Vikings (Βίκινγκς)

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Vikings (Βίκινγκς)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 09 Απρ 2013, 21:41

Image
Τίτλος: Vikings
Έτη προβολής: 2013
Δημιουργός: Michael Hirst
Ηθοποιοί: Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Clive Standen
imbd


Υποθεση
Η νεα σειρα αντιπαλος του got ερχεται απο το History channel

Οι Βικινγκς, ο πολεμικος λαος που λεγεται πως ανακαλυψε πρωτος την Αμερικη, εγινε σειρα, και αυτη την στιγμη (πρεπει) να ειμαστε στον πρωτο κυκλο.

Παρακολουθουμε τις περιπετειες ενος νεαρου πριγκιπα Βικινγκ της εποχης εκεινης. Αξιζει να αναφερουμε οτι οι γυναικες τους, ειναι και αυτες πολεμιστριες

Δεν ξερω αλλα.. αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα παει πολυ καλα. Οι ιστορικες σειρες ειναι η αδυναμια μου, και θελω να την δω

Και ενα Τρέιλερ


Τελευταία αλλαγή από Λορένα στις 09 Απρ 2013, 22:08, στο σύνολο 1 αλλαγή.

Αβατάρι χρήστη
Αλίκη
Μύστης
Αναρτήσεις: 180
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 21:33
Επικοινωνία:

Re: Vikings (βικινγκς)

Ανάρτησηαπό Αλίκη » 09 Απρ 2013, 21:45

Λορένα έγραψε:Οι Βικινγκς, ο πολεμικος λαος που λεγεται πως ανακαλυψε πρωτος την Αμερικη,


Α, έτσι εξηγείται το κόμιξ που διάβασα χθες με τον Αστερίξ!!!!

Δεν την ξέρω καθόλου τη σειρά, αλλά δεν πολυτρελένομαι για Βίκινγκς γενικά... πολύ κρύο βρε παιδί μου..

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Vikings (Βίκινγκς)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 09 Απρ 2013, 21:50

Τρελαίνομαι για Βίκινγκς !!! :γιούπι:

Ευχαριστούμε Λορένα! :)

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 09:41

Re: Vikings (Βίκινγκς)

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 15 Απρ 2013, 14:34

Έχει αποδειχτεί ότι δημιούργησαν μια βραχύβια εγκατάσταση στο σημερινό Καναδά γύρω στα 1010 μΧ (με ηγέτη τον Λέιφ Έρικσον)

Το Αστερίξ (μάλλον θα εννοείς το Μεγάλο ταξίδι, αλλά έχουμε Βίκινγκς και στο Ο Αστερίξ και οι Νορμανδοί) είναι χιουμοριστικός αναχρονισμός αφού ο Αστερίξ ζει την δεκαετία του 50 πΧ ενώ πρώτη φορά οι Βίκινγκ εμφανίζονται στην ιστορία το 793 μΧ (φυσικά προϋπήρχαν αλλά δεν απασχολούσαν τον υπόλοιπο κόσμο)
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Μαργαρίτα
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 225
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 18:54
Θέση: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Vikings (Βίκινγκς)

Ανάρτησηαπό Μαργαρίτα » 15 Απρ 2013, 14:45

Αχ τι μου κάνετε κι άλλη σειρά μπάινει στη λίστα μου!! :μαναι:

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411
Εγγραφή: 31 Μάρ 2013, 15:16

Re: Vikings (Βίκινγκς)

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 22 Απρ 2013, 10:07

Είδα εχθές τα δύο πρώτα επεισόδια. Αρκετά καλή φαίνεται! :πάνω:

Αβατάρι χρήστη
Λορένα
Μύστης
Αναρτήσεις: 163
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 01:08

Re: Vikings (Βίκινγκς)

Ανάρτησηαπό Λορένα » 19 Ιούν 2013, 00:36

Λοιπον.. την παρακολουθω και αυτη την σειρα και η συγκριση με το got δεν λειπει. Κυριως η συγκριση γινεται οτι εδω παρακολουθουμε μια ιστορια, και οχι παραλληλες

Καλη φαινεται... 10αρι δεν της βαζω, αλλα ενα 8 απο μενα το παιρνει.

Υπαρχει βια, σκοτωμοι ανευ λογου και αιτιας, αιμα κτλ κτλ, ο΄τι αναμενομενο δηλ για πολεμικη σειρα.

κατι που θελω να τονισω, ειναι πως δυσκολευεσαι λιγακι να συμπαθησεις τους βικινγκς γιατι οι επιδρομες τους και οι φονοι αθωων, δεν ειναι και το καλυτερο που θες να βλεπεις.

Εντυπωση τελος μου κανει η κομμωση :)))) της γυναικας του Ροκθαλντ, που αν και απλες πλεξουδες μονο... μονο σε κομμωτηριο τις φτιαχνεις τοσο περιτεχνες που ειναι,

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Vikings (Βίκινγκς)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 11 Ιαν 2016, 21:36

Εχω πωρωθεί, όσο δεν πάει, με αυτή την σειρά και αναμένω με ανυπομονησια την πρεμιέρα της 4ης σεζόν, στις 18/2.

Δεν είναι καθόλου τυχαίο που έχει τέτοια επιτυχία παγκοσμίως. Τα πάντα είναι προσεγμένα από την σκηνοθεσία μέχρι τα κουστούμια, και τις κομμώσεις. Ένα άλλο θετικό είναι η ολοκληρωμένη απεικόνιση του Ράγκναρ Λόθμπροκ, τόσο του πολεμιστή και μετέπειτα ηγέτη όσο και του ανθρώπου. Από γυναίκες ξεχωρίζω την πολεμίστρια Λάγκερθα για την τόλμη της.

Ο Travis Fimmel - που αδιαμφισβήτητα κλέβει την παράσταση - αποδεικνύει ότι μπορεί ένα πρώην μοντέλο να είναι και πολύ καλός ηθοποιός. Εχω να πω βέβαια ότι το λουκ στην σειρά τον αδικεί. Μπορεί να μην θυμίζει πια σε τίποτα τον νεότερο εαυτό του αλλά μεγαλώνει όμορφα και σίγουρα είναι μακράν καλύτερος με την κανονική του εμφάνιση.

Από διάφορα που έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι υπάρχει και αρκετή μυθολογία γύρω από την ζωή και τα κατορθώματα του Ράγκναρ Λόθμπροκ καθώς και διαφορετικές εκδοχές για την καταγωγή του, για το πως απέκτησε το παρατσούκλι "Λόθμπροκ" ακόμα και για το αν ήταν αυτό το πραγματικό όνομά του. Πάντως, ο γιος του Μπιορν αναφέρεται σαν γιος της Πριγκίπισσας Ασλαγκ, της δεύτερης συζύγου του, και όχι της Λάγκερθα όπως δείχνει η σειρά.
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Μεταλλαγμένη
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 212
Εγγραφή: 01 Μάι 2014, 20:38

Re: Vikings (Βίκινγκς)

Ανάρτησηαπό Μεταλλαγμένη » 03 Δεκ 2016, 15:09

Επιτέλους, επέστρεψε η 4η σεζόν με ένα πάρα πολύ καλό επεισόδιο! Το επόμενο αναμένεται επικό αν κρίνω από το τρέιλερ!

Εχει μπει σε άλλη φάση η σειρά με τους κεντρικούς χαρακτήρες να έχουν πλέον ωριμάσει με την παρέλευση των ετών χωρίς, ωστόσο, να έχουν χάσει την μαχητικότητα και ορμή της νιότης ενώ αναδύεται και ένας πολύ ενδιαφέρων χαρακτήρας (αν και αντιπαθής σε μένα τουλάχιστον για την ώρα) που φαίνεται ότι θα παίξει σημαντικό ρόλο στο υπόλοιπο της σεζόν.

Το πόσο συνεχίζω να λατρεύω Λάγκερθα, δεν περιγράφεται :προσκυνώ:
Sam: Dude, you killed Hitler!
Dean: Yeah...!Awesome!
(Supernatural)

Αβατάρι χρήστη
Ζόφος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 698
Εγγραφή: 03 Σεπ 2014, 20:18

Re: Vikings (Βίκινγκς)

Ανάρτησηαπό Ζόφος » 19 Μάρ 2017, 22:51

Αφοσιώθηκα κι εγώ στο Vikings τις τελευταίες μέρες. Πριν λίγο τελείωσα και τη 4η σεζόν οπότε μπορώ να γράψω λίγα πράγματα εδώ. Καταρχήν, δε θυμάμαι να έχω δει καμία σχετική ταινία πλην του Valhalla Rising. Τη θεωρώ τίμια σειρά όντως χωρίς να σέρνεται, με σχεδόν ότι με έκανε να κολλήσω στο Sons of Anarchy όσον αφορά τους χαρακτήρες. Αυτό που με κουράζει κάπως είναι τα πολλά βασικλίκια, γι'αυτό δε βλέπω και GoT. Ίσως φταίει το γεγονός ότι έβλεπα Narnia μικρός, ίσως ότι εκεί πέφτουν και πισώπλατες μαχαιριές, συν το πολύ μπλα-μπλα. Ευτυχώς εκτός της Αγγλίας και της Γαλλίας δεν έχει δείξει άλλον. Δε ξέρω γιατί οι γυναίκες εδώ το βλέπουν, αφού έχει αρκετή βία, ρεαλιστικές μάχες, συχνούς αποκεφαλισμούς, μούσια που θα ζήλευαν και οι Amon Amarth, σκανδιναβές διψασμένες για σπέρμα, καράβια και άλλα. Το όλο θέμα Βίκινγκς πίστευα είναι αντρικό. Όσον αφορά το μέλλον, μάλλον ο Ivar θα πρωταγωνιστεί μαζί με τον Bjorn. Η απουσία του Ragnar πιθανόν να τη ρίξει κάπως, εκτός αν τον ξαναδούμε να εμφανίζεται σαν φάντασμα ή στα όνειρα τους.


Επιστροφή “Ιστορικές”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες