Αναζητώ παλιές "εξωτικές περιπέτειες"

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Αναζητώ παλιές "εξωτικές περιπέτειες"

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 29 Σεπ 2016, 15:06

Μεγάλωσα σαν φαν του Ιντιάνα Τζόουνς. Μεγαλώνοντας κι άλλο, εμαθα οτι ο Ιντιανα Τζοουνς δεν ειναι παρα αμαλγαμα pulp λογοτεχνικών εργων και b-movies. Θα ηθελα λοιπον να δω μια ανθολογια ταινιων απο οπου αντλει ολα τα προτυπα που καθοριζουν το ειδος: σκληροτράχηλους αντι-ήρωες, κυνήγι θησαυρων, ζουγκλες, ερημους, κακους Γερμανούς ή Βρετανούς αποικιοκράτες, καταδιώξεις σε αρχαία ερείπια, Αμαζόνες, χαμενες κοιλαδες με δεινοσαυρους και τεραστιες αραχνες και πάει λέγοντας. :)))

Μπορω να σκεφτω πολλες ταινιες, ακομα και βιντεοπαιχνιδια, που ανηκουν σε αυτο το ειδος, αλλα οσα ξερω αποτελουν απλα μεταγενεστερα tributes σε αυτο το ειδος, ή πατανε πανω στον Ιντιανα Τζοουνς.

Το πλησιέστερο που βρηκα ηταν το Gold of the Incas με τον Τσαρλτον Ιστον. Λεγεται οτι καποιες σκηνες του πρωτου Ιντιανα Τζοουνς ειναι αντιγραφες απο εκεινη την ταινια αλλα δεν παρατηρησα κατι τετοιο. Ξερω επισης οτι ο Ιντυ βασιζεται πανω στον ηρωα Αλλαν Κουατερμειν, αλλα οι μονες ταινιες που ξερω με αυτον βγηκαν μετα το Raiders of the Lost Ark, και αρα ειναι καπως κιτς αντιγραφες του.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Αναζητώ παλιές "εξωτικές περιπέτειες"

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 30 Σεπ 2016, 11:18

Ο μόνος εναλλακτικός που μου έρχεται τώρα είναι ο Rick O'Connell των The Mummy (τον έκανε ο Brendan Fraser), κι από παιχνίδια εκτός του πασίγνωστου Tomb Raider οπωσδήποτε τα Uncharted!

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αναζητώ παλιές "εξωτικές περιπέτειες"

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Σεπ 2016, 15:14

Αυτά που λες είναι μεταγενέστερα (και για μένα κακέκτυπα) του Ιντιάνα Τζόουνς ενώ ο Ξενέρωτας ψάχνει για προγενέστερα.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αναζητώ παλιές "εξωτικές περιπέτειες"

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 30 Σεπ 2016, 19:39

Ξενέρωτα, ο Λανγκ έχει σκηνοθετήσει διάφορες αντίστοιχες ταινίες - ή τουλάχιστον έτσι νομίζω μιας και δεν τις έχω δει - στα 50’s και 60’s, που ίσως να ήθελες να τσεκάρεις.

The Tiger of Eschnapur (1959)
The Indian Tomb (1959)
Journey to the Lost City (1960)

Αυτές που έχω δει, αλλά δεν θα τολμούσα να στις προτείνω είναι τα Spiders 1 (1919) και Spiders 2 (1920) του ίδιου σκηνοθέτη.

Όταν ανέφερες το secret of the incas σκέφτηκα το μεταγενέστερο The 7th Voyage of Sinbad (1958), το οποίο θεωρητικά θα σου ταιριάξει, αλλά έχουν περάσει πολλά χρόνια από όταν την είδα για να στο επιβεβαιώσω :χαχα:

Τώρα, αν αρχίσεις και βάζεις νερό στο κρασί σου, ίσως συναντηθούμε στο L'Atlantide (1932) το οποίο και μου άρεσε.

Και αν αποφασίσεις να δώσεις λίγη μεγαλύτερη αξία στα στοιχεία γουέστερν που έχει ο Ιντιάνα, θα μπορούσες να τσεκάρεις και τα At Home Among Stangers (1974) και White Sun of the Desert (1970). Μη σε τρομάζει ότι είναι Σοβιετικά, είναι απολαυστικά και τα δύο ;)

Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα επανέλθω, δυστυχώς όμως δεν είναι μια κατηγορία που μου ταιριάζει ιδιαίτερα.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αναζητώ παλιές "εξωτικές περιπέτειες"

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 30 Σεπ 2016, 20:53

Ρε παιδί μου, διαβάζεις: "Antinea. the Queen of Atlantis, rules her secret kingdom hidden beneath the Sahara Desert" και σου κάνει ένα κλικ!
:)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Αναζητώ παλιές "εξωτικές περιπέτειες"

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 30 Σεπ 2016, 20:58

Ενδομυχως περιμενα μια απαντηση απο το Μυρμηγκοφαγο :))))

Αληθεια γιατι δεν προτεινεις τα Spiders? Κατι για θησαυρους των Ινκα βλεπω, το στοιχείο μου :)))) το θεμα ειναι αν μεταδιδει την αναλογη ατμοσφαιρα ή αν εχει την εντυπωση παιδικης παραστασης.

Κοιταζοντας τα λινκς βρηκα και αυτη τη λιστα!!

Εχω υποψη μου και το the African Queen ως κλασσικη του ειδους.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Αναζητώ παλιές "εξωτικές περιπέτειες"

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 01 Οκτ 2016, 07:49

Ότι θεματολογικά σου ταιριάζουν ισχύει - γιαυτό εξάλλου τις ανέφερα - όμως μου βγήκαν πολύ κακοφτιαγμένες. Ίσως παίζει ρόλο ότι στο μυαλό μου το 19-20 έχει ήδη ωριμάσει ο κινηματογράφος και δυσκολεύομαι να δικαιολογήσω τις αδυναμίες τους. Αν ήταν μια δεκαετία νωρίτερα θα τις χειριζόμουν διαφορετικά. Αλλά θα με ενδιέφερε να ακούσω και τη δική σου γνώμη, μιας και πρέπει να είναι από τις πιο παλιές ταινίες του είδους που θα βρεις :))))

Η θεά τύχη σε επιβράβευσε για τη παρατηρητικότητά σου :μπράβο: . Έχω δει ελάχιστες ταινίες από αυτή τη λίστα, αλλά το Kiss me deadly έπρεπε να το θυμηθώ :γρμβ:

Φάρε, δηλαδή σκοπεύεις να το βάλεις στο πρόγραμμα; :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Αναζητώ παλιές "εξωτικές περιπέτειες"

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 01 Οκτ 2016, 20:39

Αν δεν ήταν ομιλούσα ίσως έβαζα από πίσω κανα ψυχεδελικό ροκ και δοκιμαζα να την δω. :))))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Αναζητώ παλιές "εξωτικές περιπέτειες"

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 07 Νοέ 2016, 01:11

Ειδα το John Carter of Mars βασισμενο στον ηρωα του E.R. Burroughs. Μπορει να μην ειναι παλια ταινια, ουτε εξωτικη περιπετεια, αλλα εχει εντονη την pulp-ίλα της εποχης. Campy αισθητικη και επιστημονικομαγικά αεροσκάφη που θυμιζουν πιο πολυ την τεχνολογια οπως την φανταζονταν οι τοτε συγγραφείς, παρα με φουτουριστικα διαστημοπλοια. Οπως διαβασα, ο Frank Frazetta συμμετειχε στην παραγωγη.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Αναζητώ παλιές "εξωτικές περιπέτειες"

Ανάρτησηαπό Θεατής » 07 Νοέ 2016, 01:57

Το ίδιο εβλεπα κι εγώ...μια χαρά ηταν...πέρασε ευχάριστα η ώρα
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...


Επιστροφή “Αναζητήσεις”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες