Αναζητηση ταινιας

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 61

Αναζητηση ταινιας

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 16 Ιαν 2016, 01:35

Παιδια, ψαχνω τον τιτλο μια κωμωδιας της δεκαετιας του 80 ή 90, δεν ειμαι σιγουρος. Επαιζαν ενας μαυρος ηθοποιος κι ενας ξανθοκοκκινος. Η υποθεση εχει να κανει μ' εναν κουφο ( ο ξανθοκοκκινος) κι εναν τυφλο ( ο μαυρος) οι οποιοι γινονται μαρτυρες μιας δολοφονιας και μπλεκουν σε απιστευτες περιπετειες. Την ειχα δει την ταινια πιτσιρικας κι απο τοτε μονο μια φορα την πετυχα πριν χρονια στο Μεγκα αλλα δεν συγκρατησα τον τιτλο. Εχετε καμια ιδεα ποια ταινια ειναι;
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 366

Re: Αναζητηση ταινιας

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 16 Ιαν 2016, 01:52

Ιαβέρη μάλλον εννοείς την:

See No Evil, Hear No Evil \ Δεν βλέπω τίποτα, δεν ακούω τίποτα (1989)
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas..."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 2735

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Ιαν 2016, 10:13

Είναι η ταινία που λέει η Χήθκλιφ και είναι από τις αγαπημένες μου κωμωδίες! :))))
"Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
Honey bee…"

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 16 Ιαν 2016, 16:04

Χηθ, εισαι αστερι, αυτη ειναι! :γιούπι: Εγω γελασει πολυ μ' αυτο το εργο, αποψε θα το ξαναδω. Ευχαριστω, παιδια! :))
Φαρε, μου φαινεταινστις κωμωδιες ψιλοεχουμε κοινα γουστα! :μπράβο:

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 2735

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Ιαν 2016, 19:16

Μάλλον. :))))

Μου αρέσει πολύ ο Gene Wilder εκείνου του καιρού έτσι, εάν δεν τις έχεις δει ακόμα, σου συνιστώ και τις δύο προηγούμενές του:

:ναι:
"Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
Honey bee…"

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 17 Ιαν 2016, 02:00

Το πρωτο το εχω δει, Φαρε, ειμαι σιγουρος. Βεβαια δεν θυμαμαι λεπτομερειες αλλα ευκαιρια ειναι να το δω κι αυτο. :)

Δημήτρης Αυγερινός
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 7

Ανάρτησηαπό Δημήτρης Αυγερινός » 04 Μάι 2016, 20:57

Καλησπερα παιδια!
Μηπως γνωριζετε τον τιτλο μιας καινουργιας ταινιας που σχετιζεται με την ζωη ενος παχυσαρκου ανδρα που στο παρελθον πρεπει να ειχε πεσει και θυμα μπουλινγκ; Η ταινια δεν ξερω αν εχει βγει ακομα, απλα πριν λιγες μερες εψαχνα για καμια καινουργια ενδιαφερουσα ταινια και επεσα πανω της, ξεχνωντας δυστυχως τον τιτλο της!
Εχω την εντυπωση οτι πρεπει να ειχε γινει αναφορα για αυτη ειτε σε αυτο το φορουμ ειτε στην λεσχη του βιβλιου!

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 566

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 06 Μάι 2016, 02:55

Δημήτρη, μήπως θυμάσαι γλώσσα, ή χώρα; Ας τζογάρω στα τυφλά για αρχή με το Cuban Fury (2014) :ρ

Δημήτρης Αυγερινός
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 7

Ανάρτησηαπό Δημήτρης Αυγερινός » 07 Μάι 2016, 01:39

Φιλε Μυρμηγκοφαγε δεν ειναι αυτη! Γενικα η ταινια πρεπει να ειναι δραματικη, η γλωσσα Αγγλικα νομιζω και μαλλον δεν εχει βγει ακομα. Την ειχα βρει σε λιστα με ταινιες που αναμενεται να βγουν το 2016 αλλα τωρα δεν την βρισκω δυστυχως :(

Αβατάρι χρήστη
Τέλσον
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 13

Ανάρτησηαπό Τέλσον » 19 Ιούν 2017, 17:45

Καλησπέρα στο φόρουμ!
Ψάχνω απελπισμένα δύο ταινίες που είχα δει στα μικράτα μου, αν μπορέσετε να με βοηθήσετε θα το εκτιμήσω πολύ!
Η πρώτη ταινία, πρέπει να είναι ταινία των 90's, λογικά sci-fi με θέμα μια γυναίκα η οποία για μερικές μόνο μέρες έχει στο σπίτι της ένα παιδί ( όχι βιολογικά δικό της) το οποίο μετά από ένα χρονικό διάστημα εξαφανίζεται. Ουσιαστικά είναι σαν μια ευχή της γυναίκας να το πω, η οποία τελειώνει και ως δια μαγείας το παιδί πρόκειται να εξαφανιστεί και προσπαθούν να περάσουν όσο το δυνατόν περισσότερο καλά τις τελευταίες μέρες που τους μένουν μαζί.Επίσης θυμάμαι χαρακτηριστικά μια σκήνη να δείχνει αυτή τη γυναίκα και το παιδί να κολυμπούν κάτω από την στάθμη της θάλασσας και στον βυθό να βλέπουν τεράστια αγάλματα/παιχνίδια/πόλη ( ; ) . Δυστυχώς είναι οι μόνες αναμνήσεις που έχω γιατί την είχα δει πολύ μικρός.

Όσο για την δεύτερη ταινία, δεν μπορώ να την κατατάξω σε κάποιο είδος. Σίγουρα όχι κωμωδία. Ίσως δράμα. Θυμάμαι λοιπόν δύο σκηνές, μια έγκυο γυναίκα με τον άντρα της ( + μερικοί ακόμη) σε ενα μικρό σκάφος το οποίο αναποδογυρίζει και το ζεύγος αποχωρίζεται. Σε μια φάση βλέπουμε την έγκυο να κολυμπά και να συναντά έναν άντρα στη θάλασσα, ο οποίος ήταν στο σκάφος και ενώ προσπαθεί δήθεν να την βοηθήσει, την στραγγαλίζει. Στη συνέχεια, όταν βρίσκει τον άντρα της, υποστηρίζει ότι χτύπησε το κεφάλι της στα βράχια και πως ήταν ατύχημα. Άλλη μια ανάμνηση που έχω είναι τον άντρα - που πέθανε η γυναίκα του- να παίρνει μάτι μια γυναίκα μεγαλύτερη σε ηλικία από αυτόν η οποία πλένεται μέσα σε μια καλύβα με ένα σφουγγάρι. Αυτά θυμάμαι μόνο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Don't leave me in the dark, don't leave me this way

Επιστροφή “Αναζητήσεις”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες