Επόμενη συνθέαση;

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Comisario Bremón
Αναρτήσεις: 3029

Re: Επόμενη συνθέαση;

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Φεβ 2015, 15:39

Παρότι δεν ανήκω σε αυτούς που έχουν δυσανεξία στον αρκετά παλιό ασπρόμαυρο κινηματογράφο, για συνθέαση θα προτιμούσα κάτι νεώτερο, ας πούμε από '70 και έπειτα... Όμως, όπως θέλετε κι εσείς. :)
"Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
Honey bee…"

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
βιντεοβάτης
Αναρτήσεις: 904

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 09 Φεβ 2015, 15:46

Φάρε εμείς τις κάναμε τις προτάσεις μας!!! :ναι:

Για πες μας κι εσύ τις δικές σου!!! :)
Excuse me... I dislike being touched... an Eastern prejudice

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Comisario Bremón

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 09 Φεβ 2015, 18:43

Έχετε κάνει αρκετές κι ενδιαφέρουσες προτάσεις. Από όλα όσα γράψατε με ενδιαφέρει να δω τις εξής ταινίες, τις οποίες δεν έχω δει ακόμα:
  • El secreto de sus ojos (2009)
  • Il conformista (1970) (ούτως ή άλλως με περιμένει εδώ και καιρό, απλά δεν τυχαίνει να πάρει σειρά...)
  • The Belly of an Architect (1987) (ενώ μέσα στο '90 είδα κάποιες του Γκριναγουέη, αυτό εδώ, το οποίο ήδη τότε αποτελούσε ένα από τα αγαπημένα μου σάουντρακ από ένα συνθέτη που ανήκει στους 5 πιο αγαπημένους μου, δεν το είδα...)
Honey bee…"

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 403

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 09 Φεβ 2015, 22:37

Δε Κιντ, με συγχωρείς! Μπερδεύτηκα με την Zemlya / Earth που πρότεινε ο Μυρμηγκοφάγος... Την "Άμαξα φάντασμα" θα την δω οπωσδήποτε (κι αν έχεις εσύ να μου προτείνεις κάτι ανάλογο σε βωβή θα σου είμαι ευγνώμων!) :)

Φαροφύλακα, από τις τρεις τους, "Ο Κομφορμιστής" είναι η αδιαμφισβήτητα ανώτερη αλλά και πυκνότερη σε συμβολισμούς, ενώ οι άλλες δύο είναι κατά τη γνώμη μου πιο βατές.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 695

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 10 Φεβ 2015, 02:37

Για αρχή δε πρότεινα εγώ το Zemlya, αλλά ο Andrzej :ρ . Απλά εντελώς τυχαία συμπεριλαμβάνεται και στα δικά μου αριστουργήματα. Και αναρωτιέμαι τώρα, θα θεωρούσες ότι είσαι παρατηρητική αν αναγνώριζες ένα πόστερ του Possession σε μια ταινία, ή θα χτύπαγες το κεφάλι σου αν σου έλεγαν ότι υπήρχε και δεν το παρατήρησες; :χαχα:

Στο ερώτημα σου δυστυχώς νομίζω ότι οι επιλογές σου είναι περιορισμένες. Δεν έχω βρει άλλο Vampyr, αλλά ούτε και άλλο Nosferatu με το τρόπο που υποψιάζομαι ότι το επιθυμείς.

Σαν το Καλιγκάρι αυτα που μου έρχονται άμεσα αισθητικά, χωρίς όμως να με ενθουσιάζουν όσο αυτό, είναι τα:

Von morgens bis Mitternacht (1920)
Genuine: A Tale of a Vampire (1920)

To σουρεαλιστικό La Perle (1929) μου θύμισε πολύ για συγκεκριμένο λόγο το Les Vampires και το προτείνω ανεπιφύλακτα :μπράβο:

Ίσως σου φανεί παράξενο αλλά το Phantom Carriage και το The Phantom of the Opera (1925) δε τα θεωρώ σκοτεινά και κατ' επέκταση δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου προτείνω βάση αυτών, ενώ τη Σαλώμη δεν την έχω δει.

Από εκεί και πέρα σίγουρα ένα Student of Prague. Αυτό του 13 μου αρέσει για τον τρόπο που παρουσιάζει το κεντρικό μοτίβο, σαν σύνολο όμως προτιμώ αυτό του 26.

Μερικά ακόμη που θα τολμούσα να σου προτείνω και που θα μπορούσαν να υπαχθούν στην
κατηγορία της φρίκης αν το προσπαθήσεις, αλλά όχι στη βαμπιρική ομορφιά (με εξαίρεση
ίσως το πρώτο) είναι τα:

The Fall of the House of Usher (1928)
The Hands of Orlac (1924)
Der Gang in die Nacht (1921)

τα παρακάτω χρησιμοποιώντας μικρές αυτοτελείς ιστορίες καταφέρνουν και δημιουργούν ένα σύνολο, με τη προτίμηση μου να είναι στο πρώτο:

Three Wax Men (1924)
Eerie Tales (1919)

τα λίγο ποιό ρομαντικά που θα τα θεωρούσα και σχετικά αδύναμα, με το δεύτερο να είναι talkie:

Alraune (1928)
Fährmann Maria (1936)

Θα σου προτείνω ακόμη δύο αγαπημένες ταινίες, κυρίως γιατί τις θεωρώ εξαιρετικά ιδιαίτερες, χωρίς να είμαι βέβαιος ότι υπάγονται σε αυτό που επιθυμείς. Δεν το αποκλείω όμως, με τη πρώτη να ανήκει σε έναν από τους κορυφαίους μου σκηνοθέτες:

Posle smerti (1915)
Hintertreppe (1921)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Comisario Bremón

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 10 Φεβ 2015, 15:05

και για να ρίξω κι εγώ μια πρόταση, ίσως τον Έρωτα του Οδυσσέα με τον Βουτσά; :χμ: (λέμε τώρα... θα προτιμούσα να δω κάτι από τα τρία που είπα πιο πάνω..)
Honey bee…"

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 11 Φεβ 2015, 10:06

Φαροφύλακας έγραψε:
    • El secreto de sus ojos (2009)
    • Il conformista (1970) (ούτως ή άλλως με περιμένει εδώ και καιρό, απλά δεν τυχαίνει να πάρει σειρά...)

Και στις 2 είμαι μέσα!!!! Φαίνονται φοβερές!!!

ΥΓ: Αυτήν με τον Βουτσά δεν κρατιέμαι και θα την δω σήμερα :)) (Thanks Φάρε)!!!

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 403

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 11 Φεβ 2015, 20:19

Μυρμηγκοφάγε σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! Φαίνονται όλες συναρπαστικές και δεν ξέρω με ποιά να αρχίσω! Δεν θα παραλείψω καμία - ακόμη και την "Zemlya" εφόσον όπως λες την προτείνει και ο Andrzej μαζί με εσένα :)))

("Ο φοιτητής της Πράγας" βασίζεται απ' ό,τι βλέπω σε διήγημα του αγαπημένου μου Ε.Τ.Α. Χόφμαν, οπότε σίγουρα θα μου αρέσουν και οι δύο εκδοχές!)

Οι επόμενες τρεις μέρες θα είναι λοιπόν αφιερωμένες στον βωβό κινηματογράφο - θα γράψω εντυπώσεις!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ - είσαι ο σωστός άνθρωπος!!! :))))
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 695

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 11 Φεβ 2015, 22:44

Χήθκλιφ, αν και τη Zemlya τη λατρεύω πολύ περισσότερο από όλες τις προαναφερθείσες, δεν μπορώ να μην σε ενημερώσω ότι έχει προπαγανδιστικά στοιχεία τα οποία μέχρι τότε με ενοχλούσαν αφάνταστα, όπου και η σχέση μου με μη Ταρκοφσκικές ταινίες ήταν σχετικά κακή.

Η συγκεκριμένη όμως κατέληξε πέρα από αγαπημένη και ως ορόσημο. Ήταν η πρώτη που με έκανε να νιώσω ότι ήμουν εκεί, ένας σύντροφος, με τις ίδιες ανάγκες και επιθυμίες. Ήταν αυτή που μου άλλαξε την οπτική γωνία και μετέτρεψε το Σοβιετικό σινεμά από κάτι αδιάφορο σε κάτι πολύ αγαπημένο, προσδίδοντάς μου την ικανότητα να αντιπαρέρχομαι όλα αυτά τα προπαγανδιστικά στοιχεία με πολύ λίγες συνέπειες.

Μέχρι όμως να φτάσω σε αυτό το σημείο θαρρώ πως έκαψα μερικές ταινίες, οπότε και αν νιώθεις το παραπάνω να σε αγγίζει, στη περίπτωση που δεν έχεις ασχοληθεί με το παλιό Σοβιετικό σινεμά, μάλλον θα πρότεινα να μην είναι από τις πρώτες που θα πιάσεις. Είναι πολύ ιδιαίτερη για να καεί άδοξα.

Έχω μεγάλη απορία να δω τι θα αποκομίσεις από τον βουβό :χαχα:

Αβατάρι χρήστη
Νικόλας Δε Κιντ
βιντεοβάτης

Ανάρτησηαπό Νικόλας Δε Κιντ » 12 Φεβ 2015, 09:40

Χήθκλιφ έγραψε:
("Ο φοιτητής της Πράγας" βασίζεται απ' ό,τι βλέπω σε διήγημα του αγαπημένου μου Ε.Τ.Α. Χόφμαν, οπότε σίγουρα θα μου αρέσουν και οι δύο εκδοχές!)

Ευχαριστώ για την πληροφορία Χήθκλιφ!!! :μπράβο:
Τώρα θα την δω σίγουρα!!!

Παιδιά θα καταλήξουμε ποια θα είναι η ταινία για συνθέαση????

Επιστροφή “Οθόνων Διάφορα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες