Black Mirror (2011- )

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 29 Ιαν 2018, 23:47

Είδα το σ04ε02 "Arkangel". Εντάξει, καλούτσικο. Εντωμεταξύ, είναι σκηνοθετημένο από την Τζόντη Φόστερ.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 18 Φεβ 2018, 11:16

Είδα κι εγώ το 2ο επεισόδιο της 4ής σεζόν!

Καλό ήταν αλλά γενικά αρκετά προβλέψιμο...
Από την αρχή κατάλαβα που το πήγαινε. Επίσης τα μηνύματα που ήθελε να περάσει είναι λίγο πολύ γνωστά.
Στην βάση του όμως ήταν ένα καλό επεισόδιο και θα βάλω ένα 6/10!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 26 Μάρ 2018, 14:32

Είδα το 4ο επεισόδιο του 4ου κύκλου. "Hang the Dj". :ναι:

Μου άρεσε αρκετά. Απρόβλεπτο, σφιχτοδεμένο και αρκετά έξυπνο.
Στα τελευταία μόλις λεπτά του επεισοδίου διαπιστώνει κανείς περί τίνος πρόκειται!
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 06 Απρ 2018, 00:29

Είδα το σ04ε03 ("Crocodile", με το τσιπάκι που διάβαζε τις αναμνήσεις σου για να χρησιμοποιηθούν ως μαρτυρία). Καλό όπως πάντα. :πάνω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 15 Απρ 2018, 23:35

Είδα κι εγώ το Hang the DJ (σ04ε04) με το σύστημα δοκιμάζει ζευγάρια μέχρι να βρεθεί το απόλυτο ταίρι. Εντάξει. Αυτή η σειρά μου αρέσει σε κάθε της επεισόδιο.
:ναι:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 18 Απρ 2018, 11:18

Φάρε αυτό ειδικά τα επεισόδιο ήταν πολύ δυνατό.
Και όπως είχα πει σφιχτοδεμένο. Όλα τα επεισόδια της σειράς είναι βασισμένα σε πανέξυπνες ιδέες αλλά κάποιες φορές χάνεται λίγο η μπάλα και ξεχειλώνει η υπερβολή. :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 21 Απρ 2018, 23:18

Είδα και το metalhead (σ04ε05)

Να κι ένα επεισόδιο που δεν μου άρεσε.

Εξαρχής, είχα την αίσθηση πως έβλεπα κάποια παρατεταμένη σκηνή καταδίωξης από κάποιο παιχνίδι υπολογιστή.

Η μεταποκάλυψη από μόνη της δεν μπορεί να πει κάτι όταν έχουμε δει άπειρες ταινίες σε αυτό το τοπίο.

Δηλ. πραγματικά, ποια ήταν η ιδέα; Εξού μάλλον και στην imdb то συγκεκριμένο επεισόδιο σκοράρει δύο βαθμούς κάτω από τα υπόλοιπα επεισόδια.

Κοιτάζω τώρα τις κριτικές των χρηστών, στην imdb, και κάποιος που του άρεσε το χαρακτηρίζει "ποιητικό". Αυτό να το δεχτώ. Περισσότερο συμφωνώ με τον τίτλο που έδωσε κάποιος άλλος στην κριτική του: "A short story about nothing, that went nowhere" :χαχα:

Απλά αδιάφορο, για μένα.

:όχισουλέω:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3453
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 09:00

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 28 Απρ 2018, 23:12

Και έκλεισα την σεζόν με το "Black Museum" (σ04ε06).

Μου θύμισε ευχάριστα κάτι κόμιξ που έχουν έναν αφηγητή που διηγείται ιστορίες φρίκης. Αρκετά καλό επεισόδιο. Όχι τόσο για το τέλος, αλλά για το υπόλοιπο στήσιμο.
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Φαίη
Μύστης
Αναρτήσεις: 80
Εγγραφή: 02 Απρ 2013, 12:45
Θέση: Ιωάννινα

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Φαίη » 22 Μάι 2018, 12:47

Ολοκλήρωσα τη σειρά χθες και ομολογώ πως θέλω κι άλλοοοοοο!! :ναι:
Ξεκίνησα με δυσπιστία βλέποντας το πρώτο επεισόδιο. Συζητώντας το, μάλιστα, με κάποιους σε σε μια (άλλη) σινεφιλική ομάδα, είχα διαβάσει κάτι σχόλια του τύπου ''εάν δεν σού άρεσε το συγκεκριμένο επεισόδιο, μάλλον δεν είναι η σειρά για σένα''. Ευτυχώς που δεν έδωσα σημασία τελικά και προχώρησα!
Το δεύτερο επεισόδιο μού φάνηκε κάπως καταθλιπτικό (αυτό με τα ποδήλατα) και πάλι ήμουν υπό σκέψη, καθώς δεν ήθελα να γίνομαι κουρέλι κάθε βράδυ :ωιμέ:
Από κει και πέρα όμως εθίστηκα! Πανέξυπνη σειρά πραγματικά. Μού άρεσε που τα επεισόδια ήταν αυτοτελή και θύμιζαν (κάποια και λόγω διάρκειας) ταινίες. Αυτό που μού άρεσε επίσης ήταν το ότι η όλη σειρά πραγματεύεται ένα μέλλον πολύ κοντά σε αυτό που ζούμε. Γενικότερα δεν τρελαίνομαι με τις ταινίες/σειρές επιστημονικής φαντασίας, ειδικά όταν γίνεται αναφορά σε πράγματα που θα μπορούσαν να συμβούν κάααααποτε. Tο Black Mirror, αντιθέτως, έχει να κάνει με θέματα που ήδη μάς απασχολούν. Είναι σχεδόν τρομαχτικό να βλέπεις το πόσο πολύ μάς επηρεάζει (και θα συνεχίσει να το κάνει) η τεχνολογία στην καθημερινότητά μας.

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: Black Mirror (2011- )

Ανάρτησηαπό Ίζι » 09 Δεκ 2018, 15:09

Είδα το πρώτο επεισόδιο της τέταρτης σεζόν. Εντάξει τέλειο!!! Και μ' αρέσει που ακόμα και τα πιο πλακατζίδικα και ελαφριά επεισόδια (όπως αυτό) θέτουν ένα δύσκολο φιλοσοφικό ερώτημα - εδώ, ας πούμε, για την ουσία και τα όρια του εαυτού. :πάνω:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson


Επιστροφή “Ε.Φ., Φανταστικό”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες