντάς με τα βαθμουλάκια. Π.χ. θαύμασα το Blade Runner αλλά δεν μπόρεσα να συνδεθώ συναισθηματικά, και παρόλα αυτά του έριξα ένα 8αράκι, και μόνο γιατί μου έκανε εντύπωση που δεν τα θαλάσσωσε. Και για την ιρανική μάλλον υπερβάλω με το 7αράκι αφού στο μεγαλύτερο μέρος της ταινίας έπληττα. Μπορεί να τα προσαρμόσω, βέβαια.

Από εκεί και πέρα, αν στις 55 είχα έναν τόσο χαμηλό μ.ο., όπως εσύ, νομίζω πως προσωπικά θα έκανα κάτι πολύ διαφορετικό. Π.χ. μπορεί να μην ξανάβλεπα ταινία για χρόνια και δηλ. σίγουρα θα έψαχνα να αλλάξω πρώτα κάτι σε μένα. Δηλ. ήδη με προβληματίζουν τα πολύ χαμηλά βαθμουλάκια μου, τί κάνω λάθος (μάλλον απλά κακές επιλογές, στην περίπτωσή μου. Λογικό αφού διαλέγω να δω ταινίες σχετικά ψιλοτυχαία. Αναρωτιέμαι αν δεν προσομοιώνω την ευχάριστη ανάμνηση να πετυχαίνω και να βλέπω τυχαία ταινίες στην τηλεόραση.)

Τέλος, βλέπω πως κι άλλοι κρατούν εξαντλητικά στατιστικά; :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 16 Απρ 2018, 01:57

Νομίζω ότι όντως πια Φάρε αυτή η αδυναμία που έχω να σταυρώσω ταινία αρχίζει να με καταβάλει. Δε μπορώ να με φανταστώ να τις κόβω μαχαίρι, αλλά τα κενά μου διαστήματα έχουν αυξηθεί και σε συχνότητα αλλά και σε διάρκεια, που μου προκαλεί μια ανησυχία για το μέλλον μου σε αυτό το χόμπι. Δυο ταινίες σε ενάμιση μήνα δεν είναι κάτι για να γράψεις, πόσο μάλλον όταν και οι δυο είναι στον άσσο. Και δε νομίζω ότι είναι θέμα λάθους, απλά δυστυχώς αυτός είμαι. Αλλά αν θεωρείς ότι θα μπορούσα να αλλάξω κάτι, είμαι όλος αυτιά, γιατί έχω ξεμείνει από ιδέες και τα απάγκια μου αρχίζουν να στερεύουν επικίνδυνα :ωιμέ:

Το Filmaffinity που χρησιμοποιώ, όχι μόνο κρατάει καλά στατιστικά, αλλά μου επιτρέπει και να βρω ότι θελήσω με σχετικά μικρό κόπο ;)

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Εφήμερο σουξουμούξου

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 18 Απρ 2018, 11:21

Μυρμηγκοφάγος έγραψε: (El desencanto” (1976), Chanson d'Armor (1934) και A Time for Peace (1965)). :


Ειδικά την τρίτη ταινία, μέχρι και ο δημιουργός της θα πρέπει να την είχε ξεχάσει!! :χαχα: :χαχα:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “Διάφορα Άσχετα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες