The Wicker Man (Το Καταραμένο Σκιάχτρο) (1973)

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

The Wicker Man (Το Καταραμένο Σκιάχτρο) (1973)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Μάρ 2016, 11:36

Image

Τίτλος: The Wicker Man
Ελληνικός τίτλος: Το καταραμένο σκιάχτρο
Έτος παραγωγής: 1973
Σκηνοθεσία: Robin Hardy
Σενάριο: Anthony Shaffer
Ηθοποιοί: Edward Woodward, Britt Ekland, Diane Cilento, Ingrid Pitt, Christopher Lee
Πρωτότυπη μουσική: Paul Giovanni
Διάρκεια: 87΄


Υπόθεση
Ο νεαρός αστυνομικός Νέηλ Χάουι δέχεται ένα ανώνυμο γράμμα και πηγαίνει σε ένα νησί των Εβρίδων για να ερευνήσει την εξαφάνιση ενός μικρού κοριτσιού, ονόματι Ρόουαν Μόρισον. Μετά την άφιξή του διαπιστώνει πως οι κάτοικοι του συγκεκριμένου νησιού έχουν απαρνηθεί τον Χριστιανισμό και πλέον είναι οπαδοί μιας παλιάς παγανιστικής Κέλτικης θρησκείας. Οι κάτοικοι του νησιού όχι μόνο δεν ξέρουν κάτι για την συγκεκριμένη εξαφάνιση αλλά φαίνεται πως αγνοούσαν ακόμη και την ύπαρξη του μικρού παιδιού. Τα στοιχεία και οι έρευνες του Αστυνόμου Χάουι δείχνουν πως πρόκειται για ανθρωποκτονία.

Image

Άποψη
Η ταινία είναι μια "καλτ" ταινία τρόμου και μυστηρίου τους Βρετανικού κινηματογράφου της δεκαετίας του '70. Χαμηλού προϋπολογισμού, όπως όλες οι ταινίες της British Lion, αλλά με επιβλητική και μυστήρια ατμόσφαιρα. Το μπάτζετ ήταν τόσο χαμηλό που ο Κρίστοφερ Λή δεν πληρώθηκε για τον ρόλο του άρχοντα του νησιού. Αργότερα ο ίδιος δήλωσε πως ο συγκεκριμένος ρόλος ήταν ο καλύτερος ρόλος της καριέρας του. Εν τέλει το 2004 η ταινία ψηφίστηκε σαν μια από τις 6 καλύτερες ταινίες του βρετανικού κινηματογράφου.

Στα πλεονεκτήματα της ταινίας το πολύ όμορφο και γραφικό χωριουδάκι που εκτυλίσσεται η όλη ιστορία. Οι περισσότερες σκηνές της ταινίας έχουν γυριστεί μέρα μεσημέρι. Παρόλα αυτά ο θεατής αισθάνεται πως κάποιος τον απειλεί ή τον παρακολουθεί. Πως κάτι απόκοσμο υπάρχει που δεν φαίνεται ή δεν πρέπει να φανεί. Επίσης σε καμια περίπτωση ο σκηνοθέτης δεν καταφεύγει σε φτηνά κόλπα τρόμου (cheap scares). Δουλεύει με το σενάριο, την μουσική και τους χαρακτήρες ώστε ο τρόμος να υποφώσκει σε κάθε σκηνή.

Σε όλη την ταινία υπάρχει και μια σύγκρουση πολιτισμών και πίστης. Ο αξιωματικός Χάουι είναι ένας πιστός χριστιανός, αρραβωνιασμένος, ξέρει απ' έξω αρκετά κομμάτια της Καινής Διαθήκης και γενικά είναι το πρότυπο του συντηρητικού ανθρώπου. Από την άλλη οι κάτοικοι του νησιού, με πρώτο και καλύτερο τον Άρχοντα / Λόρδο του είναι έκφυλοι, ανέμελοι και πιστεύουν σε μύθους και θρύλους της Κέλτικης μυθολογίας. "Δεν πιστεύουμε σε ένα Θεό που πέθανε" δηλώνει με απάθεια ο Λόρδος Σάμεράιλ.

Τα παγανιστικά στοιχεία είναι διάσπαρτα σε όλη την διάρκεια του έργου. Το βατραχάκι στο στόμα που θεραπεύει τον πονόλαιμο, το χέρι πεθαμένου που φέρνει βαθύ ύπνο και πάει λέγοντας. Επίσης η μουσική είναι πολύ όμορφη και χαρακτηριστική της εποχής που γυρίστηκε η ταινία.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είναι το πιο δυνατό σημείο. Όμως εγώ βρίσκω πως οι υποκριτικές ικανότητες του Edward Woodward ήταν πολύ περιορισμένες και κάπου μειώνουν την δυναμική των τελευταίων σκηνών. Σε κάποιες στιγμές ειδικά χάνεται τελείως το στοιχείο του τρόμου από τις μάλλον "κουρδισμένες" εκφράσεις του Woodward.

Από μένα 8/10.

Τρέιλερ

Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: The Wicker Man (Το καταραμένο σκιάχτρο) (1973)

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 04 Μάρ 2016, 12:52

Μήπως η συγκεκριμένη έχει γίνει remake με τον Nicholas Cage;
You can't take a picture. It's already gone...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: The Wicker Man (Το καταραμένο σκιάχτρο) (1973)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Μάρ 2016, 13:07

Ναι Χρήστο δεν κάνεις λάθος...

Όμως το remake με τον Κέιτζ ήταν επιεικώς απαράδεκτο... Δλδ χάλια μαύρα...

Να φανταστείς δεν μπόρεσα καν να το δω μέχρι την μέση...
Μην διανοηθείς καν να το δεις... :όχισουλέω:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: The Wicker Man (Το καταραμένο σκιάχτρο) (1973)

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 04 Μάρ 2016, 13:13

Δυστυχώς δεν με είχε προειδοποιήσει κανείς τότε και το είδα. :νατώρα: Ισως τότε να μην είχα δει ξανά τόσο χάλια ταινία και μου έκανε εντύπωση το πόσο κακή ήταν. Βασικά, τώρα που το σκέφτομαι είχα δει τον Οιωνό με τον Mel Gibson...
You can't take a picture. It's already gone...

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: The Wicker Man (Το καταραμένο σκιάχτρο) (1973)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Μάρ 2016, 13:40

Ωραία!!! :αργκ:

Τότε δες και την πρώτη ταινία που είμαι σίγουρος πως θα σου αρέσει μιας και κινείται στα χνάρια του "Don't look now"!! Παιδάκια της British Lion και τα δύο γαρ... :μπράβο:

Βέβαια μετά αυτή με τον Κέιτζ θα σου φανεί ακόμα πιο χάλια!!!

Οιωνός ==> 2/10 έτσι απλά...
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Χρήστος Π
Μύστης
Αναρτήσεις: 136
Εγγραφή: 18 Ιαν 2016, 20:30

Re: The Wicker Man (Το καταραμένο σκιάχτρο) (1973)

Ανάρτησηαπό Χρήστος Π » 04 Μάρ 2016, 17:30

Ναι φίλε, θα την δω. Ψήθηκα!
Νικόλας Δε Κιντ έγραψε:Οιωνός ==> 2/10 έτσι απλά...

Χαχαχα! Ούτε καν! Νομίζω είναι πέραν βαθμολόγησης η συγκεκριμένη ταινία. Με την κακή έννοια φυσικά. Για πολλά γέλια!
You can't take a picture. It's already gone...

Αβατάρι χρήστη
Ίζι
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1353
Εγγραφή: 01 Απρ 2013, 22:43

Re: The Wicker Man (Το καταραμένο σκιάχτρο) (1973)

Ανάρτησηαπό Ίζι » 04 Μάρ 2016, 17:48

Εγώ πάντως του έχω 8άρι (του Οιωνού) :)

To Wicker Man φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, θα το δω :πάνω:
I'm not normally a praying man, but if you're up there, please save me, Superman!
-Homer Simpson

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: The Wicker Man (Το καταραμένο σκιάχτρο) (1973)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 04 Μάρ 2016, 21:07

Ίζι έγραψε:To Wicker Man φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, θα το δω :πάνω:


Πιστεύω θα σου αρέσει Ίζι!!! Είναι κοντά στις προτιμήσεις και τα γούστα σου... :ναι:
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 985
Εγγραφή: 17 Αύγ 2018, 13:25

Re: The Wicker Man (Το Καταραμένο Σκιάχτρο) (1973)

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 15 Σεπ 2018, 15:20

Εμενα μου αρεσε το ριμεικ με τον Κειτζ, ηταν ωραια ταινια, παρ'ολο που ο Κειτζ δεν με ενθουσιαζει σαν ηθοποιος. ;)
"Κι εκεί που νόμιζες ότι δεν θα ξανανιώσεις ποτέ κάτι τόσο δυνατό, έρχεται κάποιος και σου δείχνει ότι το ποτέ είναι μεγάλη λέξη. . ."

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
Ταινιοδύτης
Αναρτήσεις: 1449
Εγγραφή: 12 Οκτ 2014, 21:29

Re: The Wicker Man (Το Καταραμένο Σκιάχτρο) (1973)

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 15 Σεπ 2018, 17:50

Δεν νομίζω να έχω δει μεγαλύτερη χαζομάρα από το ριμέικ της συγκεκριμένης ταινίας... :ανέκφραστος:
Συμφωνώ και με τους θεατές και με τους κριτικούς στην imdb!
Βλέπω άσο στις βαθμολογίες μου!!

Ούτε κατάλαβε τι σκηνοθετούσε αυτός ο τύπος.
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice


Επιστροφή “δεκαετία του 1970”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 0 επισκέπτες