Αινιγματική αναφορά στις Τρελές Σφαίρες

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Αινιγματική αναφορά στις Τρελές Σφαίρες

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 19 Σεπ 2018, 16:29

Ταινιες τυπου Τρελες Σφαιρες, Απίθανη Πτήση κλπ εχουν τοσες πολλες κωμικες αναφορες στην αμερικανικη ποπ κουλτουρα που μερικες φορες τις ανακαλυπτεις μονο μετα απο 2-3η θεαση. Και φυσικα πολλες δεν τις πιαναμε οταν τις ειδαμε μικροι :)

Τελευταια φορα που παρακολουθησα της Τρελες Σφαιρες 33 1/3 παρατηρησα το εξης, και αναρωτιεμαι μηπως υπαρχει καποια σατιρικη αναφορα που δεν την πιανω: το τελευταιο μερος της τανιας διαδραματιζεται σε καποια απονομη των Οσκαρ. Εκει υπαρχον πολλες σατιρικες αναφορες για τη βιομηχανια του θεαματος, ενω παρουσιαζονται διαφορες φανταστικες ταινιες, οι οποιες εχουν το εξης κομικο μοτιβο

"Fatal Affair", one woman's ordeal to overcome the death of her cat, set against the background of the Hindenburg disaster.

"Final Proposal", one courageous pioneer woman's triumphant victory over bulimia, set against the background of the Donner Party Crossing.

"Basic Analysis", one woman's triumph over a yeast infection, set against the background of the tragic Buffalo Bill season of 1991.

Ακουγεται και μια ταινια με τιτλο "Analysis of a Proposal" αλλα δεν αναφερεται υποθεση :)

Η ανακυκλωση των αληθοφανων τιτλων αλλα και των υποθεσεων, ισως δειχνει οτι εδω οι σεναριογραφοι θελουν να στηλιτευσουν ενα κλισε που υπηρχε στον κινηματογραφο, στις αρχες της δεκαετιας του 90 (η ταινια ειναι του 94). Φαινεται δηλ οτι υπηρχε μια ταση να γυριζονται εμπορικες δραματικες ταινιες με το προσωπικο δραμα μιας γυναικας, το οποιο συνδυαζεται με καποιο ιστορικο συμβαν. Και αυτο σατιριζεται με τις αναφορες στις παραπανω ταινιες !!

Επειδη ομως ποτε δεν ημουν του δραματος, ειμαι περιεργος αν οτνως εκεινη την εποχη υπηρχε καποια τετοια ταση να γινονται δημοφιλεις τετοιες ταινιες :)
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αινιγματική αναφορά στις Τρελές Σφαίρες

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 19 Σεπ 2018, 22:08

(Μας βάζεις δύσκολα :)))) )
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Αινιγματική αναφορά στις Τρελές Σφαίρες

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 19 Σεπ 2018, 23:01

Χμμ δεν αποκλειεται να ηταν απλα ενα σουρεαλιστικο αστειο και δεν αναφερεται σε καποιες συγκεκριμενες ταινιες. Ισως σατιριζει γενικοτερα την ταση του κινηματογραφου να ανακυκλωνεται με παρομοιους τιτλους και ιδεες καθε εποχη, αλλα οχι κατι συγκεκριμενο. :χμ:
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς


Επιστροφή “Διάφορα Άσχετα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες