Prometheus (Προμηθέας) (2012)

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης
Αναρτήσεις: 3410

Prometheus (Προμηθέας) (2012)

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Απρ 2013, 00:44

Image

Τίτλος: Prometheus
Ελληνικός τίτλος: Προμηθέας
Έτος παραγωγής: 2012
Σκηνοθέτης: Ridley Scott
Σενάριο: Jon Spaihts, Damon Lindelof
Ηθοποιοί: Noomi Rapace, Michael Fassbender, Charlize Theron ...
Πρωτότυπη μουσική: Marc Streitenfeld

Υπόθεση
Βρισκόμαστε στο τέλος του 21ου αιώνα. Δύο επιστήμονες, βασισμένοι σε στοιχεία από αρχαίες σπηλαιογραφίες, πιστεύουν πως ο άνθρωπος δεν δημιουργήθηκε μέσω της φυσικής εξέλιξης των ειδών και βάσει της δαρβίνειας θεωρίας αλλά φτιάχτηκε από κάποια νοήμονα όντα. Αξιοποιώντας τις ενδείξεις, ένα διαστημόπλοιο ξεκινά από την Γη για να εξερευνήσει έναν μακρινό άγνωστο πλανήτη προς αναζήτηση των δημιουργών. Όταν φτάσει εκεί, το πλήρωμα θα βρεθεί μπροστά σε απίστευτα ευρήματα και μια μεγάλη περιπέτεια ζωής και θανάτου.

Image

Άποψη
Ξεκίνησα να βλέπω την ταινία στα τυφλά: δίχως να ξέρω υπόθεση, σκηνοθέτη ή ποιος παίζει. Παρακολουθώντας, το όλο κλίμα μού θύμισε τον Alien, το πρώτο, και πράγματι, στο τέλος γίνεται μια ξεκάθαρη αναφορά και διαβάζω τώρα πως η ταινία εννοήθηκε σαν "πρίκουελ" του Alien. Και βέβαια σκηνοθέτης είναι ο Ρίντλεη Σκοτ, ο άνθρωπος που σκηνοθέτησε το πρώτο Alien καθώς και το Blade Runner.

Να πω την αλήθεια, ήδη νωρίς υπήρξαν κάποια πράγματα στο σενάριο που κάπως με βγάλαν από το κλίμα. Πράγματα που τον καιρό που έβλεπα το πρώτο Alien, παιδί, δεν θα τα πρόσεχα όμως τώρα, δυστυχώς, τα παρατηρώ και με εμποδίζουν να παρασυρθώ από την μυθοπλασία.

Όμως πρόκειται για μια καλή παραγωγή κατά τ' άλλα και οι οπαδοί της Ε.Φ. μάλλον δεν θα απογοητευτούν.

Πολλές δυνατές σκηνές, μία από αυτές η αυτοεγχείρηση της Ελίζαμπεθ. Όλοι καλοί στους ρόλους τους και πολύ ενδιαφέρον χαρακτήρας ο Ντέιβιντ (Michael Fassbender) το ανδροειδές. Η Charlize Theron πάντα πανέμορφη ακόμα και στον ρόλο της ψυχρής Βάικαρ και η Noomi Rapace πολύ καλή στον πρωταγωνιστικό ρόλο σαν Ελίζαμπεθ.

Οι πιστοί της Ε.Φ., πάντως, σπεύσατε. Ειδικά, οπαδοί και νοσταλγοί του Alien.

Τρέιλερ

"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ιαβερης
Μύστης
Αναρτήσεις: 189

Re: Prometheus (2012)

Ανάρτησηαπό Ιαβερης » 14 Απρ 2013, 13:51

Εμένα μου άρεσε πολυ αυτή η ταινία, παρα τις κάποιες σεναριακες τρύπες που είχε. Και απορώ γιατι έφαγε τόσο κράξιμο όταν βγήκε,δεν έχω ιδέα τι περίμεναν να δουν οι φαν των ταινιών επιστημονικής φαντασίας κι απογοητεύτηκαν τοοοσο πολυ. Πάντως πολυ καλη ταινία και της βάζω ένα 8. :)
Άδικα περιμένεις να γυρίσει ο τροχός, το χαμστερ πέθανε.

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 293

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 14 Απρ 2013, 15:24

Τρέφοντας ένα βαθύ σέβας απέναντι στα Alien (1979), Aliens (1986) και στα κάπως υποδεέστερα μα όμως αγαπημένα Aliens 3 ( 1992) και Alien Ressurrection (1997) και αφού ως φαν βέβαια δεν θα μπορούσα να έχω παραλείψει και τα Alien vs Predator (2004) και Alien vs Predator: Requiem (2007), την ταινία Prometheus δεν την έχω δει ακόμα και εφόσον δυστυχώς δεν πρόλαβα να την δω στην κινηματογραφική της προβολή, δεν θέλω τουλάχιστον μέχρι στιγμής να την δω με κάποιο μέσο αναπαραγωγής στην τηλεόραση.

Το θεωρώ ασέβεια. Όταν με κάποιο τρόπο ξεπεράσω αυτό το συνειδησιακό πρόβλημα και την δω, είμαι εκ των προτέρων σίγουρος για το αποτέλεσμα: θα με συγκινήσει βαθύτατα!
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Σινεφίλ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 411

Ανάρτησηαπό Σινεφίλ » 14 Απρ 2013, 15:25

Και μένα μου έχει ξεφύγει αυτή. :χμ: Πρέπει να μπει στα προσεχώς.

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 14 Απρ 2013, 15:39

Όπως είπα και πιο πάνω, για εμένα το σενάριο δεν στέκει σε πολλά σημεία με αποτέλεσμα να ξενερώσω και να μην μπορέσω να απολαύσω όλη την υπόλοιπη προσεγμένη παραγωγή. Ενδεικτικά:

Βλέπουμε για παράδειγμα μια σημαντικότατη και πανάκριβη αποστολή να φτάνει σε έναν πολύ μακρινό και παντελώς άγνωστο πλανήτη, και ενώ θα περίμενε κανείς, λογικά, η γήινη αποστολή να μπει πρώτα για λίγο καιρό σε τροχιά και να δει από απόσταση ασφαλείας περί τίνος πρόκειται, στην ταινία πάνε βουρ και προσεδαφίζονται, σχεδόν στα τυφλά, και έπειτα, πάλι, βγαίνουν αμέσως για να εξερευνήσουν το πρώτο πράγμα που έτυχε να δουν, δίχως καμία έρευνα και προετοιμασία.

Και αυτό συνεχίζεται: βγάζουν τις μάσκες δίχως καμιά ιδιαίτερη έγνοια για το αν θα μολυνθούν οι ίδιοι ή αν θα μολύνουν αυτοί το περιβάλλον. Ή πιο μετά δυο μέλη της αποστολής χάνουν τον δρόμο προς μια έξοδο και δίχως προφανή λόγο δεν αναφέρουν στο κέντρο και μήτε ζητούν οδηγίες από πού να πανε (ενώ μάλιστα υποτίθεται όλος ο χώρος είναι καταγραμμένος κεντρικά).

Και άλλα διάφορα τέτοια.

Ονειρευτής έγραψε:την ταινία Prometheus δεν την έχω δει ακόμα και εφόσον δυστυχώς δεν πρόλαβα να την δω στην κινηματογραφική της προβολή, δεν θέλω τουλάχιστον μέχρι στιγμής να την δω με κάποιο μέσο αναπαραγωγής στην τηλεόραση.!

από περιέργεια.. δηλαδή πότε και πού σκοπεύεις να το δεις; :χμ:
"Ah," she said, "to come is easy and takes hours; to go is different—and may take centuries."

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 14 Απρ 2013, 16:25

Φαροφύλακας έγραψε:από περιέργεια.. δηλαδή πότε και πού σκοπεύεις να το δεις; :χμ:

Γράφοντας στο νήμα και συνειδητοποιώντας τον ενδοιασμό μου, αν και το γεγονός με είχε προβληματίσει και εμένα από την στιγμή που είδα την κυκλοφορία της ταινίας στο βιντεοκλάμπ της περιοχής μου, θα σου απαντήσω φίλε Φαροφύλακα, ξεκινώντας την ιστορία από τις αρχές της δεκαετίας του 1980 τότε που οι θερινοί κινηματογράφοι υπήρχαν κατά κόρον στις διάφορες γειτονιές στο κέντρο της Αθήνας, και η καθημερινή βραδινή μας διασκέδαση ήταν το σινεμαδάκι.

Σ' ένα από αυτούς λοιπόν - καλοκαίρι του '83 θα ήτανε θαρρώ - προβλήθηκε το Alien, όπου και πήγα μαζί με την παρέα μου και το είδαμε. Θυμάμαι ακόμη πως ήταν η απογευματινή παράσταση και δυσκολευόμουν να δω καθαρά. Θυμάμαι επίσης πως είχα εντυπωσιαστεί μ' αυτό που έβλεπα. Από τότε και μέσα σε διάστημα μερικών χρόνων την είδα ακόμα αρκετές φορές, έως ότου το 1986 προβλήθηκε το Aliens σε πρώτη προβολή στους κινηματογράφους και πήγε όλη η παρέα σύσσωμη με περισσή αγωνία για να την δούμε. Την είδα αρκετές φορές για όσο παιζόταν.
Χαρακτηριστικά θυμάμαι πως στο πρώτο ραντεβού μου με συμφοιτήτρια της σχολής που σπούδαζα, πήγαμε μετά απο παρότρυνση μου για να δούμε - εγώ για πολλοστή φορά - αυτή την ταινία.

Τις επόμενες δύο ταινίες τις είδα στις πρώτες προβολές τους στους κινηματογράφους, ενώ τις δύο τελευταίες στο βίδεο. Περιττό βέβαια να πως πως έχω στην προσωπική μου ταινιοθήκη την συγκεκριμένη τετραλογία.

Κάπως έτσι λοιπόν σκοπεύω να δω και το Prometheus, όπως ακριβώς και το πρώτο Alien πριν από 30 χρόνια. Σε κάποιον θερινό κινηματογράφο μετά από μερικά χρόνια της πρώτης του προβολής, κλείνοντας μ' αυτόν τον τρόπο τον κύκλο που άνοιξε στην ζωή μου!
So come up to the lab, and see what's on the slab, I see you shiver with anticipation.
But maybe the rain, is really to blame, so I'll remove the cause ... but not the symptom.

Αβατάρι χρήστη
Ονειρευτής
Ταξιδευτής

Re: Και τί ταινία Επιστημονικής Φαντασίας να δούμε απόψε;

Ανάρτησηαπό Ονειρευτής » 02 Οκτ 2013, 19:57

Η ταινία μου άρεσε επειδή η σύνδεση με το Alien ( 1979) ήταν άκρως πετυχημένη.

Σ' αυτή την πρώτη ταινία η ομάδα του "Νοστρόμο" που κατεβαίνει στον πλανήτη βρίσκει το εξωγήινο σκάφος έτσι ακριβώς όπως μας παρουσιάζεται στην ταινία Prometheus. Επίσης, όταν εισέρχονται στο εσωτερικό του ο χώρος είναι ακριβώς ο ίδιος - κάτι που πραγματικά με εντυπωσίασε - ο δε εξωγήινος βρίσκεται απολιθωμένος στην ίδια ακριβώς θέση. Αυτή η σύνδεση μου ξεδιάλυνε μετά από χρόνια κάποιες απορίες όσον αφορά το αρχικό σκάφος που βρίσκει η ομάδα, μα όμως μου δημιούργησε καινούργιες, καθ' ότι δεν μπόρεσα να καταλάβω στην εισαγωγή της ταινίας τι σόι σκάφος ήταν εκείνο που κοιτάζει ο εξωγήινος πριν πιεί το ... "κοκτέιλ".
Επίσης στην πρώτη ταινία δεν αναφέρεται πουθενά το ερευνητικό σκάφος "Prometheus". Δεν θυμάμαι όμως μήπως γίνεται κάποια αναφορά στην δεύτερη ταινία Aliens (1986) του Cammeron. Θα το ελέγξω.

Σε γενικές πάντως γραμμές περίμενα κάτι περισσότερο από τον Ridley Scott σ' αυτό το πρίκουελ, χωρίς όμως αυτό να σημαινει πως δεν ευχαριστήθηκα την ταινία!
:)
Τελευταία αλλαγή από Ονειρευτής στις 02 Οκτ 2013, 20:15, στο σύνολο 1 αλλαγή.

Αβατάρι χρήστη
Κόρτο Μαλτέζε
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 315

Ανάρτησηαπό Κόρτο Μαλτέζε » 16 Μάι 2014, 19:27

Την είδα πρόσφατα αυτή την ταινία. Δεν ήταν κακή, θα συμφωνήσω με τον Φάρο ότι η παραγωγή ήταν άψογη και νομίζω ότι λειτούργησε υπέρ της η χαλαρή σύνδεση με τις ταινίες Alien και ο Ντέιβιντ ερμηνευμένος από τον Μ.Φασμπέντερ έκλεψε την παράσταση. Είχε όμως πολλές σεναριακές τρύπες
πχ Ο τρόπος που ο Ντέιβιντ μόλυνε τον Τσάρλι, ήταν παραπάνω από κραυγαλέος
Καλή ταινία λοιπόν, διασκεδαστική, όχι αριστούργημα
Ήθελα να γράψω κάτι βαθυστόχαστο αλλά δεν μου έρχεται τώρα

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Φωτόφρακτος Δροσουλίτης

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 16 Μάι 2014, 19:39

Ναι, καί αυτό που αναφέρεις (δίπλα σε όσα ανάφερα πιο πάνω).

Δηλ. ο Ντέιβιντ προβαίνει στην κυριολεξία σε μια κουτουρού κίνηση η οποία, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υποτίθεται πως θα δώσει λύση στο ζητούμενο.
:όχισουλέω:

Πάει λίγος καιρός πια που την είδα, αλλά θυμάμαι πως είχα ψιλοστεναχωρεθεί που ενώ τα πάντα όλα είναι σωστά (σκηνοθεσία, φωτογραφία, ερμηνείες, εφέ κτλ.) δεν φροντίσαν για ένα εξίσου καλό σενάριο. Θα τους έβγαινε αριστούργημα.

Αβατάρι χρήστη
Αιθεροβάμων
Όμορφο Νιάτο
Αναρτήσεις: 8

Ανάρτησηαπό Αιθεροβάμων » 31 Αύγ 2014, 17:49

Εξαιρετική δουλειά από τον Scott και είναι κάτι που περίμενα καιρό πρέπει να πω. Πριν από αυτή είχα δει το Robin Hood του ίδιου και με είχε αφήσει τουλάχιστον αδιάφορο.Έχει καταφέρει να ξεχωρίσει μεταξύ των ταινιών επ. φαντασίας των τελευταίων ετών γιατί τολμάει να πάει ένα βήμα παραπέρα, κάτι που άλλες (και εκτός επ φαντασίας βεβαίως) δεν κάνουν.Έτσι καταφέρνει να συνδυάσει με πολύ ωραίο τρόπο επιστημονική φαντασία και θρίλερ, στα χνάρια του Alien.

Πολύ καλή η σκηνοθεσία, καταφέρνει να περάσει μια απειλητική, κλειστοφοβική ατμόσφαιρα που σπάνια συναντάται.Σενάριο που στέκεται στα ίσα με κορυφαίες ταινίες του είδους, αν και σίγουρα θα μπορούσαν έχουν γίνει κάποιες αλλαγές κυρίως όσον αφορά την τύχη κάποιων πολύ ενδιαφερόντων χαρακτήρων.Το απίστευτο είναι ότι προσπαθώντας να συνδέσουν κατά κάποιο τρόπο την ταινία με το Alien, παρουσιάζοντάς το έμμεσα ως πρίκουελ, έθεσαν τις βάσεις για δημουργία μιας άλλης μυθολογίας παράλληλης, που εκτυλίσσεται όμως στο ίδιο σύμπαν με το Alien.Αλλά θα είναι πιο έξυπνο αν συνεχίσουν το πρότζεκτ ως αυτοτελή ιστορία κι όχι ως spin-off του Alien.

To 2016 περιμένουμε και τη δεύτερη ταινία.

9/10 από μένα.
An eternal dreamer...

Επιστροφή “δεκαετία του 2010”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 2 επισκέπτες