Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια σειρά/ταινία

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 29 Μάι 2018, 15:55

Πρόσεξα πως στην σειρά Cobra Kai κατα την διάρκεια του τουρνουά καράτε οι αθλητές δεν φορούσανε ούτε γάντια, ούτε κάσκες, τίποτα προστατευτικό.
Κλωτσιές, μπουνιές στο πρόσωπο έπεφταν αβέρτα...
Παρόλα αυτά δεν άνοιξε ρουθούνι! Τι στο καλό;
Καταρχήν αν κάποιος φάει κλωτσιά στο πρόσωπο θα ματώσουν χείλη, μύτη και δεν συμμαζεύεται! :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 06 Ιούν 2018, 09:59

Σε ταινιες τυπου Ιντιανα Τζοουνς με ναζι, κακους επιστημονες κλπ, βλεπω οτι ο αρχι-ανταγωνιστης εχει εξουσια πανω στους στρατιωτες, που δεν ξερω ποσο αυτο ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

Στο πρωτο Ιντιανα Τζοουνς, πχ ο αρχιανταγωνιστης ειναι ο αρχαιολογος Μπελοκ που ειναι κατι σαν σκοτεινη πλευρα του Ιντιανα Τζοουνς, και φαινεται οτι ειναι πιο εξυπνος και πιο αρμοδιος απο ολους τους ναζι. Πχ ειναι εκεινος που μολις βγαινει απο τη σηνη του βλεπει οτι απο μακρυα η ομαδα του Ιντιανα Τζοουνς εχει ξεκινησει ανασκαφη (τοσοι σκοποι δεν το ειδαν, επρεπε ο αρχαιολογος να βγει απο τη σκηνη του για να το δει) και αμεσως "διαταζει" τους στρατιωτες να πανε να τον πιασουν (δεν λεει στον ιεραρχικα ανωτερο διοικητη τους να τους διαταξει).

Τωρα δεν ξερω ακριβως τι παιζει με τους τρατιωτικους νομους, γιατι δεν αποκλειεται σε τετοιες ειδικες αποστολες, να προβλεπεται ως επικεφαλης καποιος ειδικος πρακτορας η επιστημονας με τετοιες εξουσιες.

Αργοτερα στη σκηνη που ο Τζοουνς απειλει να τιναξει την κιβωτο στν αερα ο Μπελοκ κανει το αδιανοητο: αρπαζει το οπλο απο ενα ναζι στρατιωτη για να υποχρεωσει ολους τους ναζι να πανε πισω και να διαπραγματευτει μονος του με τον Τζοουνς. Αυτο πρεπει να ειναι πραγματικο εγκλημα στους στρατιωτικους νομους. Ενας "κακος ναζι" αξιωματικος με τιποτα δε θα αφηνε ενα πολιτη να κανει τσαμπουκαδες στη μοναδα του, σσο σημαντικος κι αν ηταν για την αποστολη.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Ιούν 2018, 10:52

Όταν κάποιος ηθοποιός έχει συμπεριφορά η οποία φανερώνει πως... έχει κάνει την πρόβα του...

Θυμάμαι στο Swallow Grave (1994) κάποιος ανεβαίνει πρώτη φορά σε μια σοφίτα, προχωράει μέσα, απλώνει το χέρι και ανάβει το φως από έναν διακόπτη πάνω σε ένα δοκάρι, ο οποίος δεν φαίνεται και κανονικά δεν μπορεί να γνωρίζει πως βρίσκεται εκεί.

Στο Servir y Proteger η Αλίθια συλλαμβάνει έναν κακοποιό και την στιγμή που τον μπουζουριάζει αυτός βάζει πίσω τα χέρια και τα σταυρώνει, βοηθώντας την να του περάσει χειροπέδες, ενώ κατά τ' άλλα όλη η συμπεριφορά του είναι να ξεφύγει.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 355
Εγγραφή: 17 Ιούν 2013, 17:32

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 11 Ιούν 2018, 19:37

Αυτο μου θυμιζει κατι περιπτωσεις οπου ειναι 2 και παλευουν και στοχευουν παντα στην ασπιδα του αλλου. :))))
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Ιούν 2018, 22:03

Όταν ένα όπλο παθαίνει εμπλοκή δίχως προφανή λόγο άλλο από το να εξυπηρετηθεί το σενάριο.

Τα όπλα γενικότερα... δουλεύουν. Για να πάθει εμπλοκή ένα όπλο θα πρέπει είτε να είναι αρκετά βρόμικο, είτε να έχει υπερθερμανθεί από απανωτές βολές είτε, τέλος πάντων, να συντρέχει κάποιος λόγος.

βλέπω στο Barry έναν φονιά, ο μισός έξω από τον ουρανό του αυτοκινήτου, πάει να ρίξει με ένα καινούργιο, λαμπερό σνάιπερ και φυσικά... αυτό παθαίνει εμπλοκή ώστε αυτός που το κρατάει να σκοτωθεί από τον Μπάρη.

Εντάξει... :μαναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Ιούν 2018, 00:03

Όταν ένας φονιάς, ένα ζώο ή τέρας, καθυστερούν δίχως λόγο να κάνουν ζημιά στον ήρωα ώστε αυτός να προλάβει να την σκαπουλάρει.

Έβλεπα π.χ. τώρα στο Annihilation (2018): μια μεταλλαγμένη αρκούδα, που έχει γίνει ένα φρικαλέο τέρας, επιτίθεται στην πρωταγωνίστρια η οποία είναι ξάπλα και παντελώς ανυπεράσπιστη. Μοιάζει να κάνει μερικές σύντομες επιθέσεις και για κάποιον ανεξήγητο λόγο να μην την αρπάζει, μέχρι να του έρθουν σφαίρες από κάποια άλλη της ομάδας. Μα ένα ζώο κυνηγός όπως ένα σκυλί, ένας λύκος ή μια αρκούδα, αν σου επιτεθεί κι είσαι αφύλακτος, θα σε αρπάξει μέσα σε μισό δευτερόλεπτο από κάπου, όπου βρει. Αυτό το έχω συναντήσει κάμποσες φορές σε σειρές/ταινίες.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 17 Ιούν 2018, 01:26

Μεταλλαγμένη αρκούδα, μεταλλαγμένα ένστικτα :ρ

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 17 Ιούν 2018, 10:22

Δεν είναι οτι δεν ορμάει να την αρπάξει. Απλά για κάποιον ακαθόριστο λόγο αντί να την δαγκώσει την σμπρώχνει ή έπειτα ενώ φαίνεται πως κάτι κάνει με το μουσούδι της πάνω στην παντελώς ανυπεράσπιστη, ριγμένη στο έδαφος, Πόρτμαν, τελικώς μοιάζει να μην καταφέρνει τίποτα. Εντωμεταξύ στο τεράστιο στόμα της θα χωρούσε μέσα όλο το κεφαλάκι της Πόρτμαν. Η κάμερα που κουνιέται θολώνει κάπως την επίθεση, αλλά... δεν στέκει. Στην προηγούμενη την κοπέλα επιτέθηκε πολύ αποτελεσματικά και την σκότωσε εύκολα.

Θα μου πεις, γιατί, η επίθεση του υπερτερατώδους αλιγάτορα, πιο πριν, που προκάλεσε ούτε γρατζουνιά σε κανέναν, ήταν πιο πειστική; :)))
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 17 Ιούν 2018, 10:54

Υπερτερατώδεις αρκούδες!
Υπερτερατώδεις αλιγάτορες! :αργκ:

Φάρε εις ποίον κινηματογραφικόν "τέλμα" έχεις πέσει;;; :))))
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 820
Εγγραφή: 27 Ιούν 2014, 23:38

Re: Μικρές ατέλειες που με ενοχλούν σε μια ταινία (ή σειρά)

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 18 Ιούν 2018, 01:53

Δεν είναι ατέλεια, αλλά έχουν αρχίσει να μου τη δίνουν στα νεύρα όλες αυτές οι κατοπτικές λήψεις με drone στις μοντέρνες ταινίες :ανέκφραστος:


Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες