Αναζητηση δύο ταινιών [Βρέθηκε η μία]

Αβατάρι χρήστη
Τέλσον
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 14
Εγγραφή: 18 Ιούν 2017, 16:16

Αναζητηση δύο ταινιών [Βρέθηκε η μία]

Ανάρτησηαπό Τέλσον » 19 Ιούν 2017, 17:45

Καλησπέρα στο φόρουμ!
Ψάχνω απελπισμένα δύο ταινίες που είχα δει στα μικράτα μου, αν μπορέσετε να με βοηθήσετε θα το εκτιμήσω πολύ!
Η πρώτη ταινία, πρέπει να είναι ταινία των 90's, λογικά sci-fi με θέμα μια γυναίκα η οποία για μερικές μόνο μέρες έχει στο σπίτι της ένα παιδί ( όχι βιολογικά δικό της) το οποίο μετά από ένα χρονικό διάστημα εξαφανίζεται. Ουσιαστικά είναι σαν μια ευχή της γυναίκας να το πω, η οποία τελειώνει και ως δια μαγείας το παιδί πρόκειται να εξαφανιστεί και προσπαθούν να περάσουν όσο το δυνατόν περισσότερο καλά τις τελευταίες μέρες που τους μένουν μαζί.Επίσης θυμάμαι χαρακτηριστικά μια σκήνη να δείχνει αυτή τη γυναίκα και το παιδί να κολυμπούν κάτω από την στάθμη της θάλασσας και στον βυθό να βλέπουν τεράστια αγάλματα/παιχνίδια/πόλη ( ; ) . Δυστυχώς είναι οι μόνες αναμνήσεις που έχω γιατί την είχα δει πολύ μικρός.

Όσο για την δεύτερη ταινία, δεν μπορώ να την κατατάξω σε κάποιο είδος. Σίγουρα όχι κωμωδία. Ίσως δράμα. Θυμάμαι λοιπόν δύο σκηνές, μια έγκυο γυναίκα με τον άντρα της ( + μερικοί ακόμη) σε ενα μικρό σκάφος το οποίο αναποδογυρίζει και το ζεύγος αποχωρίζεται. Σε μια φάση βλέπουμε την έγκυο να κολυμπά και να συναντά έναν άντρα στη θάλασσα, ο οποίος ήταν στο σκάφος και ενώ προσπαθεί δήθεν να την βοηθήσει, την στραγγαλίζει. Στη συνέχεια, όταν βρίσκει τον άντρα της, υποστηρίζει ότι χτύπησε το κεφάλι της στα βράχια και πως ήταν ατύχημα. Άλλη μια ανάμνηση που έχω είναι τον άντρα - που πέθανε η γυναίκα του- να παίρνει μάτι μια γυναίκα μεγαλύτερη σε ηλικία από αυτόν η οποία πλένεται μέσα σε μια καλύβα με ένα σφουγγάρι. Αυτά θυμάμαι μόνο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Don't leave me in the dark, don't leave me this way

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Αναζητηση ταινιας

Ανάρτησηαπό Θεατής » 19 Ιούν 2017, 20:47

Το πρώτο μου θυμίζει αρκετά το Artificial intelligence υποθέτοντας οτι έχεις μπερδέψει λόγω ετων τις ακριβείς σκηνές...

Το δεύτερο ειδικά η σκηνή με την έγκυο επίσης μου θυμίζει παρα πολύ μια ταινία που έχω δει αλλά δεν θυμαμαι κι εγώ δυστυχώς τον τίτλο... :ωιμέ:
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Τέλσον
Κοινωνός
Αναρτήσεις: 14
Εγγραφή: 18 Ιούν 2017, 16:16

Re: Αναζητηση ταινιας

Ανάρτησηαπό Τέλσον » 19 Ιούν 2017, 21:41

Δεν το πιστεύω, μετά από σχεδόν 15 χρόνια βρήκα αυτή την ταινία!! Ήμουν γύρω στα 5 όταν την είχα δει οπότε λογικό να παρερμήνευσα μερικές σκηνές, ειδικά αν είχα από τότε καλπάζουσα φαντασία έχοντας ως αποτέλεσμα άλλα να βλέπω και άλλα να αποθηκεύω στον εγκέφαλο. Θεατή, σ'ευχαριστώ από καρδιας! :))
Don't leave me in the dark, don't leave me this way

Αβατάρι χρήστη
Θεατής
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 647
Εγγραφή: 07 Οκτ 2016, 19:34

Re: Αναζητηση ταινιας

Ανάρτησηαπό Θεατής » 19 Ιούν 2017, 21:51

Δεν κανει τίποτα φίλε/φίλη μου...στεναχωριεμαι μονο που δεν μπορώ να θυμηθώ και την δεύτερη γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος οτι την έχω δει...
Το να διαβάζεις μεταφρασμένη ποίηση είναι σαν να κολυμπάς με αδιάβροχο...

Αβατάρι χρήστη
Βάγγυ
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 278
Εγγραφή: 08 Οκτ 2014, 01:01

Αναζητηση ταινιας

Ανάρτησηαπό Βάγγυ » 19 Ιούν 2017, 23:27

Τέλσον έγραψε:
Όσο για την δεύτερη ταινία, δεν μπορώ να την κατατάξω σε κάποιο είδος. Σίγουρα όχι κωμωδία. Ίσως δράμα. Θυμάμαι λοιπόν δύο σκηνές, μια έγκυο γυναίκα με τον άντρα της ( + μερικοί ακόμη) σε ενα μικρό σκάφος το οποίο αναποδογυρίζει και το ζεύγος αποχωρίζεται. Σε μια φάση βλέπουμε την έγκυο να κολυμπά και να συναντά έναν άντρα στη θάλασσα, ο οποίος ήταν στο σκάφος και ενώ προσπαθεί δήθεν να την βοηθήσει, την στραγγαλίζει. Στη συνέχεια, όταν βρίσκει τον άντρα της, υποστηρίζει ότι χτύπησε το κεφάλι της στα βράχια και πως ήταν ατύχημα. Άλλη μια ανάμνηση που έχω είναι τον άντρα - που πέθανε η γυναίκα του- να παίρνει μάτι μια γυναίκα μεγαλύτερη σε ηλικία από αυτόν η οποία πλένεται μέσα σε μια καλύβα με ένα σφουγγάρι. Αυτά θυμάμαι μόνο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Κάτι σαν την επιστροφή στη γαλάζια λίμνη μου θυμίζει αυτό, χωρίς να είμαι βέβαιη. :χμ:
"There was no harbor for hope" R. Lupton

Αβατάρι χρήστη
Τόνιασινε
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 410
Εγγραφή: 06 Οκτ 2016, 12:52

Re: Αναζητηση ταινιας

Ανάρτησηαπό Τόνιασινε » 20 Ιούν 2017, 00:54

Τέλσον, μήπως το: Χωρίς ελπίδα διαφυγής/A perfect getaway (2009) ??


Επιστροφή “Αναζητήσεις”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες