Ποιός κινηματογραφικός θάνατος σε συγκίνησε-εντυπωσίασε.

Αβατάρι χρήστη
Χήθκλιφ
Ονειρευτής
Αναρτήσεις: 404

Re: Ποιός κινηματογραφικός θάνατος σε συγκίνησε-εντυπωσίασε.

Ανάρτησηαπό Χήθκλιφ » 24 Αύγ 2014, 17:30

Εγώ το αντιλήφθηκα διαφορετικά.. μέχρι εκείνη την στιγμή είχε φτάσει στο έσχατο σημείο κατάθλιψης - απόγνωσης και θέλησε να λυτρωθεί μέσω της αυτοκτονίας. Έπειτα από αυτή την ολοκληρωτικά απελευθερωτική, όπως την βλέπω, εμπειρία η οποία λειτούργησε ως τελετή μύησης οπλίζοντας τον με ψυχικό και πνευματικό σθένος, αναδύεται σταδιακά από το εσωτερικό του σκοτάδι. Δεν συνέβη αυτόματα, αλλά μία σημαντική αλλαγή συντελέστηκε εντός του και η κατάσταση του νου του άρχισε να προσανατολίζεται από την μέχρι τότε καθήλωση, στην αυτοπραγμάτωση.
"Parce que moi je rêve, moi je ne le suis pas.."

Αβατάρι χρήστη
Φαροφύλακας
Comisario Bremón
Αναρτήσεις: 3095

Ανάρτησηαπό Φαροφύλακας » 24 Αύγ 2014, 18:29

Την έχω δει καναδυό φορές την ταινία και μου αρέσει πολύ, όμως πριν καιρό. Νομίζω πως τα λες πιο σωστά. :)
"Won't you come see me in the morning? Won't you come see me late at night?
Honey bee…"

Αβατάρι χρήστη
Μυρμηγκοφάγος
Μυθευτής
Αναρτήσεις: 737

Ανάρτησηαπό Μυρμηγκοφάγος » 26 Αύγ 2014, 03:18

α καλά, έχετε ξεφύγει εσείς. Δε θυμάμαι να κάνω τίποτα άλλο παρά να γελάω σε αυτό το σημείο :ωιμέ:

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 333

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Αύγ 2018, 16:53

Ίζι έγραψε:Τηλεοπτικούς κάνει να πούμε;

Γιατί κανένας κινηματογραφικός θάνατος δεν με έχει συγκλονίσει, στενοχωρήσει, ακόμα και χαροποιήσει όσο στο Game of Thrones των

Ρομπ-Κέιτλιν-Ταλίσα
Νεντ
Όμπεριν
Τζόφρι

Στο Breaking Bad
δάκρυσα στη σκηνή του θανάτου του Γουόλτ, που ήταν και η τελευταία της σειράς. Βέβαια χάρηκα που δεν τον έφαγε ο καρκίνος ούτε και κάποιος απ' τους εχθρούς του.

Στο Kill Bill
O θάνατος του Μπιλ

Από κει και πέρα, ένας απ' τους πιο θλιβερούς θανάτους που έχω δει στον κινηματογράφο (και διαβάσει) είναι στο Pet Sematary
του μικρού, αγαπημένου Κέιτζ :λυγμ:

Στο Marlrey and Me
ο θάνατος του λαμπραντόρ Μάρλεϊ σε μεγάλη ηλικία

[/youtube]

Και τώρα που το θυμήθηκα στο A Fish Called Wanda είναι οι θάνατοι που μου έχουν προκαλέσει υστερικά γέλια (ντροπή μου)
των τριών γιόρκι και της ηλικιωμένης κυρίας τους

Ωραια λιστα! :πάνω: :))
It's mercy, compassion and forgiveness I lack, not rationality...

Αβατάρι χρήστη
Μπιατριξ Κιντο
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 333

Ανάρτησηαπό Μπιατριξ Κιντο » 27 Αύγ 2018, 16:56

Νοστρομο έγραψε:Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα λοιπόν. Διότι για να πεθάνει ένας πρωταγωνιστής σε μια ταινία,πρέπει ο σκηνοθέτης να έχει μεγάλη πίστη στον εαυτό του. Το σημερινό κοινό δεν θέλει και πολλά δράματα. Προτιμά τις ευχάριστες εξελίξεις.Οπότε ξεσκονίστε την μνήμη σας και στείλτε υλικό για μια πολύ θανατερή ανάρτηση.

Αυτος εδω:
https://m.youtube.com/watch?v=uSjS_l3wGu8
It's mercy, compassion and forgiveness I lack, not rationality...

Αβατάρι χρήστη
Ξενέρωτας
Ταξιδευτής
Αναρτήσεις: 269

Ανάρτησηαπό Ξενέρωτας » 27 Αύγ 2018, 17:37

Ειχα παρκαολουθησει με μεγαλη ενταση και συγκινηση τον Τιτανικο, και με συγκινησε πολυ το τελος. Το κεφτομουν για μερες μετα και σκεφτομυον πως θα μπορουσαν να ειναι αλλιως τα πραγματα.
Είμαι στην πολύ φάση δικέ μου, αλλά εσύ ξηγιέσαι στο αλλιώς και μου τη βγαίνεις με κόκκινο να πούμε! -- Γιάννης Δαλιανίδης, 1980ς

Επιστροφή “Κορυφαία κι Αγαπημένα”

Ποιος είναι συνδεμένος

Χρήστες που περιηγούνται σε αυτό το φόρουμ: Δεν υπάρχουν εγγραμένοι χρήστες και 1 επισκέπτες